Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

chist ovarian sau hematosalpinx

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• chist ovarian sau hematosalpinx

Buna ziua, ma poate lamuri si pe mine cineva ce am?
    Am facut pana acum o multime de analize dar nu am reusit sa aflu daca am un chist ovarian sau daca este o trompa infundata si daca este endometrioza sau nu avand in vedere ca:
    - analizele hormonale recomandate de d-na dr endocrinolog au iesit in limite normale.
    - analizele de sange uzuale sunt in limite normale.
    - CA 125 este 35.6 U/ml
    - rezultate ecografii: chist ovarian drept cu ovar identificat (am atasat 2 imagini ale aceluiasi chist din ani diferiti)
    - rezultat RMN: hematosalpinx drept, ovarul nu se identifica
    - infectii in antecedente: candida
    - chisturi ovariene mici cu mult timp in urma pe ambele ovare - au trecut fara tratament
    - cu ani in urma o scurgere unica de lichid incolor usor iritant + o membrana fina roz-pal de 3-4 cm (ce putea fi?)

Care sunt simptomele daca se sparge un chist? Este posibil sa treaca neobservata o mica spargere, fara scurgeri, dureri... si sa se sudeze apoi?
    Ce contine un chist endometriozic?
    Fișiere atașate
    Ultima editare de onutza; 11.apr.2015, 19:04.

RMN-ul este facut la o luna dupa ultima ecografie
    Ultima editare de onutza; 11.apr.2015, 18:14.

Comentariu

Buna seara, din pacate nu te pot lamuri cu referire la diagnostic. RMN-ul ar trebui sa fie superior ecografiei, dar am nevoie de toate sectiunile pentru a vedea ce e acolo, asa dintr-o singura imagine nu pot spune.

De multe ori chisturile ovariene se sparg fara nici un simptom, depinde mult ce fel de chist e. Daca te gandesti la un chist functional, procesul e similar cu ruperea foliculului la ovulatie, putine femei simt o usoara intepatura cand se produce. Unele pot fi foarte dureroase in schimb.

Daca te gandesti ca endometrioza este prezenta tesutului endometrial in afara uterului, un chist endometriozic sau endometriom este o structura care contine astfel de tesut la nivelul ovarului (tesut endometrial si sange).
      Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

Multumesc mult pentru raspuns si rapiditate.

Comentariu

Procesare...
        X