Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Interpretare Babes Papanicolau

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Interpretare Babes Papanicolau

    Buna tuturor !!! Am o nelamurire,daca ma poate ajuta cineva pe aici s-au daca a trecut cineva prin situatia mea .Acum 2 saptamani am facut o ecografie transvaginala , rezultate nu prea bune , dupa care mi s-a recomandat sa fac testul Babes Papanicolau .....Astazi am luat rezultatul,doar ca nu mai am rabdare pana saptamana viitoare cand voi merge la doctor.....
    Rezultatul ( va scriu mai jos doar la ce am pozitiv ) :
    - Celule endocervicale prezente \/
    - Infectie Gardnerelle \/
    - Anomalii ale celulelor epiteliale \/
    - HSIL (leziune intraepiteliala scuamoasa de grad inalt ) \/


    Diagnostic citologic Pap :
    Frotiu cu leziuni celulare sugestive pentru o leziune intraepiteliala scuamoasa de grad inalt (HSIL).
    N.L Se recomanda tipaj HPV, secretia vaginala si cultura, colposcopie,biopsie de urgenta si detectie/genotipare HPV.

    C-am asta ar fi , m-am speriat , la ce am citit eu pe internet despre rezultat.
    Astept raspunsurile voastre ,oricare ar fi ele.
    Va multumesc !!! 😙😙

  • #2
    Buna Alexandra,

    Toate informatiile din rezultatul testului sunt relevante, chiar daca pentru tine doar cele marcate ca fiind pozitive (altfel nu ar aparea in rezultat).

    Ce anume a fost "nu prea bun" la ecografia transvaginala? Cati ani ai?

    Nu amana consultul ginecologic.

    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu


    • #3
      Va multumesc pentru raspuns...Nu aman consultul ginecologic. Am 22 de ani, si sunt casatorita si as vrea sa raman insarcinata de vreun an si ceva si tot nu reuseam , si mi s-au recomandat anumite analize .. La ecografia transvaginala mi-au iesit numai pe un ovar vreo 17 foliculi si pe celalalt 16 ... ai mi-a spus dna doctor ca nu o sa raman prea curand insarcinata sau deloc... ... Ce m-a speriat cel mai tare a fost rezultatul pap . Si nu prea am inteles se recomanda "biopsie de urgenta ".

      Comentariu


      • #4
        Alexandra, momentan sunt 2 probleme: cea a fertilitatii si cea a modificarilor cervicale. Prioritata e cea legata de testul Papanicolau.
        Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

        Comentariu


        • #5
          Interpretare rezultat testul PAP

          Buna ziua!
          Va rog mult sa imi interpretati,daca doriti,rezultatele unui test PAP si bacteriologic a secretiei vaginale.
          Va scriu ce este bifat:
          1. status hormonal: menopauza ( mentionez ca am 44 ani,cu o instalare a menopauzei precoce la 40 ani pe linie genetica si hormonala)
          2. fara leziuni vizibile
          3.satisfacator pentru evaluare
          4.celule endocervicale absente
          5.negativ ptr leziuni intraepiteliale sau maligninitate. Altele: flora polimorfa
          6.modificari celulare asociate cu inflamatia
          Observatii/descriere citologica: frotiu cu stimul hormonal prezent,contine celule scuamoase superficiale,frecvente intermediare,celule reactive de tip inflamator,relatic frecvente polimorfonucreale,flora polimorfa.
          recomandari: aici e bifat doar repetare de rutina
          Diagnostic citologic pap: frotiu negativ ptr leziuni intraepiteliale,inflamatie
          Iar pe buletinul de analiza a secretiei vaginale este scrie:
          Cultura secretie col/vaginala : absent staphilococcus aureus( coagulaza pozitiv),absent streptococbeta hemolitic,absenta candida albicans,absenti bacili gram negativi
          Examen microscopic secretie col/vaginala : numeroase celule epiteliale scuamoase izolate si in placarde,reactie inflamatorie intensa,frecventa flora bacteriana mixta predominant bacilara ( posibil etiologie anaeroba).

          Nedumerirea mea este: daca sunt ABSENTE CELULELE ENDOCERVICALE inseamna ca nu s-a reusit recoltarea din interiorul canalului cervical? Asta presupune ca ar trebui sa repet testul cu recoltare corecta,nu?
          Am mers la medic pe fondul unei vaginite atrofice(,in urma menopauzei instalate) cu simpome de : inflamarea vulvei,unsturimi la nivelul vulvei si la intrarea in vagin.
          Mi s-a recomandat tratament : CERVUCIV ovule,Clotrimazol crema si COLPOTROPHINE crema vaginala
          Dupa terminarea tratamentului cu ovule,ar trebui sa merg sa repet testul pap si cultura secretia vaginala sau doar cultura secretia vaginala?
          Ce inseamna frotiu cu stimul hormonal prezent?
          Rezultatul e ok ?
          Imi cer scuze daca v-am deranjat. Va multumesc anticipat ptr raspuns!

          Comentariu


          • #6
            Buna ziua,
            in primul rand doresc sa va multumesc tuturor medicilor pentru efortul pe care il depuneti pentru sanatatea noastra. Nu este putin lucru.. mai cu seama de cand s-a nascut fiica mea si am inteles atunci valoarea unui medic ginecolog, cel putin. Acesta ofera sanse ingerilor din burtica, si tot acestia ii aduce pe lume. Astfel, tot respectul din partea mea, nu doar dumnealor (medicilor ginecologi) ci tuturor doctorilor care vegheaza asupra noastra.

            Grija mea foarte mare si pe care nu mi-o pot inlatura consta in urmatoarea intrebare:
            Daca atunci cand mi s-au recoltat secretiile cervicale pentru Testul Babes Papanicolau, inainte de recoltare, din eroare, asistenta a tinut in maini lama mea, vreme destula, in sensul ca discutand nu si-a dat seama ca dupa ce a scos lama din pachet o are in mana si a scaldat-o efectiv in palmele sale, inclusiv cu toata existenta bacteriana sau nu din interiorul cabinetului/altor paciente – as vrea sa stiu ce sanse exista ca in rezultatele pe care le astept cu teama, sa apara si alti germeni de orice fel.

            Intreb acest lucru deoarece mi-as fi dorit din toata inima ca recoltarea sa se faca fara contaminare de orice fel, insa mi-a fost jena sa o atentionez pe dna asistenta ca aceea este lama pregatita pentru mine si ca nu este corect sa o frece, plimbe printre degetele/palmele dumneaei samd.
            Am cautat infrigurata pe internet daca conteaza contaminarea cu alti factori si ca, poate se vor evidentia doar recoltele mele proprii cervicale, dar nu am gasit multe explicatii; era logic, doar, ca pentru orice fel de recoltare este necesar a se lucra cu atentie…
            Din pacate, daca rezultatul va fi “imbogatit” si cu ce avea dna asistenta pe maini samd, dna ginecolog imi va atribui un tratament pentru ceea ce gaseste. Si nu este corect. Eu nu o pot contrazice pe dumneaei si sa ii spun ca recoltarea a fost defectuoasa. Dar nici nu imi pot accepta un tratament pentru un diagnostic eronat.

            Precizez ca ne dorim extrem de mult un bebe, am si 38 de ani, motiv pentru care am decis sa fac o serie de analize preconceptie tocmai pentru a-i da o sansa corecta viitorului ingeras.
            Numai ca episodul descris m-a ingrijorat destul.. si daca ma vad nevoita sa repet Testul Papanicolau, va trebi sa imi schimb si ginecologul, deoarece rezultatul dumnealor va fi sigur contradictoriu cu cel repetat. Si orasul fiind in criza de ginecologi, schimbarea acestuia implica riscuri si mai mari.

            Va rog sa ma ajutati, sunt ingandurata si numai la acest lucru ma gandesc. Inca nu am primit rezultatele, dar recoltarea a fost, de departe, defectuoasa si dezamagitoare.
            Cu multa stima, si cu multumiri,
            Anastasia.

            P.S. Amintesc ca nu am avut niciodata probleme ginecologice, modificari de orice natura, culturi, scurgeri sau orice patologie de vreun fel, Slava Domnului,
            iar echografia transvaginala indica aparat genital normal. Insa probele luate in acel mod, pentru Papanicolau.. ma inspaimanta de-a dreptul imi doresc ca totul sa fie bine, pentru a-i darui viata mult asteptatului bebe.
            Ultima editare de Anastasia; 15.dec.2015, 10:24.

            Comentariu


            • #7
              Leontina, faptul ca nu sunt celule endocervicale inseamna ca nu s-a putut evalua aspectul lor, deci testul e doar pe jumatate complet.

              Cultura din secretia vaginala nu a identificat nici o infectie, deci nu e nevoie sa repeti cultura (nu vad nici rostul tratamentului cu cervugid).

              La menopauza, din cauza nivelelor scazute de estrogeni, se produce o atrofie a mucoasei vaginale, care uneori poate deveni simpromatica (iritatii, discomfort). Tratamentul cel mai la indemana este cu estrogeni locali (ai primit COLPOTROPHINE care contine estrogeni naturali). Clotrimazol e ptr fungi (Candida de exemplu), complet inutil pentru tine.

              Frotiul cu stimul hormonal sugereaza ca celulele tale nu au aspectul specific menopauzei, asta se observa la femeile care iau tratament de substitutie hormonala.

              Rezultatele nu sunt ingrijoratoare, dar probabil as repeta testul Papanicolau.
              Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

              Comentariu


              • Laurentiu Craciunas
                Laurentiu Craciunas comentat
                Editarea unui comentariu
                Daca se foloseste perie cervicala sansa de a avea celule endocervicale este relativ mare.

              • Leontina
                Leontina comentat
                Editarea unui comentariu
                Buna ziua! Revin la dvs cu o nelamurire: Colpotrophine crema cat timp poate fi utilizat? Nu se pot face si pauze? Mentionez ca inainte de a incepe acest tratament,am mers la echografie endovaginala ( endometru de grosime 1,46 mm) si echo mamara ( totul in regula).Tratamentul dureaza trei luni sau cat?
                Control ptr verificarea grosimii endometrului la cat timp se poate efectua? E posibila o usoara tensiune mamara in timpul acestui tratament?
                Inflamarea labiilor mici este asociata cu vulvovaginita atrofica?Simt si usoare furnicaturi...Mucoasa vestibulului vaginal e foarte palida,asa e normal la menopauza si atrofie senila? Imi cer scuze ptr atatea intrebari...Va multumesc anticipat ptr raspunsuri!

              • Laurentiu Craciunas
                Laurentiu Craciunas comentat
                Editarea unui comentariu
                Leontina, doar medicul care prescrie tratamentul iti poate spune cum si pentru cat timp trebuie luat.

            • #8
              Anastasia, iti inteleg ingrijorarea si voi incerca sa te linistesc, dar nu imi este foarte clar ce testare ai facut.

              Daca ai facut test Papanicolau, rolul acestuia este sa identifice modificari celulare la nivelul colului uterin. Acestea arata diferit fata de celulele din palma, deci nu vor fi confundate.
              Este adevarat ca in Romania testele Papanicolau raporteaza si posibile infectii, dar asta nu e rolul lor si nu ar trebui sa primesti tratament doar pe baza lor. Infectiile vaginale se diagnosticheaza prin cultura de secretie vaginala.

              Daca ai facut cultura din secretie si s-a facut si o evaluare rapida pe lama, proba tot ar fi trebuit trimisa la laborator pentru cultura. Pe lama se vad doar celulele/bacteriile la momentul respectiv, dar trebuie lasate sa creasca si sa se inmulteasca (cultura) pentru a diagnostica o posibila infectie.

              Indiferent de situatie, lama nu are un rol esential (testul Papanicolau ar fi trebuit sa fie in mediu lichid, dar uneori se mai face si pe lama). Daca revii cu clarificari iti pot da un raspuns mai exact.
              Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

              Comentariu


              • Anastasia
                Anastasia comentat
                Editarea unui comentariu
                Dle Doctor,
                Va apreciez cu recunostinta ca va faceti timp pentru noi, si ne cerem si scuze pentru ca suntem si parem incoerenti, in masura in care pe 22 primesc rezultatele, voi completa situatia.
                (nu mi s-a prezentat recoltarea in mediul lichid ca si manevra aplicata, eu am vazut doar lamele la asistenta, cand asteptatm pe masa sa vina dna ginecolog la controlul manual)

                (dar nu o pot intreba pe dna dr. ginecolog, direct in fata: Dna, ce metoda folositi?! Sa nu se supere pe mine, desi corect ar fi sa stiu, plus ca ginecologii sunt putini in oras si NU ai cu cine naste sau urmari sarcina, daca superi pe vreunul) (desi eu nu am vazut nicio clipa periuta si recipientul pentru mediul lichid, ci doar lamele)

                Raspunsul Dvoastra m-a elucidat, am inteles ca cele pt PAPA urmaresc in primul rand preventia cat si depistarea precoce a oricarei modificari de orice fel. Iar infectile vaginale se determina prin cultura de secretie vaginala.

                Nu m-as fi impacientat pentru cateva bacterii, sau de o infectie intercurenta de la cabinet, m-am ingrijorat pentru ca inainte de recoltare pentru Papanicolau au fost acolo vreo 4 intreruperi de sarcina cu tot ce implica. Si NU stiu in ce masura se respecta conditiile stricte de separare/sterilizare, chiar daca sunt constienta - instrumentarul este diferit pentru fiecare actiune in parte.
                Totusi.. am sperat ca pe lama scoasa din pachet tot ce "se intinde"/"se culca" tot ce s-a prelevat din jurul colului si de pe suprafata lui, sa fie INTACTA. MAI ALES ATUNCI CAND SE FAC RECOLTARI.. SE IMPUN NORME STRICTE DE NECONTAMINARE. Am inteles si va multumesc ca, in principal, prin Testul Papanicolau se urmareste in primul rand preventia cat si depistarea precoce a oricarei modificari de orice fel privind colul uterin.

                Mi-a fost rusine de rusinea ei/lor sa mai ingaim ceva si sa spun: Va rog din suflet, am nevoie ca probele sa fie intacte, vreau sa concep un bebe si nu cred ca este igienic sa nu purtati manusi cand recoltati (in primul rand) cat si ca nu este igienic sa strangeti in palme lama mea timp de cateva minute bune (era angajata intr-o discutie si nu si-a dat seama ce are in mana. Eram la jumatate de metru de situatie, nu puteam sa nu vad acestea).

                Am facut (tot pentru a-i da o sansa corecta lui bebe-mic) si analizele pentru HIV, Hepatita B si Hepatita C. Negative au fost, Slava Domnului. O sa continui cu cele generale, hemoleucograma + restul + Toxoplasmoza si anticorpii pentru Rubeola, Chlamydia si ce va mai trebui. Poate dna dr imi va da trimitere cu ce analize mai trebuie, atunci cand imi va da si unda verde,

                *pe hartia inmanata, cu care tb sa revin dupa rezultate scrie doar atat: 14.12.2015 "s-a recoltat PAPA" / 22.12.2015 revine pentru rezultat
                Va multumesc din suflet, am vazut ca sunt foarte multe situatii carora le raspundeti cu abnegatie, sa va dea Dumnezeu tot binele din lume.

                Nota: mentionez ca daca aveam resurse financiare destule, contactam medici ginecologi din orasele un pic mai mari - gen Bucuresti, Constanta sau Galati. Dar cand aduni banut cu banut si platesti 250 lei pentru 10 minute, ai macar speranta ca totul sa decurga precis. Nu am platit 250 lei din banii adunati cu greu (cu foarte greu) pentru bebe.. ca sa se recolteze depreciat.. aceasta era un soi de mahnire. Dar.. asta este.

                Cu intreaga stima pentru Dumneavoastra - care ne ajutati enorm,
                Anastasia. (voi reveni cu analizele..care vor fi cum vor fi..)
                Ultima editare de Anastasia; 16.dec.2015, 21:40.

            • #9
              TESTUL PAPANICOLAU!
              Ultima editare de FLORY2016; 07.ian.2016, 14:28.

              Comentariu


              • #10
                Buna seara...ma ajutati cu o interpretare ..
                anul am foat insarcinata si la rez.testului pap am avut bifate doar urmatoarele:
                satisfacator ptr evaluare
                Celule endocervicale prezente
                Negativ pentru o leziune intraepetiala sau maligna
                Modificari celulare reactive asociate cu:inflamatia
                dna dr care ma monitorizat pana la 8 luni ma speriat foarte tare...am urmat untratam antiinflamator am repetat si testul la 2 luni ..a iesit la fel ..singura schimbare era la cincluzie unde preciza ca trebuie sa repet testul periodic ..prima data se recomanda sa.l fac dupa acel tratament..am facut pana si colposcopie la 6 luni de sarcina..si sincer dr care mi.a facut nu am inteles nimic ..doar ca sunt ok...iar dna dr care imi monitoriza sarcina la fel tot nu am inteles nimic doar k trebuie sa mai iau tratam cu ovule...intr.un final am nascut cu alcva deoarece spitaul sa inchis ptr renovare si nu mi.am permis sa nasc la privat.. acum dupa 6 luni trebuie sa ma duc sa imi fac acel control de secretii si pap si etc si am o foarte mare teama ...imi puteti interpreta rezultatul ..muktumesc frumos

                Comentariu

                Procesare...
                X