Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sperma in lichidul pre-ejaculator

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sperma in lichidul pre-ejaculator

    buna ziua, am o cruozitate pe care nu mi-o poate satisface inca internetul sau, desigur, nu am cautat indeajuns de ,,adanc,, in internet, lichidul preejaculator este secretat doar o singura data sau el mai este secretat pe parcursul actului sexual? daca acest lichid este sters , teoretic, daca nu ejaculezi in ea, exista 0 % sanse sa intre in calcul o viitoare sarcina?sunt anumite pilule care ar predispune disparitia lichidului preejaculator?(ps: am citit tehnica coiotus, tot pe acest site)

  • #2
    Salut,

    Lichidul pre-ejaculator este secretat continuu pe parcursul actului sexual sau atata timp cat penisul este stimulat/erect, deci stergerea lui nu este practica si nici nu are sens.

    Orice contact sexual neprotejat are un risc asociat de a duce la o sarcina.

    Lichidul pre-ejaculator poate contine spermatozoizi viabili, mobili, deci teoretic poate duce la o sarcina.

    Daca nu se produce ejaculare si se foloseste metoda coitului intrerupt, riscul unei sarcini este relativ mic (niciodata 0), dar acesta creste daca a existat o ejaculare in orele anterioare contactului.

    Inhibitorii de 5-alfa-reductaza au fost folositi pentru scaderea volumului de lichid pre-ejaculator la barbati cu secretie abundenta, dar nu au fost investigati ca metoda contraceptiva.
    Fișiere atașate
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu


    • #3
      pe uretra cat timp supravietuiesc spermatozoizi?am inteles de pe alte site uri ca rezista 2 zile, deci in lichidul pre-ejaculator nu mai sunt spermatozoizi, riscu de sarcina fiind asociat cu zero, este adevarat?
      si am inteles ca exista o perioada nefertila la fete, cum este asociata aceasta, am citit ca 10 zile dupa menstruatie, 10 sunt fertile apoi iar 10 nefertile, ce inseamna aceasta nefertilitate de fapt? acel risc de 4% despre care vorbiti tinde spre zero in perioada nefertila? eu cred ca exista o usita de scapare din acest amalgam al spermatozoizilor)) si a sarcinelor nedoriote fara protectie si fara pastile

      Comentariu


      • #4
        Care parte din 'riscul de sarcina nu e niciodata 0' nu se intelege?

        Spermatozoizii sunt produsi si eliberati continuu, e irelevant cat pot trai in uretra (cel de acum 2 saptamani e mort si eliminat de mult, dar cel de acum 10 minute?). Nu e nevoie de ejaculare recenta pentru ca lichidul pre-ejaculator sa contina spermatozoizi, dar ejacularea recenta creste numarul spermatozoizilor din lichidul pre-ejaculator.

        Femeile nu sunt roboti sa functioneze toate la fel. Exista metoda calendarului care folosita in combinatie cu coitul intrerupt poate scadea riscul de sarcina, dar repet pentru a 3-a ora, nu va fi niciodata 0.

        Decat tot stresul cu calcularea perioadelor fertile si nefertile, numarat spermatozoizi in lichidul pre-ejaculator, nu e mai usor si mai relaxat sa folositi o metoda contraceptiva eficienta daca aparitia unei sarcini ar fi un dezastru?
        Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

        Comentariu


        • #5
          Buna ziua. Am si eu o intrebare legata de acest lichid. Eu si cu prietenul meu am vrut sa ne incepem viata sexuala. Nu am fost penetrata, deoarce ma durea extrem de tare (inca sunt virgina) dar i-a curs foarte putin acest lichid dar a luat si contact cu aerul. Nu a ejaculat deloc nici inainte cu cateva zile nici in timpul "incercarii:Astazi trebuia sa imi vina dar inca nu s-a intamplat. Pot ramane insarcinata?

          Comentariu


          • #6
            Buna Clara, vezi articolul despre am ramas insarcinata daca...
            Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

            Comentariu


            • #7
              Buna ziua! Aseara am intretinut relatii sexuale cu partenerul meu , protejat. La un moment dat , am vrut sa ma ridic iar o data cu mine s-a scos si prezervativul ramanan la mine in vagin . As putea ramane insarcinata din cauza lichidului preejeculator , avand in vedere ca partenerul meu nu a avut erectie ? Astept raspunsul dumneavostra , multumesc frumos !

              Comentariu


              • #8
                Buna floarealbastra97, putin probabil daca nu a existat ejaculare.
                Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                Comentariu


                • #9
                  Am o intrebare am facut sex cu prietena mea dar sa intamplat sa se rupa prezervativul nu am ejaculat dar dupa ce am scoso am strans capul si a iesit acel lichid si cred ca a ajuns si in vagin e posibil sa ramana insarcinata ? Astept un raspuns

                  Comentariu


                  • #10
                    mihai0847, teoretic da, practic riscul este foarte mic. Va trebui sa faca un test de sarcina la 3 saptamani de la eveniment.
                    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                    Comentariu


                    • #11
                      Buna seara,

                      Am avut contact neprotejat cu partenerul meu. A trecut o saptamana de la perioada fertila si mai am cam 6 zile pana imi vine menstruatia. El nu a ejaculat deloc cand am facut-o neprotejat dar inainte sa o facem neprotejat am folosit prezervativ in care a ejaculat si dupa am continuat fara prezervativ. Cam care sunt sansele sa fie vorba despre o sarcina? Si daca sunt sanse destul de mari care e cea mai buna metoda pentru a preveni sarcina?

                      Multumesc!
                      Ultima editare de Monica006; 26.feb.2016, 21:59.

                      Comentariu


                      • #12
                        Buna Monica006, nu te ajuta cu nimic sa stii ca procentul e 60%, 80% sau 20%, nici macar 1% nu e incurajator pentru ca poti fi chiar tu acea 1 din 100 care ramane insarcinata in situatia descrisa. Nu ai mentionat cand a fost contactul, daca e in ultimele 5 zile poti folosi contraceptie de urgenta.
                        Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                        Comentariu


                        • #13
                          Buna seara,

                          Am luat pastila de a doua zi (Levonelle) pe 26 februarie seara cam la 3-4 ore dupa un contact sexual neprotejat in care partenerul nu a ejaculat. Tin sa mentionez ca nu eram in perioada fertila. Menstruatia, normal ar fii trebuit sa imi vina pe 3 Martie. Farmacistul care mi-a dat pastila mi-a spus ca o sa am anumite efecte secundare + menstruatia o sa imi vina mai devreme de 3 Martie. Nu am avut niciun efect secundar, nici macar sangerari cauzate de pastila, nimic. In prospectul pastilei scria ca menstruatia poate sa vina mai devreme sau mai tarziu. Am 6 zile intarziere, mi-am facut un test de sarcina acum 2 zile si a iesit negativ. Am o usoara durere de sani dar am inteles ca poate fi un efect pe termen lung al acelei pastile. As vrea sa mai repet testul peste 2-3 zile in caz ca nu apare menstruatia. Dar pana atunci este posibil sa fie vorba despre o posibila sarcina sau intarzierea menstruatiei plus durerea de sani sunt doar efecte adverse ale pastilei?

                          Multumesc!
                          Ultima editare de Monica006; 09.mar.2016, 22:53.

                          Comentariu


                          • #14
                            Buna Monica, de cele mai multe ori menstruatia e decalata de Levonelle (fara sa fie vorba de o sarcina). Testul de sarcina trebuie facut la 3 saptamani de la contact.
                            Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                            Comentariu


                            • #15
                              Buna ziua Domnule Dr. ma scuzati pentru deranj. ma puteti ajuta cu un raspuns va rog mult? Am avut un contact sexual protejat, eram la ovulatie, si prezervativul s-a rupt putin, s-a facut o gaurica la el, imediat cum am auzit sunetul acela datorat rupturii, in secundele urmatoare ne-am oprit, ne-am uitat la prezervativ, si avea lichid seminal pe el. Sotul nu a ejaculat inainte de contactul sexual deloc,nici in urma cu cateva zile. Datorita faptului ca eram la ovulatie, exista sansa unei sarcini de la lichidul seminal chiar daca nu a existat ejaculare inainte si in mai putin de 5 secunde ne-am oprit? Multumesc.

                              Comentariu

                              Procesare...
                              X