Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ovule in captivitate ( in folicul), mai are loc ovulatia???

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Ovule in captivitate ( in folicul), mai are loc ovulatia???

Bună ziua... Dl. Dr. Ginecolog , am câteva întrebar de specialitate pentru dvs. Eu am făcut spermograma și
    spermocultura si sunt ok. Soția mea are 32 ani , a fost virgină când ne-am căsătorit, nu a avut niciodată boli venerice , nu a luat niciodată anticonceptionale , nu bea alcool , nu fumează, nu se droghează
    si are ciclul menstrual regulat.. Si nu a rămas niciodată însărcinată după 14 ani de căsătorie..!!! După consultare de specialitate ,tot aparatul reproductiv este sănătos ( ovare , trompe ,uter ,endometru ) , însa foliculii nu ajung la dimensini normale (maturitate) decât cu tratament hormonal (puregon si la final brevactid). Intrebare nr.1) dacă sotia mea are lunar , ( în ambii ovari ) , foliculi de dimensiuni reduse de max 12 mm, (fără tratament),daca acesti foliculi nu ajung mereu la maturitate (si nu se deschid ) ovulele nu eclozează si rămân blocate in foliculi , mai are loc ovulația ??? Intrebare nr.2) daca ovulele rămân captive în foliculi , atunci rezultatele
    ( pozitive ) obținute cu testele de ovulație , ( măsurare hormon luteinizant ) , sunt irelevante..?! Intrebare nr 3.) sau hormonul luteinizant nu poate avea valori crescute niciodată ,dacă ovulele nu au fost eliberate de foliculi și totodată, testele nu pot indica rezultate (pozitive ), atunci cand ovulele sunt captive in foliculi...?! Multumesc anticipat si speram să ne puteți oferi răspunsurile necesare , atunci când timpul și dispoziția vă vor permite. Fam. Dumitru

Ce se intamplă cu ovulatia atunci cand foliculii nu elibereaza ovulele???

Comentariu

Buna, nu îți vine ciclul menstrual și așa ajungi sa ai ovare polichistice.

Comentariu

Procesare...
      X