Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Colposcopie dupa ASCUS la Papanicolau, HPV negativ

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Colposcopie dupa ASCUS la Papanicolau, HPV negativ

Buna,
    Acum o luna si jumatate mi-am facut un test Pap in care mi-au iesit anumite modificari [ASCUS]. In urma acestui test doctorul mi-a recomandat o colposcopie unde mi-a explicat ca am cateva modificari ale celulelor care nu sunt normale, mai ales pentru varsta mea [25 ani] si ca am 2 optiuni: operatie sau cale medicamentoasa. Tinand cont ca am optat pentru operatie, doctorul a decis sa nu ia o deizie pripita si sa fac si un test HPV. Testul a iesit negativ din ce inteleg eu :
    L1- negativ pt HPV Nu s-a detectat prezenta ADN - HPV
    control intern de beta globina - low - pozitiv
    control intern de beta globina high - pozitiv
    [apoi imi da tulpinile]
    Totusi nu mai inteleg nimic... am sau nu am cancer de col uterin. Pt ca la prima vizita dupa testul Pap era ok , dupa care la colposcopie s-a "agravat " expresia medicului.
    Imi puteti da o parere?

Buna DemyM,

Cancerul cervical este un tip de cancer 'bland', in sensul ca trece prin niste etape pre-canceroase, identificabile prin testare Papanicolau regulata, iar evolutia este relativ lenta, uneori peste 10 ani (de la leziuni precanceroase la cancer). Daca exista suspiciunea de cancer nu ti se oferea optiunea medicamentoasa.

Ai mai facut test Papanicolau inainte? Daca da, ce rezultat a avut?

Poti sa dai copy-paste sau sa atasezi rezultatul exact al testului papanicolau, colposcopiei si testarii HPV?
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

Buna ziua!As dori sa stiu si parerea dumneavoastra referitoare la rezultatul colposcopiei pe care am facut-o in urma unui rezultat anormal al testului papanicola -ASCUS,prezenta unor celule epiteliale malpighiene superficiale si intermediare cu discrete anomalii nucleare.Precizez ca am 36 de ani si in urma cu un an la testul papanicolau a iesit o inflamatie.Voi face si testarea HPV,insa dupa menstruatie care intarzie sa apara (probabil din cauza stresului,sunt foarte speriata).Atasez mai jos rezultatul colposcopiei.Credeti ca ar putea fi ceva ce mi-ar creea probleme pe viitor?
      Ultima editare de anca; 05.mai.2015, 23:21.

Comentariu

Buna anca, poti sa atasezi o poza mai mare? Nu vad ce scrie pe cea de sus. Faptul ca e bifata casuta de la 'aspect normal colposcopic' sugereaza ca nu e nimic ingrijorator, dar mi-ar placea sa vad si textul scris de mana.

Comentariu

Aceasta este marime intreaga .
          Ultima editare de anca; 05.mai.2015, 23:22.

Comentariu

Am inserat imaginea mare.
            Ultima editare de anca; 05.mai.2015, 23:22.

Comentariu

anca, la mine tot mica este afisata, ce dimensiune are la tine pe calculator (in pixeli)?

Comentariu

Am trimis poza de pe telefon..Sper ca acum sa fie ok.

Comentariu

Fisa de colposcopie

Comentariu

anca, la fel imi apare. Te-am intrebat ce dimensiune are la tine pe calculator sa-mi dau seama daca softul forumului o redimensioneaza automat.. deja ai urcat-o de cateva ori si are tot aceeasi dimeniune (ori originala, ori redimensionata).

Comentariu

Buna ziua! Prima imagine trimisa are dimensiunea de 444 x 592 pixels.

Comentariu

Ciudat pentru ca atasata are 540 x 720. Poti sa o fotografiezi la o rezolutie mai mare pentru a vedea detaliile?

Comentariu

Sper ca de data aceasta sa se vada mai bine.La proprietatiile acestei imagini mie imi apare dimensiunea 2560x1920.
                          Fișiere atașate

Comentariu

Se vede mai bine acum, scrie clar 'ca nu se vizualizeaza leziuni intraepiteliale sau maligne si nu sunt zone iod negative (cu exceptia ectopiei).

Comentariu

Multumesc frumos pentru rabdare si intelegere!Am inteles ca nu prezint leziuni pe col,insa nu stiu ce reprezinta acele. zone de iod negative in ectopie..Sa inteleg ca exista ceva transformari ce ar putea fi date de virusul hpv?Daca as avea hpv pozitiv cu risc crescut,sansele mele de vindecare de la sine sunt mai mici datorita varstei (36 ani)?Va devein o infectie persistenta?Ce se va intampla pe viitor?

Comentariu

Procesare...
                              X