Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

sarcina???

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• sarcina???

sarcina sau menopauza?

caut raspuns la o problema care ma framanta de ceva vreme.
    in februarie am avut contact sexual neprotejat a 8 a zi dupa ciclu.dupa contact am singerat putin.in aprilie si martie am avut menstruatia normal,iar mai si iunie nu a mai venit.stiu ca am un fibrom descoperit acum 2 ani la un control de rutina si totodata mi s a spus ca se apropie menopauza.am 47 de ani.am simptome ciudate,bufeuri cu transpiratiide ceva vreme.acum am stari de somnolenta,de 2 zile ma dor sanii,ciclul nu a venit ,ma doare burta usor.usoara senzatie de greatadupa prinz,din ianuarie pina acum m am ingrasat un pic.am facut 5 teste de sarcina diferit ca timp,toate negative.este posibil sa fiu insarcinata?sau menopauza s a instalat de a binelea?
    multumesc.astept raspunsul dvs

lara la 47 de ani e improbabil sa obtii o sarcina. Faptul ca testele de sarcina sunt negative confirma ca nu esti insarcinata.
    Diagnosticul de menopauza se pune retrospectiv, dupa 12 luni de absenta a menstruatiei. Inainte de menopauza ciclurile devin neregulate, poti avea o menstruatie la 3-4 luni.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

va multumesc,

Comentariu

Buna ziua, UM a fost pe 07.05.2018, pe data de 21.05 am facut punctie,pe data de 26.05 am facut embriotransfer cu 2 blastocisti de ziua 5 . Beta hcg in ziua 14 a fost 277
        ziua 16 a fost 562
        ziua 19 a fost 1276
        ziua 21 a fost 1858
        ziua 23 a fost 2844
        Dupa 9 zile a fost 4267
        dupa 2 zile 4592
        dupa 6 zile 5000.
        As dori sa afla care e parerea dvs faca sarcina e normala sau nu. Mentionez ca inca nu am foat la ecografie. Ma dor sanii foarte putin, am avut 2-3 stari de ameteala si ma simteam rau. Tratament iau 2 utrogestan 200/ 3 ori zi, 1 aspirina pt copii, cicloprogynova numai.pastilele albe cate 2/3 ori pe zi si innohep 1 pe zi. Va multumesc si astept cu mare nerabdare parerea dvs. Am uitat sa mentionez ca intrr a 10-12 zi de la embrio am avut spoting bej, peste alte 3 sapt iar 2 zile si pe 02.07 iar dar doar o picatura bej.

Comentariu

Procesare...
        X