Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tratament Arefam in sarcina

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Tratament Arefam in sarcina

Buna ziua,

Am cateva intrebari in legatura cu un tratament pe care l-am primit recent... In trecut (acum 7-8 ani) am avut un polip endometrial, a fost chiuretat, apoi la scurta vreme o sarcina care a decurs perfect. Anul trecut polipul a recidivat, s-a facut din nou interventie chirurgicala (chiuretaj si biopsie). Anul acesta in ianuarie la controlul anual a existat o "suspiciune de polip", pentru care am primit 2 luni Duphaston cate 10 zile. Se pare ca dupa prima luna de tratament la menstruatie s-a eliminat ceea ce se vedea la ecograf, si a aparut o sarcina. La primul control (5 saptamani), desi totul a fost perfect, mi s-a prescris fara nici o analiza de sange, tratament cu Arefam, de 3 ori pe zi, dintre care primele 2, oral, si Aspenter. Tratamentul cu Arefam imi face foarte rau, am ameteli puternice, o stare de rau care persista multe ore, si as vrea sa opresc tratamentul. Desigur vreau sa discut cu medicul care l-a prescris, dar as vrea sa va rog frumos sa imi spuneti ce parere aveti. Mentionez ca nu am avut niciodata nici un avort, nici o durere in sarcina, nici o sangerare si nici o amenintare de nici un fel a sarcinii. Tratamentul mi s-a prescris fara sa mi se explice absolut nimic despre motiv. Se poate intrerupe brusc tratamentul fara riscuri? Exista un risc din cauza faptului ca urmez acest tratament de cateva zile? De exemplu, pe prospect e specificat ca nu se administreaza oral in sarcina, ci doar intravaginal, seara, o data pe zi.

Va multumesc frumos!

Buna Alexandra, din pacate nu pot sa iti recomand sa intrerupi tratamentul sau sa-l continui pentru ca nu stiu mai nimic despre tine, nici macar varsta. Din ce mi-ai scris nu vad nici o justificare pentru progesteron sau aspirina, dar evident medicul tau ginecolog stie mai multe despre tine. Am scris un articol despre tratamentul cu progesteron in sarcina.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

Multumesc pentru raspuns. Am 38 de ani, si singurele probleme au fost cele legate de polipii endometriali, niciodata probleme cu sarcina... Am citit articolul, si mi s-a parut foarte interesant. Multumesc!

Comentariu

Procesare...
      X