Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Bucata de carne la ciclu (nu cheag) + poze

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Bucata de carne la ciclu (nu cheag) + poze

    Buna ziua,

    Povestea incepe cam asa:

    Eu iau de 2 ani de zile anticonceptionale Microgynon pentru problemele mele menstruale si ovare polichistice si toate problemele care apar cu treaba asta.
    Am fost la medic si mi s-a spus sa fac pauza vreo 2 luni, timp in care sa imi fac analizele si sa vad cum imi mai functioneaza ovarele fara medicament.
    Totul ok, mi s-a spus ce stiam deja (sindrom ovare polichistice), si doctorita m-a pus din nou sa iau Microgynon dar cu pauza la fiecare 3 luni.
    Am inceput folia noua de Microgynon in prima zi de sangerare (cum mi s-a spus sa le incep de fiecare data), treaba ciudata este ca de data asta mi-a oprit ciclul de tot si nu am mai avut sangerare absolut deloc. Prima data cand am inceput Microgynon, acum 2 ani am avut sangerare si chiar vreo luna de zile spotting, la fel se intampla si dupa ce faceam pauza de 1 luna sau 2 si iar incepeam anticonceptionalele de la 0. Initial nu am bagat de seama pentru ca am auzit si la prietenele mele si am mai citit ca asta se poate intampla, dar m-am simtit usor aiurea, adica aveam usoare dureri de burta, de sani, de cap, dar ma gandeam ca fiind dupa pauza inca se invata corpul cu pilulele.
    Am terminat cele 21 de pastilute si am asteptat sa imi vina ciclul, prima zi durere mare iar in a doua nu am simtit mai nimic pana la un moment dat cand am simtit o durere in uter, in ambele ovare si usor care se ducea spre picioare, mi se facuse rau instant, ma inrosisem la fata, transpiram, imi venea sa vomit dupa care iar dintr-o data cum venise asa si disparuse durerea. M-am dus la toaleta speriata sa nu cumva sa fie ceva si sa ma patez, dar surpriza cand m-am uitat pe tampon tot ce mi-a atras atentia a fost o bucatica, deschisa la culoare, de vreo 2-3 cm asa, care semana cu o bucata de piept de pui si o parte era rosie ca de cheag. Acum nu are cum sa fi fost insarcinata si sa nu stiu pentru ca m-am protejat tot timpul cat nu am fost pe anticonceptionale si la inceputul acestora. Ce Dumnezeu poate fi ca nu am avut asa ceva niciodata. Am avut cheaguri de toate felurile si dimensiunile dar asa ceva nu am mai patit niciodata.
    Daca stie cineva sau a mai patit cineva asa ceva?

    Va multumesc!


    Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	WhatsApp Image 2019-03-05 at 18.17.31.jpeg  Afișări:	1  Mărime:	133,3 KB  ID:	18312Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	WhatsApp Image 2019-03-05 at 18.17.32.jpeg  Afișări:	1  Mărime:	108,6 KB  ID:	18313
    Ultima editare de AndaC92; 05.mar.2019, 18:43.

  • #2
    Buna ! Vreau sa îți spun ca am eliminat o “ bucata “aproape identică cu cea pe care ai eliminat-o tu, am fost a doua zi la control și mi s-a zis ca poate fi o bucata de endometru mai maricica ... Noi eliminam mereu ( in fiecare luna ) bucăți de endometru, la menstruație, dar nu ne dam seama ... Mie îmi era frica ca as fi facut un efort spontan ... aceleași dureri descrise și aceleasi simptome ca și tine, am pățit și eu. Pe la ora 2 noaptea m-am trezit cu ele și m-am dus repede la baie neștiind ce se întâmpla cu mine, când colo... simt cum elimin ceva care efectiv parca ca nu se mai termina .. medicul mi-a spus ca și dacă as fi avut un avort spontan, m-am curățat prea bine in interior astfel încât sa își dea seama ..

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de Smoa Vezi post
      Buna ! Vreau sa îți spun ca am eliminat o “ bucata “aproape identică cu cea pe care ai eliminat-o tu, am fost a doua zi la control și mi s-a zis ca poate fi o bucata de endometru mai maricica ... Noi eliminam mereu ( in fiecare luna ) bucăți de endometru, la menstruație, dar nu ne dam seama ... Mie îmi era frica ca as fi facut un efort spontan ... aceleași dureri descrise și aceleasi simptome ca și tine, am pățit și eu. Pe la ora 2 noaptea m-am trezit cu ele și m-am dus repede la baie neștiind ce se întâmpla cu mine, când colo... simt cum elimin ceva care efectiv parca ca nu se mai termina .. medicul mi-a spus ca și dacă as fi avut un avort spontan, m-am curățat prea bine in interior astfel încât sa își dea seama ..
      Pot sa spun ca m-ai mai calmat nitel, eu oricum mi-am facut programare si urmeaza sa ma duc la medic dar abia peste o saptamana. Stateam efectiv cu frica ca ar si fost o sarcina sau orice altceva mai grav. Multumesc!

      Comentariu


      • #4
        Pentru orice eventualite, ma bucur ca te vei duce la medic. Totuși zic sa stai liniștita, bucata eliminată de mine a fost aproape cât jumatate de palma ... într-adevăr, a fost groaznic și nu ma puteam opri din plâns... am fost foarte speriata. Totul va fi bine, vei vedea ! Astept mesajul tău, după control.

        Comentariu


        • #5
          Hei, ai fost la control ? Ești in regula ?

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de Smoa Vezi post
            Hei, ai fost la control ? Ești in regula ?
            Acum am iesit de la medic, a fost doar o bucata de endometru pentru ca am fost prea curata pe uter ca sa fi fost vreo sarcina sau altceva. In plus, nu am avut alte sangerari sau nu am mai pierdut alte "bucatele" si nici cheaguri dupa.

            Comentariu


            • #7
              Ma bucur sa aud asta ! Mi s-a întâmplat și mie, din nou, serile trecute și am fost la urgentă. O sa ma mai duc și luni pentru încă un control ... sa fim siguri ca nu a fost altceva ..

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de Smoa Vezi post
                Ma bucur sa aud asta ! Mi s-a întâmplat și mie, din nou, serile trecute și am fost la urgentă. O sa ma mai duc și luni pentru încă un control ... sa fim siguri ca nu a fost altceva ..
                Sper sa fii bine. Mie mi-a spus ca s-a intamplat din cauza dereglarilor pe care le am, ca nu am avut ciclu apoi 2 luni si ca am inceput pilulele. Mi-a spus si mie ca e posibil sa mai am si daca nu vine cu sangerare abundenta, dureri groaznice, mai multe bucatele, nu ma ia cu lesinul sau nu am alte simptome de genu sa nu ma sperii. Sa te interesezi de ce ti se intampla asa des, nu cred ca e ceva grav dar sa stii in caz ca se va mai intampla pe viitor. Ce ar trebui sa faci, cand ar trebui sa te "panichezi" si cand trebuie sa iei masuri. Multa sanatate si grija! Astept mesajul tău.

                Comentariu


                • #9
                  Buna, am 31 ani si nu am copii am facut o conizatie in urma cu 11zile dinn primele zile am avut dureri (nu mi s a prescris antibiotic nici inainte nici dupa doar analgezice la dureri) am avut sangerari usoare, dupa 9zile de la operatie mi a venit ciclul am dureri super puternice ma gand ca e normal.cu toate ca am citit pe net ca aceasta conizatie se face dupa ciclu nu inainte cu 9 zile. In fine in dimineata aceasta am inceput sa am senzatii de ardere si usturimi puternice ceea ce era normal in primele zile dar n am avut si in seara aceasta am mers la baie si mi au iesit 2 bucatele mici de carne precizez ca nu sunt cheaguri de sange am facut poze si video nu mi s a intamplat niciodata. Sunt f speriata nu stiu daca e normal in cazul meu citind aceste postari m am linistit putin dar f putin ... va rog daca este cineva care are un caz asemanator sa mi scrie!

                  Comentariu

                  Procesare...
                  X