Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

LSIl la Rezultat test Pap

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• LSIl la Rezultat test Pap

Bună dimineața! În urma cu 7 zile am făcut un test pap care ma îngrijorează deoarece rezultatul a este :
    Tip frotiu : mediu lichid
    FROTIU :* SATISFĂCĂTOR PENTRU EVALUARE
    * CELULE ENDOCERVICALE PREZENTE
    Anomalii ale celulelor epiteliale celule scaumoasa:
    * LSIL (cu grad scăzut )
    DESCRIERE CITOLOGICA :
    * Frotiu satisfăcător pentru interpretare ;
    * Sunt prezente celule din zona de transformare (endocervicala)
    PREPARAT PARȚIAL OBSCUR(25%) PRIN PREZENTA HEMATIILOR

DIAGNOSTIC : LSIL

VĂ MULȚUMESC FRUMOS (Vreau sa știu am modive de îngrijorare și ce reprezinta, poate fii vorba de ceva cu natura canceroasa?)

Buna MarianaGabriela , LSIL nu e cancer, sunt modificari ale celulelor care daca progreseaza pot ajunge si la cancer. Va trebui sa faci test HPV sau colposcopie.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

Va mulțumesc frumos!! Sunt programata mâine la colposcopie îmi este foarte frica,mă gândesc cu teama la un rezultat urat. Ce ar putea găsi și ce trebuie făcut apoi? Mulțumesc frumos din suflet!

Comentariu

Bună ziua am fost și am făcut colposcopie și mi s a spus ca este destul de mare și mi a bifat pe testul pap căsuța cu atipii hpv ce este de făcut ? Mulțumesc frumos !

Comentariu

ADN HPV cu risc crescut Nedetectabil Nedetectabil
          Un rezultat nedetectabil indica faptul ca in proba de secretie genitala nu a fost identificat nici unul din
          urmatoarele tipuri de HPV cu risc crescut (oncogene) testate:
          16. 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66*, 68.
          * Riscul oncogen este neclar
          ADN HPV cu risc scazut Nedetectabil Nedetectabil
          Un rezultat nedetectabil indica faptul ca in proba de secretie genitala nu a fost
          identificat nici unul din urmatoarele tipuri de HPV cu risc scazut testate:
          6, 11, 26, 40, 42, 53, 54, 55, 61, 62, 64, 67, 69, 70, 71, 72, 73(MM9), 81, 82(MM4), 83(MM7), 84(MM8), IS39, CP6108.

Comentariu

Buna ziua , va rog sa ma ajutati cu un raspuns , am facut pap-ul acum o luna si va scriu rezultatul: Frotiu satisfacator pt evaluare , celule endocervicale absente ,negativ pt leziuni intraepiteliate sau malignitate , infectii anaerob , anomalii ale celulelor scuoamoase Nu , anomalii ale celulelor glandulare Nu , comentarii cervicita pap II , am o rana pe col iar doamna doctor mia dat ovule cervugid 3 luni si dupa sa vin sa fac iar pap-ul si posibil cauterizare , acuma nu prea am incredere in ea pt ca am niste dureri jos in vagin le simt ca o taietura cu lama ceva de genu , si vreau sa stiu de ce scrie sus celule andocervicale absente ,am cautat pe net si normal trebuia sa fie prezente , deci posibil sa nu fie bun pap-ul? Adica nu era recoltat cum trebuie ? Nu mai inteleg 😒

Comentariu

Procesare...
            X