Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Beta hcg

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Beta hcg

Buna seara ,
    Mă puteți ajuta cu rezultatul beta hcg
    Pe data de 16.07 ora 10 rezultat 2003
    Pe data de 18.07 ora 10 rezultat 3105
    Ultima menstra pe 14.06 .
    Rezultatele arată mai mari decât sarcina . Pot avea avort spontan ? Pot sta liniștită până ajung la medic săptămâna viitoare?
    Mulțumesc mult

Buna ziua.
    Rezultatul nu arata foarte bine, nu puteti sta linistita, trebuie sa mergeti la urgenta daca apar dureri de burta sau sangerari, iar daca nu , tot trebuie un consult ginecologic saptamana viitoare.
    Daca ati facut examinarea fix la 48 ore diferenta si la acelasi laborator, atunci dinamica arata suspecta pentru o sarcina extrauterina sau sarcina oprita in evolutie.
    Pentru mai multe detalii ma gasiti pe aplicatia Femyo.

https://app.medic.chat/dr/florin.borgovan

Comentariu

Va mulțumesc că ați avut timp sa îmi răspundeți .
      intre timp și doctora mi a dat ovule cu arefarm pana ajung la ea ...Însă mai doream daca puteți să îmi spuneți dacă cumva pot da erori acele teste ?.Îmi doresc copil foarte mult .Daca era așa nu trebuia să mă cheme repede .Dc mi s-au dat acele ovule ? Acele ovule am văzut că ,conțin progesteron. Îmi cer scuze pt atâtea întrebări dar nu am pe cine întreba
      Mulțumesc din suflet

Comentariu

intr-o sarcina normala , exista o crestere specifica a beta HCG , de cele mai multe ori apare o dedublare a valorii la 48h ( dar studiile arata ca limita inferioara pentru o crestere normala e minim 60 % din valoarea initiala). Progesteronul ( arefam, utrogestan , crinone) ajuta la mentinerea sarcinii , acesta fiind un hormon secretat in mod natural in timpul sarcinii , in cantitate mai mare decat in afara sarcinii. Totusi, valoarea respectiva e suspecta si ar trebui sa repetati testul.

Comentariu

Mulțumesc frumos!
          Sa aveți o seara frumoasa !

Comentariu

Buna seara ,
            ieri mi sa dat vestea că sarcina sa oprit din evoluție la 8 săptămâni și o zi .eu ar trebui sa am 10 săptămâni și 2 zile .Totuși azi dimineață am făcut un beta hcg cu speranța că poate nu e așa și că rezultat mi a ieșit 5800 la analiza .Întrebările mele : daca fătul e mort de 2 săptămâni nu trebuia să ajungă la 0-100 ? La 4 săptămâni valoarea era prea mare pt varstă 2003 cu 3150 repetat la 48 h ,sa sa inteleg că valoarea a rămas la vârsta la care sa oprit fătul/embrionul?

Comentariu

Postat în original de Doina87 Vezi post
              Buna seara ,
              ieri mi sa dat vestea că sarcina sa oprit din evoluție la 8 săptămâni și o zi .eu ar trebui sa am 10 săptămâni și 2 zile .Totuși azi dimineață am făcut un beta hcg cu speranța că poate nu e așa și că rezultat mi a ieșit 5800 la analiza .Întrebările mele : daca fătul e mort de 2 săptămâni nu trebuia să ajungă la 0-100 ? La 4 săptămâni valoarea era prea mare pt varstă 2003 cu 3150 repetat la 48 h ,sa sa inteleg că valoarea a rămas la vârsta la care sa oprit fătul/embrionul?
              Buna seara.
              Pentru o sarcina asa mare conteaza evaluarea ecografica. Daca inima nu mai bate, e irelevant beta HCG-ul. Acesta scade dupa evacuarea sarcinii.Pentru detalii ma gasiti pe Medic Chat.
              Ultima editare de Dr. Borgovan; 26.aug.2020, 01:26.

Comentariu

Buna seara ,
                Pe data de 26.08 am făcut chiuretaj și doar in ziua respectiva am sângerat un pic .Până astăzi nu am avut nimic dar de dimineață m-am trezit cu durere de burta și spate și un lichid cam gri .toată ziua am simțit nevoia să dorm și mai devreme ma luat spatele mai rău și mi-a curs nu foarte mult un pic de sânge dar mă închis .
                Se poate după 12 zile de la un chiuretaj sa am simtomele astea ? Ar trebui sa mai merg la doctor ? Tratament am avut 5 zile atunci cu zinnat și ceva de curățare .
                Mulțumesc

Comentariu

Postat în original de Doina87 Vezi post
                  Buna seara ,
                  Pe data de 26.08 am făcut chiuretaj și doar in ziua respectiva am sângerat un pic .Până astăzi nu am avut nimic dar de dimineață m-am trezit cu durere de burta și spate și un lichid cam gri .toată ziua am simțit nevoia să dorm și mai devreme ma luat spatele mai rău și mi-a curs nu foarte mult un pic de sânge dar mă închis .
                  Se poate după 12 zile de la un chiuretaj sa am simtomele astea ? Ar trebui sa mai merg la doctor ? Tratament am avut 5 zile atunci cu zinnat și ceva de curățare .
                  Mulțumesc
                  Pentru mai multe detalii ma gasiti pe Medic Chat

Comentariu

Buna ziua. Am nevoie de o interpretare a rezultatului Beta HCG va rog deoarece am niste sângerări maronii și nu știu dacă ar trebui sa fie semn de îngrijoîngrijorare.
                    Mentionez că ultima menstruație a avut loc pe 04.08.2020 dar în urma eco in data de 15.09 sacul are mărimea unei sarcini de 4 săptămâni și 3 zile ( 0,55cm). (Sunt sigură că Ovulația a avut loc mai târziu)
                    Nivel Beta HCG 17.09.2020 = 4761
                    Nivel Beta HCG 19.09.3020 = 8846
                    Este prea mare nivelul pentru o sarcina de 5 săptămâni ?
                    As aprecia foarte mult daca mă puteți ajuta cu un răspuns întrucât următoarea consultație este la mai mult de o săptămână depărtare.

Comentariu

Postat în original de RalucaR Vezi post
                      Buna ziua. Am nevoie de o interpretare a rezultatului Beta HCG va rog deoarece am niste sângerări maronii și nu știu dacă ar trebui sa fie semn de îngrijoîngrijorare.
                      Mentionez că ultima menstruație a avut loc pe 04.08.2020 dar în urma eco in data de 15.09 sacul are mărimea unei sarcini de 4 săptămâni și 3 zile ( 0,55cm). (Sunt sigură că Ovulația a avut loc mai târziu)
                      Nivel Beta HCG 17.09.2020 = 4761
                      Nivel Beta HCG 19.09.3020 = 8846
                      Este prea mare nivelul pentru o sarcina de 5 săptămâni ?
                      As aprecia foarte mult daca mă puteți ajuta cu un răspuns întrucât următoarea consultație este la mai mult de o săptămână depărtare.
                      Buna ziua.
                      Partea buna e ca beta HCG ul are o dinamica buna , care arata o sarcina in evolutie si asta e lucrul cel mai important.
                      E posibil sa fie putin mai mare sarcina, dar sunt mai multe lucruri de luat in considerare.
                      Pentru mai multe detalii ma gasiti pe Medic Chat.

Comentariu

Procesare...
                      X