Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sperma in lichidul pre-ejaculator

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Buna Maria, teoretic exista riscul unei sarcini, dar practic e aproape de 0.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

Multumesc pentru raspuns Domnule Dr, am mai intrebat undeva si mi s-a raspuns scurt doar ca este riscul de sarcina, si m-am speriat. Prezervativul nu s-a rupt de tot, doar s.a facut o gaurica, si imediat in urmatoarele secunde ne-am oprit, si ne-am uitat, era in el doar lichid putin spumos, probabil lichidul seminal s-a impreunat cu antispermicidul,si a devenit spumos, oricum nu era o cantitate exagerata, dar m-a speriat rau gandul ca eram la ovulatie, si apoi m-am gandit ca in ciuda faptului ca eram la ovulatie,sotul nu a ejaculat inainte deloc, ca sa spunem ca au ramas spermatozoizi pe canal. asta e singurul gand care ma sperie, faptul ca m-a atins chiar si in cateva secunde lichidul seminal,si eram la ovulatie. pot sta linistita,dupa parerea dvs. ?

Comentariu

Adica mai pe scurt, (imi cer scuze ca va scriu mesaje lungi), sansa de a ramane insarcinata din cauza lichidului seminal,cand eram la ovulatie, este aproape 0? in concluzie, pot sta linistita?

Comentariu

Maria, in medicina nu exista 0% sau 100%, nici o situatie nu e radical alba sau neagra.

Daca iei 1 milion de femei in situatia ta poate 1 ar ramane insarcinata, poate 2 sau poate 5, ideea e ca numarul e foarte mic, dar nu e 0.

Comentariu

Multumesc mult Dle. Dr., eu totusi tind sa cred ca nu s-a putut intampla nimic, deoarece gaurica din prezervativ,s-a produs in lateral,nu chiar la varf,si in secunda 2 ne-am si oprit. Totusi,chiar daca eram la ovulatie, tind sa cred ca nu s-a putut intampla nimic atat de rapid,mai ales ca nu a existat ejaculare inainte, si spermatozoizii din lichidul seminal(daca ar fi existat) nu mai erau atat de viabili.

Comentariu

Domnule doctor,azi am observat o foarte mica picatura de sange,ca o pata, dar micuta,pe slip. Pe 9 aprilie trebuie sa imi vina menstra. De la actul sexual au trecut 4 zile. Se poate sa fie aceasta sangerare de nidare sau sa fie din cauza ca azi am cazut foarte rau in fund si s.a produs aceasta mica pata de sange din vagin. Repet. Era foarte micuta.

Comentariu

Imi cer scuze. Am descoperit ca aveam eu o bubita micuta acolo si probabil de la ea s.a provocat sangerarea. M.am informat cu ceva timp in urma ca sangerare de nidare are un alt aspect,si apare la 6-12 zile dupa contact. Cred ca sunt paranoia. Pe o parte ma consoleaza gandul ca nu s.a putut intampla nimic,in circumstantele care vi le.am spus, dar pe de alta parte paranoia mea o ia razna.
                Ultima editare de Maria4; 29.mar.2016, 21:01.

Comentariu

​Buna ziua. inainte cu 10-12 ore de actul sexual am ejaculat dupa care m-am spalat cu apa si sapun si am urinat cam de 5 ori iar dupa aproximativ 10-12 ore am intretinut relatii sexuale (protejat)cu partenera dar cand mi-am pus prezervativul am atins putin cu exteriorul capul penisului ajungand cred putin lichid pre-ejaculator pe el. actul a durat cateva minute fara finalizare(nu am ejaculat). mentionez faptul ca ea era in a treia zi dupa terminarea menstruatiei. care sunt sansele ca ea sa ramana inscarcinata? multumesc anticipat

Comentariu

Salut aurel, parctic 0.

Comentariu

Domnule Dr. Cineva (cu studii in specialitate) mi.a raspuns ca lichidul seminal dinaintea ejacularii are multi spermatozoizi. Nu este pe dos? Adica cel dinainte poate contine spermatozoizi dar nu atat de viabil incat sa provoace o sarcina si cei de dupa ejaculare,sunt mai viabili. Asa m.am informat eu. De ce persoana respectiva imi spune ca lichidul dinainte de ejaculare are multi spermatozoizi?

Comentariu

Maria, nu e logic s-o intrebi pe persoana respectiva?

Comentariu

M.am gandit ca nu are rost. Adica cred ca este cineva care isi da cu parerea pur si simplu,nu cred ca este cineva cu studii in ginecologie. Pentru ca eu am citit si in articolul dvs. despre lichidul seminal,si dvs. ati scris ca lichidul seminal are spermatozoizi si inainte de ejaculare numai ca nu sunt atat de "puternici" si atat de multi.

Comentariu

In mesajul initial ai spus Cineva (cu studii in specialitate). Si le-a pierdut intre timp?

Ca regula generala, cand cineva are o parere, persoana respectiva e cea mai in masura sa si-o sustina cu argumente, nu are sens sa intrebi pe altcineva de ce o alta persoana are o anumita opinie.

Comentariu

Buna ziua, am pus in paranteza (studii in specialitate) deoarece scria despre propria persoana ca este medic ginecolog, dar cand mi-a scris mie mesajul,nu prea a respectat scrierea corecta a limbii romane, m-am gandit ca este o persoana, care poate din proprie experienta,doreste sa dea sfaturi. eu apelez la Dvs, cu speranta de ajutor, deoarece in Dvs am incredere. si pe aceasta cale,doresc sa va mai spun ceva, mai sunt 9 zile pana la menstruatie, dar am simtit niste dureri abdominale inferioare,ca cele premenstruale, dar de obicei ma durea burta cu 2-3 zile inainte de menstruatie, nu chiar cu 9. care credeti ca ar fi cauza, o posibila sarcina? au trecut 7 zile de la contact. va multumesc anticipat.

Comentariu

Domnule Dr, la 8 zile de la contact am facut test de sarcina cu prima urina de dimineata, cea de-a doua linie nu a iesit deloc, nici macar colorat pal, sau mai transparent, mai putin vizibil, a aparut doar linia de control si atat, am asteptat 10 minute, dar acelasi rezultat, o singura linie. daca in momentul contactului eram la ovulatie si ar fi fost vorba de sarcina,s-ar fi vazut la testul de urina la 8 zile, sau l-am facut mult prea devreme? dupa parerea mea, cred ca daca era vorba de sarcina,se vedea cea de-a doua linie macar putin vizibila, la 8 zile de la contact,dar nu s-a vazut nimic.

Comentariu

Procesare...
                                X