Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Fertilizare in vitro cu transfer de blastocisti

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• SilviaConstanta
    a răspuns
    Buna seara Domnu Doctor am si eu o intrebare daca se poate va rog mult de tot .pe 12 noiembrie am facut un fiv peste 14 zile am facut testul beta hcg care a fost negativ la 3 zile dupa test mi a venit menstruatia ieri pe 29 noiembrie azi mi a venit f putin sange mai mult rozaliu si ceva mucos un lichid transparent si mici chegulete rozali acum spre seara vad ca nu mi a curs nimic ! Ce credeti ca am astept raspuns urgent va rog frumos !!
    Ultima editare de SilviaConstanta; 01.dec.2018, 00:15.

Lasă un comentariu:

• nson
    a răspuns
    Va multumesc pentru tot.
    Mai revin cu intrebari in functie de rezultate.
    Cu stima.

Lasă un comentariu:

• Laurentiu Craciunas
    a răspuns
    Faptul ca exista sangerare confirma faptul ca nu e stenoza completa, altfel sangele nu ar putea iesi din uter.

As face o histeroscopie (sau trial de transfer pe gol) inainte de a incepe stimularea pentru a fi sigur ca se poate patrunde in uter.

Lasă un comentariu:

• nson
    a răspuns
    Buna ziua.

de aceasta data sangerarile de menstra ale sotiei au durat doar 2 - 3 zile. Mai mentionez ca sotia a inceput sedintele de acupunctura acum o saptamana. Ieri a fost a doua sedinta. Faptul ca sangerarile au durat doar 2 zile pot avea legatura cu aceste proceduri? Sau este un raspuns la tratamentele efectuate? (Niciodata sangerarile de menstra nu au durat atat de putin).
    As dori recomandarea dvs in legatura cu incercarea viitoare. Ar fi indicat sa asteptam cateva cicluri menstruale si ulterior sa incepem procedura de pregatire a endometrului, sau este indicat sa incepem luna aceasta (presupunand ca sotia este bine si investigatiile ulterioare indica faptul ca situtia sotiei a revenit la normal)?

Lasă un comentariu:

• Laurentiu Craciunas
    a răspuns
    Ecografia nu va ajuta in diagnosticarea/rezolvarea problemei.

Histeroscopia cu dilatarea colului este singura optiune viabila. Rareori problema persista si la urmatoarea incercare de transfer atata timp cat se realizeaza in urmatoarele 2-3 luni.

Zgarierea endometrului (endometrial scratching) este inca o interventie relativ noua si nu este clar cui ii este benefica si cui nu, rezultatele studiile sunt variabile. Cu toate astea, exista clinici care o ofera de rutina. Chiar zilele astea a fost publicat un studiu referitor la endometrial scratching (link).

Exista catetere de diferite consistente, initial se incepe cu unul foarte moale pentru a reduce trauma asupra cervixului (ideal se intra ca un 'ninja' fara a produce leziuni care ar putea stimula contractiile uterine si expulzia embrionilor), dar apoi se incearca altele mai dure daca cel moale nu este suficient. La pacientele unde cervixul e complet stenozat sau imposibil de gasit (daca au avut amputatie de col de exemplu), se poate face transfer transmiometrial (adica prin muschiul uterin nu prin col), deci optiuni exista.

Lasă un comentariu:

• nson
    a răspuns
    Buna ziua.

va multumesc inca o data pt raspunsurile dvs.

Blastocistii au fost toti criogenati. Insa noi aveam sperante in legatura cu aceasta procedura pt ca in trecut din 3 proceduri efectuate, 1 FIV si 2 ET cryo, doar procedura cu blastocisti proaspeti a reusit.

In a doua zi dupa colectarea ovocitelor si medicii din Austria au marsat pe ideea de a criogena blastocistii si de a reveni la o data ulterioara pentru ET. Insa ulterior au revenit asupra deciziei si am continuat planul de terapie initial.

Acelasi medic a fost cel care a efectuat procedura in ziua 3 si care nu a reusit transferul in ziua 5.
    Nici el nu a reusit sa explice ce s-a intamplat. De ce in z3 a reusit sa intre cu cateterul si in z5 nu. Mai mult avem dubiile noastre si despre blastocistii plimbati din laborator pana in sala de transfer. La tentativa initiala, cand a observat ca nu reuseste sa intre in cavitate cu cateterul, a rugat embriologul sa se intoarca in laborator si sa ii transfere in cateterul folosit cu 2 zile in urma (a spus ca primul cateter era mai dur si spera ca poate sa il ghideze mai bine). Nici cu acest cateter nu a reusit transferul. Cateva minute blastocistii s-au aflat in cateter, timp in care medicul a incercat cu diverse instrumente sa treaca de colul uterin (imi cer scuze, aici sunt complet depasit asupra metodelor incercate precum si asupra instrumentarului folos, it). Insa dupa cateva minute, cand a realizat ca nu se poate efectua transferul, a oprit toata procedura. Rezervele noastre sunt si asupra calitatii acestor 2 blastocisti (care au fost categoria AA), daca au fost sau nu afectati de acesti timpi de asteptare sau de transferul in cele 2 catetere.

Zilele trecute am primit o scrisoare de la medicul din Austria pe care sa o inaintam unui ginecolog din Timisoara, in care a solicita o histeroscopie (si totodata sa realizeze o "zgaraietura" pe interiorul endometrului pt a ajuta la implantare) si largirea colului, oferind diagnosticul de stenoza de cervix.

Sigur inteleg ca va trebui sa asteptam rezultatele imagistice pt a ne edifica asupra acestui fapt. Insa nici medicul din Timisoara (programarea este in 7 aprilie la un ecograf, sotia fiind cred in a 2 zi de menstra) care realizeaza tehnici de reproducere umana asistata a sustinut ca nu I s-a mai intamplata asa ceva de cand face FIV-uri. In z3 sa poti intra in cavitatea uterina, iar in z5 acest lucru sa nu mai fie posibil. Domnia sa a sustinut ca a avut paciente unde intrarea s-a realizat mai greu, insa a fost constient de acest lucru inca de la procedura de punctie ovariana.

Cu stima.
    Astept cu interes un punct de vedere.
    Va multumesc

Lasă un comentariu:

• Laurentiu Craciunas
    a răspuns
    Buna seara,

O sarcina obtinuta peste sindromul de hiperstimulare ovariana ar fi agravat si mai mult simptomele, deci pentru sotie probabil a fost benefic acest semi-esec. Presupun ca s-au congelat blastocistii, da? Multe clinici amana din start transferul daca se dezvolta sindrom de hiperstimulare.

Referitor la stenoza, e putin probabil sa se produca de la o zi la alta. Daca trialul de transfer din ziua 3 a fost reusit, nu avea cum sa se produca stenoza pana in ziua 5. Stenoza este de obicei o consecinta a unei infectii/traumatism/operatii si nu se intampla asa rapid. A fost acelasi medic in ambele zile (Z3 la trial si Z5 la transferul propriu-zis)?

Lasă un comentariu:

• nson
    a răspuns
    Buna ziua.

Revin cu cateva intrebari si va multumesc anticipat pt raspunsuri.

Tocmai ne-am intors de la un FIV cu un semiesc.
    In urma tratamentului de stimulare raspunsul sotiei a fost urmatorul:
    22 foliculi - 19 ovule - 16 embrioni de ziua 3 - 8 blastocisti.
    Sotia a facut o forma usoara spre moderata a sindromului de hiperstimulare ovariana. Dupa punctia ovariana a primit Pravidel impotriva SHO. In urma administrarii acestui medicament si-a pierdut cunostinta pt ca acesta scade tensiunea foarte mult.

in ziua 3 am mers la clinica pt a i se implanta sotiei in cavitatea uterina o parte lichidul in care se dezvoltau embrionii (ni s-a spus ca exista semnale ca acest procedeu ajuta organismul femeii sa se acomodeze cu noua informatie pe care o va primi peste 2 zile si ajuta la implantarea blastocistilor).

In ziua 5 nu s-a putut efectua transferul de blastocisti deoarece sotiei i s-a inchis colul si nu au reusit sa intre cu catererul pana in locul de transfer.

Termenul folosit de medici a fost stenoza de cervix.
    Evident ca citind despre aceasta afectiune pe internet ne-am speriat la ce complicatii poate duce aceasta afectiune.

Medicii nu ne-au spus de ce s-a intamplat acest lucru si as dori punctul dvs de vedere: daca aceasta stenoza se va vindeca sau nu, daca e ceva ce putem face. Ieri a fost prima zi de menstra a sotiei si a avut sangerari mai putin abundente decat inainte.
    Inteleg sa poate face endometrioza daca sangele nu se scurge corect.

va multumesc

Lasă un comentariu:

• Laurentiu Craciunas
    a răspuns
    Fiind tratamente hormonale cu doze relativ mari vor avea repercursiuni asupra ciclurilor menstruale. Severitatea lor, sau mai bine zis perioada de recuperare, e variabila de la femeie la femeie, uneori se revine la ciclurile menstruale cu caracteristici pre-tratament, alteori raman iregularitati.

Lasă un comentariu:

• Laurentiu Craciunas
    a comentat la răspunsul lui
    Exact! Pe cand injectia intramusculara e pentru maturarea ovulelor inainte de recoltare.

• nson
    a răspuns
    Buna ziua.

Vroiam sa va mai intreb daca dupa tratamentele de pregatire a endometrului in procedura ET este normal sa apara dereglari de menstruatie.
    Pana acum sotia a avut un ciclu menstrual regulat, insa acum i-a intarziat 8 zile.
    Daca e normal sa apara aceste dereglari, in mod normal ele dispar dupa o perioada?
    Va multumesc
    Cu stima.
    Nicu

Lasă un comentariu:

• nson
    a răspuns
    Din cate am inteles, rolul injectiei hCG dupa transferul embrionilor ar fi oarecum de a "pacali" organismul femeii ca este insarcinat si sa "ajute" la ficarea embrionilor.

Lasă un comentariu:

• Laurentiu Craciunas
    a răspuns
    Injectia cu hCG se administreaza intramuscular pentru a declansa maturarea ovulelor inainte de recoltare. Nu stiu care e rolul injectiei de dupa implantare (?).

In al 3-lea paragraf faci referire la implantare ca la un moment foarte bine stabilit, sigur la implantare te referi? E greu de apreciat cand are loc implantarea, deci toate perioadele raportate la implantare sunt incerte.

Cand am mentionat administrarea de hCG in raspunsul anterior am precizat intrauterin, este voreba de complet altceva si se face cu alt scop (fata de injectia cu hCG pentru maturarea ovulelor).

Lasă un comentariu:

• nson
    a răspuns
    In schema de tratament a sotiei exista si 1 injectie cu brevactid inainte de implantare si 1/2 brevactid la 3 zile dupa implantare. La FIV anul trecut cand s-a si produs sarcina gemelara dupa implantare sotia a experimentat simptome asociate cu sarcina. Aceste simptome au continuat si ulterior in timpul sarcinii.

La primul ET nu a avut nici un fel de simptome nici dupa administrarea brevactid. Rezultatul a fost negativ.

La al 2-lea ET dupa administrarea brevactid a avut din nou simptome. La 6 zile dupa implantare a observat un spotting rozaliu (am banuit ca este sangerare de nidatie). La 8 zile de la implantare simptomele au disparut, iar dupa alte 4 zile a avut o sangerare maronie destul de abundenta (similara cu sangerarea dinaintea menstrei). La 12 zile de la implantare am facut un dozaj HCG in sange (in urina ni s-a spus ca poate fi alterat rezultatul de injectia HCG) si rezultatul a fost 35 unitati. Cei de la clinica din Austria au interpretat acest rezultat ca fiind unul pozitiv si au cerut un dojaz HCG nou peste 2 zile. Si ei au spus ca rezultatul putea fi influentat de 1/2 brevactid insa nu credeau ca putea fi influentat la acest nivel. Dojajul ulterior , 12 unitati, a confirmat esecul procedurii.
    Mi-am permis sa speculez aceste intamplari ca fiind probabil o implantare initiala si ulterior o eliminare de embrion. Insa medicii din tm au spus ca nu se poate verifica aceasta teorie dat fiind faptul ca totul se produce la nivel microscopic.

Va multumesc.

In postarile ulterioare o sa doresc sa abordez si chestiunea cu poerderea sarcinii (sa va ofer mai multe detalii) si as dori sa dezvoltam si subiectul unor testari care ne pot confirma/infirma (daca e posibil) posibilitatea de a avea o sarcina in viitor.

Cu stima.

Nicu

Lasă un comentariu:

• Laurentiu Craciunas
    a răspuns
    Trebuie tinut cont de faptul ca per ansamblu, sansa obtinerii unei nasteri in urma unui ciclu de fertilizare in vitro este in jur de 30%, deci relativ scazuta.

Voi ati reusit sa progresati pana la 18 saptamani si este foarte probabil ca pierderea sarcinii sa nu fi avut legatura cu fertilizarea in vitro (marea majoritate a avorturilor au loc in primul trimestru).

Exista multe investigatii care se pot face, problema este legata de ce facem cu rezultatul lor pentru ca daca se identifica ceva anormal nu avem o solutie, deci nu este cost-eficient sa facem investigatiile (pentru ca nu influenteaza rezultatul final al tratamentului). Detaliile despre ce s-a intamplat pot sugera o anumita cauza prevenibila (infectie, insuficienta cervicala etc), dar de multe ori nu se poate identifica o cauza, faptul ca era sarcina gemelara fiind un risc.

Fertilizarea in vitro este un tratament relativ nou, are abia 36 de ani (incepand cu nasterea primului bebelus - Louise Brown - conceput prin fiv). Exista multe tratamente adjuvante, concepute pentru a imbunatati rezultatele fertilizarii in vitro, dar rezultatele nu sunt solide inca.

Unul care ma atrage pe mine si cred ca are potential este administrarea intrauterina de hCG inainte de transferul embrionilor (link), rezultatele vor fi publicate curand, dar va mai dura pana va fi oferit pe scara larga.

Lasă un comentariu:

Procesare...
X