Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Lipsa menstruației de 54 de zile

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Lipsa menstruației de 54 de zile

Ultima menstruație am avut/o acuma 54 de zile. Eu am un ciclu regulat ,28 de zile. De aproape 6-7 luni incercam sa facem babe,pana acuma nimic. La începutul anului am avut ciclul după 45 de zile, iar acuma e a 54 zi, și încă nu a venit. Nu am avut niciodată întârzieri așa mari , lucru asta se întâmpla doar acum de când incercam sa facem un copil. Am făcut deja 3 teste de sarcina, negative toate. Din când in când am dureri premenstruale, sânii au fost foarte sensibil la un moment dat, acuma nu ii mai simt așa. Oare care ar putea fi cauza întârzierii așa mari ?

Buna seara.
    Poate sa fie o problema cu ovarele sau din cauza stresului.
    Se recomanda sa aveti contact sexual regulat (la 2-3 zile ) timp de 1 an de zile ca sa ramaneti insarcinata. Ca sa cresteti sansele ar fi indicat sa scadeti in greutate (daca e cazul), sa faceti teste de ovulatie (ca sa va asigurati ca aveti cicluri ovulatorii), sa luati suplimente care contin si acid folic ( sinopol, profecund) sau doar acid folic si sa rugati partenerul sa faca o spermograma ( sa va asigurati ca e fertil).
    https://app.medic.chat/dr/florin.borgovan

Comentariu

Procesare...
    X