Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Oligomenoree si SOPC

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Oligomenoree si SOPC

Numele meu este Andreea si am 29 ani. In iulie anul trecut, dupa aprox 7 luni de incercari, am ramas insarcinata, insa am pierdut sarcina la foarte scurt timp (4 saptamani - diagnostic: avort menstrual).
    Menstruatia mea este neregulata, (vine la 40-60 zile), am 78 de kg la 1,65 m inaltime, iar in urma investigatiilor mi s-a pus diagnosticul de oligomenoree si sindromul ovarelor polichistice.
    Am facut analizele hormonale, AMH 6, 73 ng/mL DHEA-S a iesit mare 498,1 , estradiol 210,2 pmol/L, FSH 6,9 mUI/ml, LH 21,1mUI/mL, prolactina 404 testosteronul 1,71 (si el mare), CA 125 - 17 si carenta de 25-OH-vitamina D, si toate analizele de secretie care au iesit bine.
    Dna. doctor mi-a prescris Metformin si Duphaston ptr a-mi veni menstruatia. (mentionez ca ultima a fost pe data de 1 decembrie). De asemenea mi-a spus sa ma programez la nutritionist si sa slabesc 10-15 kg.
    Am incredere in dna. doctor, insa as vrea sa cer si o a doua parere. De aceea am si scris aici.
    Intrebarea mea este: Pe langa aceste medicamente, ar trebui sa mai iau si altceva?

Dna. doctor mi-a spus ca urmatorul pas ar fi sa fac o histerosalpingografie, sa vedem daca am trompele infundate, insa daca eu am ramas o data insarcinata, credeti ca este posibil sa am trompele infundate?
    Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Buna seara.
    Scaderea in greutate e primul pas si poate ca unul dintre cele mai importante , deoarece aceasta ajuta la normalizarea ciclurilor, la aparitia ovulatiei, la mentinerea unei eventuale sarcini si multe altele..
    Nu trebuie sa efectuati histerosalpingografie pentru ca nu e cazul (aparent trompele sunt permeabile daca ati ramas o data insarcinata).
    Progesteron ( duphaston) pentru a creste probabilitatea unei ovulatii nu e chiar indicat, dar metformin e ok.
    Mai puteti lua suplimente alimentare sinopol/inogest / myo sun, dar nu garanteaza nimic. Acidul folic e important de luat inainte sa obtineti o sarcina si in primele 12 saptamani de sarcina.
    E indicat sa aveti 1 an de contacte sexuale intravaginale, neprotejate, regulate ( o data la 2-3 zile) pentru a obtine o sarcina.
    Daca dupa 1 an nu obtineti sarcina, se poate trece la faza 2 in care sa se incerce tratamente de stimulare ovariana.

https://www.femyo.ro/invita/

Comentariu

Buna ziua! Va multumesc din suflet pentru raspuns. La 4 zile dupa ce am terminat de luat Duphastone(7 zile, cate 2 pastile/zi), a venit menstruatia. In acest moment iau doar Metformin cate o pastila, max 2/zi, deoarece am observat niste efecte secundare(greata,voma,diaree).Intrebarea mea este: dupa ce trece menstruatia, ar trebui sa iau din nou Duphastone ptr reglare? Si daca trebuie, din a cata zi a ciclului ar trebui sa iau? Deoarece in ultimul an nu am avut un ciclu regulat, nu pot stii sigur cand sunt la ovulatie, o sa imi cumpar teste de ovulatie, insa mi ar fi de folos si alte metode prin care pot stii daca ovulez sau nu. Ce ma sfătuiți? Mentionez ca imi doresc foarte mult sa raman insarcinata. Va multumesc.

Comentariu

Ciclu regulat fara tratament contraceptiv inseamna si ciclu ovulator in cele mai multe cazuri. In sindromul ovarelor polichistice apare oligovulatie (adica ovulatia apare iregulat si mai rar, sub 8 ori pe an). Eu zic sa mai cititi o data mesajul scris mai sus. Mentineti metformin, acid folic, scadere in greutate >10 %, fara Duphastone, contacte sexuale regulate (1 contact la 2-3 zile) timp de 1 an. Inainte sa irositi banii si timpul pe tratamente si examinari inutile, mai bine incercati lucrurile astea care au un impact statistic semnificativ si demonstrat stiintific.
        https://www.femyo.ro/invita/

Comentariu

Va multumesc din suflet pentru raspuns. Mi-ati fost de mare ajutor. Va voi urma sfaturile si sper sa revin cu vesti bune! O seara frumoasa va doresc!

Comentariu

Procesare...
          X