Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sindromul ovarelor polichistice

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Sindromul ovarelor polichistice

De 3 ani aproximativ încerc sa rămân gravida. Precizez ca nu mai sunt in România de la vârsta de 21ani, actual am 30 ani 1m63 și 57kg. Anul trecut am fost la ginecolog in tara in care sunt rezidenta și mi-a spus ca am acest sindrom ( am facut niște analize de sânge și ce îmi mai aduc aminte ca LH era foarte ridicat parca 19 dar nu mai stiu exact) Mi-a prescris Letrozol sa îl iau in primele 5 zile de CM. Bun. După care trebuia sa ma duc la el sa îmi facă ecografie ( cam o data pe săptămâna îmi spunea el data aproximativ ) și îmi arata pe ecranul acelea foliculii din ovare predominanți de 9 mm sau 8 mm. Am avut chiar și doi foliculii pe același ovar. După care îmi spunea in Weekend sau in următoarele zile trebuie sa am relații sexuale. Bun așa sa întâmplat timp de 6 luni și nimic. După care a venit vacanța....pur și simplu nu am mai fost la doctor cam din Aprilie anul 2019 pana azi 4 Noiembrie 2019. In perioada asta am avut un singur CM mai mult o sângerare decât un CM. Și acum îl am întârziat de 90 zile. Mi-a prescris Duphaston sa iau 20 mg timp de 10 zile intr-o singura doza. Eu îmi doresc sa rămân gravida. Credeți ca este posibil ? Cd tratamente as mai putea sa fac ? Ovarele polichistice pot produce ovule sau trebuiesc stimulate ? Este mai simplu sa fac un FIV? Cam cât durează aceasta procedura pregătire pentru FIV. Am riscuri de a nu tine sarcina ? Precizez ca nu am ramas niciodată gravida ( am luat anticoncepționale și pastila de a doua zi de mai multe ori) Acest sindrom se poate trage și de la pastila de a soia zi ? Va multumesc.
Procesare...
X