Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

HSIL in timpul sarcinii

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • HSIL in timpul sarcinii

    Buna ziua,

    Am 32 de ani si sunt gravida in luna a 7-a, la prima sarcina, iar in urma cu 2 saptamani am facut un test papanicolau. Ma confrunt cu modificari de aproximativ 4-5 ani, care au trecut de la ASC-US la ASC-H, iar de 2 ani testul a iesit negativ, pana acum.

    Rezultat test:

    Celule epiteliale scuamoase superficiale si intermediare etalate in placarde si izolat
    Celule epiteliale glandulare endocervicale
    Celule metaplazice cu nuclei mult mariti in volum, intens hipercromi, contur nuclear neregulat, citoplasma sarac reprezentata, celule de paracheratoza.
    Granulocite neutrofile morfoloqic normale sau alterate
    Histocite putine.
    Citolioza avansata.
    Flora bacteriana: bacili Dorderlein, coci banali

    Concluzie CIV HSIL: Leziune scuamoasa epiteliala de grad inalt.

    Iar la genotiparea HPV au fost detectate tipurile 16 si 6.

    Va rog sa imi spuneti daca e necesara conizatie urgent dupa nastere, sau mai pot astepta 6 luni.
    Bebele este baietel, exista vreun risc sa nasc normal? (atat pentru mine, ca mama, dar si pentru el)
    Dar sa alaptez ulterior?

    Astept cu mare interes raspunsul dumneavoastra.


    Va multumesc!

  • #2
    Buna Aurora,

    De ce ai facut testul Papanicolau acum? Poti sa-mi spui rezultatele exacte ale testelor anterioare si datele in care au fost facute, inclusiv genotiparea HPV? Colposcopie ai facut vreodata?

    Poti sa nasti natural si sa alaptezi, riscul de transmitere a infectiei cu HPV de la mama la fat in timpul nasterii este foarte mic si nu este indicatie de cezariana.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu


    • #3
      Multumesc pentru raspuns!

      Primul test Papanicolau l-am facut in 2010 in urma unei infectii cu HPV, imi aparusera condiloame. Rezultatul a fost ASCUS. Am repetat testul la 6 luni iar rezultatul a fost ASC-H. Am facut ulterior colposcopie si biopsie, iar rezultatul biopsiei a fost displazie usoara.

      Dupa 6 luni am repetat testul Papanicolau, iar rezultatul a fost dinou ASC-H. Am repetat colposcopia, insa modificarile nu erau ingrijoratoare, asa ca a ramas sa repet testul pap la 3 sau 6 luni.Ulterior rezultatul a fost ASCUS, dupa care negativ. L-am repetat, gravida fiind, in ianuarie 2015, la cererea mea, pentru ca se implinea un an de cand nu-l mai facusem. Rezultatul a fost negativ, iar pentru ca au inceput sa imi apara condiloame, probabil din cauza scaderii imunitatii, medicul care imi urmareste sarcina mi-a recomandat acum 3 saptamani sa fac o genotipare, pe care nu o facusem pana acum si un test Papanicolau, de data aceasta la un alt laborator.

      Rezultatul a fost cel detaliat in postarea anterioara.

      Nu va pot da informatii foarte detaliate legate de rezultatele testelor Papanicolau anterioare, deoarece pe fisele pe care le am nu scrie decat "DA" sau "NU" in dreptul ASCUS, ASC-H, etc.Ultimul e mai detaliat, dar asa cum am mentionat e facut la alt laborator.

      In toata aceasta perioada am luat o singura data un tratament naturist pentru stimularea imunitatii, prin 2012.

      Ma bucur ca nu imi afecteaza posibilitatea de a naste natural si de a alapta in niciun fel.

      Revin cu rugamintea de mai sus, sa imi spuneti daca credeti ca e necesara conizatie urgent dupa nastere, sau mai pot astepta 6 luni si de asemenea sa ma lamuriti legat de gravitatea rezultatului.

      Multumesc!



      Comentariu


      • #4
        In timpul sarcinii apar modificari celulare similare cu cele din HSIL din cauza nivelelor hormonale, de asta nu se recomanda testarea Papanicolau in timpul sarcinii, fiind greu de interpretat. Cred ca cel mai indicat este sa repeti testul Papanicolau la 3-6 luni dupa ce nasti, nu ai nevoie de conizatie de urgenta.
        Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

        Comentariu


        • #5
          Asa o sa fac. Multumesc tare mult pentru raspuns!

          Comentariu

          Procesare...
          X