Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Interpretare biopsie col

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Kit
    a creat un topic Interpretare biopsie col

Interpretare biopsie col

Buna ziua!Am 30 de ani!Pe 13 noiembrie am făcut un erad.Ieri am primit pe mail rezultatul si abia săptămână viitoare merg la medic pentru interpretare.Pana atunci stau ca pe ace,va rog mult sa.mi spune.ti si mie ce înseamnă:cervicita cronica glandulo-chistica ,exulcerația polipoida cu edem si hiperemie capilara;pe versantul scuamos Cin1 dezvoltat pe fondul unei prolifarari papilomatoase plane;metaplazie pavimentoasa matura la nivelul epiteliului de acoperire,infiltrat inflamator limfo-plasmocitar sub epitelial si periglandular!aștept raspuns,mulțumesc!

• Kit
    a răspuns
    Buna Ryana!după biopsie am sângerat o luna!nu am primit un tratament anume, decât 2 ovule cervugid pe săptămână! Acum repetat testul pap si au ieșit câteva modificări dar nimic de speriat!

Lasă un comentariu:

• Ryana
    a răspuns
    Buna Kit,daca îmi poti spune te rog ai primit un tratament după biopsie,ai avut sangerari?si eu am aceeasi problema,iti ofer adresa mea de mail sa vorbim:ralucaflorinela@yahoo.com

Lasă un comentariu:

• Georgiana45
    a răspuns
    Antonia27 Mulțumesc! Da, am primit, abia acum am văzut! ☺️ Poți intra pe email!

Lasă un comentariu:

• Antonia27
    a răspuns
    Buna,

Ti-am trimis e-mail.
    Ai primit?

Lasă un comentariu:

• Georgiana45
    a răspuns
    Antonia27, georgiana246@yahoo.com
    aștept mesaj!

Lasă un comentariu:

• Antonia27
    a răspuns
    Buna Georgiana45 ,

Lasa-mi adresa de e-mail sa iti pot scrie.

Lasă un comentariu:

• Georgiana45
    a răspuns
    Antonia27, îmi puteti lasă emailul Dvs, va rog frumos? Am aceeași problema. As vrea sa discutam! 😞😞😞 Mulțumesc!

Lasă un comentariu:

• Antonia27
    a răspuns
    Buna ziua,

Dl. Doctor, ma puteti ajuta si pe mine, va rog, cu interpretarea biopsiei pe care am incarcat-o comentariului?

Istoric: Am 27 de ani, 0 sarcini ( dar imi doresc f mult), 0 avorturi.
    In Mai 2018 am descoperit la Pap ASC H, apoi HPV 16, apoi rana pe col pe colposcopie, apoi analiza CINtec + pozitiv. saptamana trecuta am efectuat ERAD.
    Va rog sa ma ajutati sa gasesc raspunsuri la intrebarile urmatoare:

- CIN 2 si 3 inseamna carcinom in situ, adica cancer 0 ? Daca da, exista sanse de vindecare?
    - Exista sanse la pap ul urmator sa obtin rezultate mai bune si, treptat, sa ma pot insanatosi, sau adevarul este ca, la un moment dat, tot se va transforma in cancer?
    -Exista riscul de a face conizatie?
    - Care sunt pasii urmatori pe care ar trebui sa ii urmez? Dvs.ce ati recomanda?
    - Va puteti da seama daca a fost extras tot tesutul?
    -Ce inseamna ca nu exista leziuni neoplazice invazive?
    - Credeti ca tratamente de intarire a imunitatii pot ajuta?
    -Credeti ca prin ERAD a fost eliminat virusul 16?
    - La cat timp dupa erad pot face testul HPV?

Multumesc.
    Fișiere atașate

Lasă un comentariu:

• Georgiana45
    a răspuns
    Kit, ai făcut tipajul HPV? Și eu luna aceasta am făcut colposcopie și biopsie și aștept rezultatul.. ma gândesc la tot felul de lucruri. Însă am și 16 pozitiv și LSIL

Lasă un comentariu:

Procesare...
X