Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Rubeola igg în sarcină

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Rubeola igg în sarcină

    Bună ziua. Am făcut analizele pentru profilul torch iar cele de rubeola au ieșit asa :
    Rubeola igg 116 / 0-5 IU/ml
    Rubeola igm 2.00 / 0.0-0.9

    Mi s-a recomandat sa fac testul de aviditate pentru rubeola igg.

    Cât de grave sunt aceste rezultate? Sunt însărcinată în 19 săptămâni (țin sa menționez ca în copilărie am făcut toate vaccinurile posibile). Este adevărat ca nu exista nici un tratament pentru aceasta infecție în sarcina și ca șansele sa se nască un copil cu malmalformație maxim?

  • #2
    Postat în original de Noah Vezi post
    Bună ziua. Am făcut analizele pentru profilul torch iar cele de rubeola au ieșit asa :
    Rubeola igg 116 / 0-5 IU/ml
    Rubeola igm 2.00 / 0.0-0.9

    Mi s-a recomandat sa fac testul de aviditate pentru rubeola igg.

    Cât de grave sunt aceste rezultate? Sunt însărcinată în 19 săptămâni (țin sa menționez ca în copilărie am făcut toate vaccinurile posibile). Este adevărat ca nu exista nici un tratament pentru aceasta infecție în sarcina și ca șansele sa se nască un copil cu malmalformație maxim?
    Buna ziua. Situatia nu este foarte buna.
    Trebuie sa faceti testul de aviditate.
    O aviditate sub 50% inseamna risc crescut de infectie in ultimele 3 luni.
    O sa vi se recomande test PCR din lichidul amniotic ( amniocenteza) pentru evidentierea infectiei fetale.
    Daca infectia mamei apare in primul trimestru (primele 14 saptamani) atunci riscul de infectie al fatului poate fi intre 60 si 80%, situatie care aduce un risc crescut de malformatii fetale sau afectiuni fetale, pentru care se poate indica avort terapeutic pana la 24 de saptamani.
    Pentru mai multe detalii ma gasiti pe aplicatia Medic Chat
    Ultima editare de Dr. Borgovan; 02.sep.2020, 20:09.
    https://app.medic.chat/dr/florin.borgovan

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de Dr. Borgovan Vezi post

      Buna ziua. Situatia nu este foarte buna.
      Trebuie sa faceti testul de aviditate.
      O aviditate sub 50% inseamna risc crescut de infectie in ultimele 3 luni.
      O sa vi se recomande test PCR din lichidul amniotic ( amniocenteza) pentru evidentierea infectiei fetale.
      Daca infectia mamei apare in primul trimestru (primele 14 saptamani) atunci riscul de infectie al fatului poate fi intre 60 si 80%, situatie care aduce un risc crescut de malformatii fetale sau afectiuni fetale, pentru care se poate indica avort terapeutic pana la 24 de saptamani.
      Pentru mai multe detalii ma gasiti pe aplicatia Medic Chat

      Bună ziua. Astăzi am refăcut un test de rubeola, iar rezultatele sunt următoarele :

      <9.99 uL/ml
      Anticorpi
      Negativ <=9.99 uL/ml
      Slab reactiv 10 - 14.9 uL/ml
      Reactiv => 15.00 uL/ml

      Ma puteți ajuta cu interpretarea va rog?
      Mulțumesc anticipat.

      Comentariu

      Procesare...
      X