Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Spermograma cu vascozitate crescuta si mobilitate progresiva redusa

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Spermograma cu vascozitate crescuta si mobilitate progresiva redusa

    Buna ziua,

    As vrea sa va intreb legat ceva de spermograma. Incercam de cateva luni (minim 7 luni) sa obtinem o sarcina dar nu vine. Am dus sperma sotului la analize si rezultatul este urmatorul:

    Zile abstinenta: 3
    Interval de referinta
    Volum sperma 4 ml (>=1.5)
    Viscozitate crescuta normal
    Aspect sperma normal normal
    pH sperma 7.5 >=7.2
    Concentratie spermatozoizi 80 mil./ml >=15
    Nr Total spermatozoizi/ejaculat 320 mil
    Spermatozoizi cu mobilitate progreziva 23 % >=32
    Mobilitate totala 42 % >=40
    Spermatozoizi cu morfologie normala 36 % >=4
    Spermatozoizi cu anomalii ale capului 25 %
    Spermatozoizi cu anomalii ale gatului 22 %
    Spermatozoizi cu anomalii ale cozii 17 %
    Spermatozoizi viabili 65 % >=58


    Comentarii
    Normozoospermie

    Pe mediile de cultura nu s-a dezvoltat flora bacteriana patogena


    Intrebarea mea este daca Vascozitatea crescuta si mobilitatea progreziva mai scazuta ar avea legatura cu fertilitatea si ca din cauza asta obtinem asa greu o sarcina. Ar fi nevoie de ceva tratament pentru sotul? Mentionez ca in multe cazuri la ejaculare se vad niste margelute mici gelatinoasa albe in sperma.
    Nu am mai facut si alte investigatii decat spermograma si cultura de secretie de la mine care a iesit ok, nu mi a recomandat nici un tratament in urma rezultatului.

    Am uitat sa mentionez ca menstruatia o am regulata la 27-28 de zile si cam in intervalul din ziua a 10-a si a 14-a am observat ca ovulez

    Va multumesc mult
    1
    aaa
    100,00%
    1
    a
    0%
    0

  • #2
    Buna Katerina, mobilitatea progresiva sub limita normala poate scadea sansa obtinerii unei sarcini. Comentariul este gresit, nu este normozoospermie... e astenozoospermie. Nu este severa si ar putea fi influentata de stilul de viata, vezi articolul despre imbunatatirea calitatii spermei.

    Care e rolul sondajului?
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu


    • #3
      Buna,
      Va multumesc pentru raspuns, o sa incercam sa imbunatatim stilul de viata, desi mancam destul de sanatos, alimente din productie proprie majoritatea: carne, oua, cartofi, incercam sa diversificam mancare sa fie cat mai sanatoasa.

      Oare ar fi nevoie sa retam spermograma ca sa fie un rezultat bun, acest rezultat putea fi modificat de o perioada mai stresanta sau nu are nici o legatura?
      Inafara de stilul de viata care ar mai putea fi cauzele pentru mobilitatea progresiva scazuta?. Sotul meu a avut recent o piatra la un rinichi ar putea avea legatura cu asta?

      Legat de sondaj nu stiu exact cum se procedeaza pe acest site, sunt prima data cand scriu si nu puteam posta mesajul decat daca aveam completate campurile pentru sondaj.

      Comentariu


      • #4
        Spermograma se poate repeta, dar e inutil sa se faca mai repede de 3 luni dupa cum am explicat in articolul mentionat mai sus.
        Mobilitatea poate fi influentata de mai multi factori (caldura, varicocel etc), un consult urologic ar putea identifica eventualele cauze tratabile.
        Piatra la rinichi nu are legatura.
        Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

        Comentariu


        • #5
          Buna ziua!
          Am si eu o problema de infertilitate in cuplu...de vreo 2 ani si jumatate incerc sa raman insarcinata.aAm facut spermograma sotului care a iesit cam prost..Cam asa:
          volum =2 ml >=1.5
          concentratie spermatozoizi=8 mil/ml >= 15
          numar total spermatozoizi ejaculati=16 mil
          mobilitate tip A=6% A+B>= 32
          mobilitate tip b=3 %
          mobilitate tip c=1 % A+B+C >= 40
          mobilitate tip d =90 %
          Morfologie normala =3% >= 4
          viabilitate 59 % >= 58

          Ceea ce vreau sa aflu este daca as putea face inseminare artificiala si daca ar reusi sau este nevoie sa trecem direct la FIV...Tin sa mentionez analizele mele sunt ok,insa spermograma lui ma cam sperie.A luat 2 luni PROFERTIL insa nu am mai repetat spermograma,
          Ce ma sfatuiti?
          Multumesc

          Comentariu


          • #6
            Buna mariac,

            Pentru a vedea rezultatul unui tratament spermograma trebuie repetata dupa cel putin 70 de zile cum am explicat in articolul despre imbunatatirea calitatii spermei.

            Mi-e greu sa cred ca modificarea stilului de viata sau suplimentele nutritive de tipul Profertil pot imbunatati semnificativ rezultatul, iar in absenta unei cauze corectabile (identificabila la un consult urologic sau endocrinologic) cred ca singura optiune realista este fertilizarea in vitro cu ICSI.

            Teoretic este suficient de un singur spermatozoid sanatos la locul portrivit in momentul potrivit, deci sanse teoretice de a obtine o sarcina, chiar si natural, exista, dar minime. Inseminarea artificiala nu este indicata in situatia actuala.
            Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

            Comentariu


            • #7
              Buna ziua,

              Revin din nou cu o noua intrebare, ieri am fost la med ginecolog si mi-a dat sa iau Clostilbegyt, sa iau incepand din a 5-a zi de menstruatie pana in ziua a 9-a dupa care in ziua a 11-a sau 12-a sa merg la ecografie sa imi vada foliculii. Cand este recomandat sa iei Clostibegyt?
              Intrebarea mea este daca este indicat sa iau Closibegyt fara nici o analiza hormonala, iar medicul nici nu stie daca am ovulatie in fiecare luna, nu mi a facut nici o analiza, doar a vazut spermograma si mi a facut o ecografie din care a zis ca ovarele si uterul imi sun ok.
              Iar de cateva luni am descoperit ca am si ceva chistulete la sanii, dar medicul de la imagistica mi a zis ca sa nu ma ingrijorez de ele, sunt micute si nu sunt de natura solida, adica nu le simt la examinarea saniilor.

              Ce ma sfatuiti dumneavoastra? Cat la suta am avea sanse sa obtinem o sarcina pe cale naturala? (incercam de vreo 7-8 luni). Iar un medic de la o policlinica de infertilitate mi-a zis ca daca urmatoarea spermograma o sa iasa tot asa doar sanse de insemantare sau fiv mai avem oare ii adevarat?

              Va multumesc
              Ultima editare de Katerina; 09.mai.2015, 15:38.

              Comentariu


              • #8
                Eu nu as face stimulare ovariana fara sa am certitudinea ca nu exista ovulatie spontana, fara stimulare.
                Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                Comentariu


                • #9
                  Buna seara. Tocmai am primit rezultatul spermogramei sotului meu si as avea nevoie de o prima parere pana ajungem la medicul urolog. Vreau sa stiu daca exista motive mari de ingrijorare sau se rezolva cu un tratament medicamentos.

                  Volum : 3
                  Aspect: opalescent
                  Vascozitate: normala
                  Ph: Alcalin
                  Numar: 71600000 nr/ml
                  Motilitate buna progresiva: 40%
                  Motilitate redusa neprogresiva: 20%
                  Imobili: 40%
                  Frotiu: spermatozoizi normali morfologic, flora microbiana, leucocite - absente

                  Multumesc!
                  Ultima editare de vlasceanuandreea85; 13.mai.2015, 22:39.

                  Comentariu


                  • #10
                    Buna vlasceanuandreea85, parametrii mentionati sunt in valori normale.
                    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                    Comentariu


                    • #11
                      SALUT EU AM AVUT O INSAMINTARE PRIN FIV SI DIN PACATE LA 17 SAPTAMINI AM PIERDUT SARCINA AS VREA SA STIU SACA DUPA PIERDEREA SARCINII POAT SA RAMIN INSARCINATA NATURAL EU MAM INSAMINTAT PENTRUCA MEDICUL MIA SPUS CA SPERMA SOTULUI ESTE REA ADICA VOLUM-5.1 PH-8 LEOCOCITE-4.2 CONCETRATIA SPERMATOZOIZILOR 29 NUMARUL TOTAL DE SPERMATOZOIZI-147.9 MOBILITATEA PROGRESIVA-33% NUMARUL TOTAL DE SPERMATOZOIZI MOBILI-48.4 FORME NORMALE-20 VIABILITATEA-46%

                      Comentariu


                      • #12
                        Veronica te rog nu repeta mesajul in mai multe locuri, ti-am raspuns dincolo.
                        Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                        Comentariu


                        • #13
                          Buna ziua,
                          Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu interpretarea spermogramei

                          Volum: 6 ml [ Val. biol. ref: >=1.5 mL ]

                          PH: 8 [ Val. biol. ref: >=7.2 ]

                          Leucocite :< 1 milion/mL
                          [ Val. biol. ref:< 1 milion/mL , conform WHO 5 th* ]

                          Perioada de abstinenta: 3 zile
                          [ 2 - 7 zile , recomandare WHO 5 th ]

                          Culoare : gri opalescent

                          Consistenta : normala

                          Lichefiere : normala

                          Aglutinare : absenta

                          Nr. spermatozoizi/mL (automat) : < 2 milioane

                          Nr. spermatozoizi/mL (manual) : < 0.11 milioane
                          Val. biol. ref:>= 15 milion/mL , conform WHO 5 th


                          Concluzie: Criptozoospermie

                          Absenti spermatozoizi pe frotiul direct din lichidul seminal; prezenti spermatozoizi in preparatul obtinut dupa centrifugarea ejaculatului.




                          Ce inseamna asta? Pot fi tata?
                          Putem avea copii?

                          Va multumesc






                          Comentariu


                          • #14
                            Salut Horatiu,

                            In situatia actuala poti obtine o sarcina doar prin fertilizare in vitro cu ICSI. Ai nevoie de un consult endocrinoligic si urologic pentru a incerca identificarea unei cauze tratabile. Va trebui sa iti faci si cariotipul (test genetic).
                            Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                            Comentariu


                            • #15
                              Buna ziua, Domnule Doctor. As dori si eu o parere la rezultatele spermogramei facute de sotu meu, daca ma puteti ajuta cu o parere. Incercam de 10 luni sa avem un bebe si nimic.
                              1.volum- 1.8 ml
                              2. Culoare- alb galbui
                              3. Aspect- opalescent
                              4.Miros- caracteristic
                              5.Vascozitate- crescuta
                              6. Ph- 8.2
                              7.Numar- 75 mil/ml
                              8.Mobilitate-60% forme mobile
                              40% forme imobile
                              9 . viabilitate- 55% mobil la 1 ora
                              10. Examen microscopic- Rare celule epiteliale si leucocite, moderat frecventi spermatozoizi cu morfologie normala, moderat frecvente forme anormale ( gat alungit si capete aplatizate ). Acestea sunt rezultatele in urma spermogramei. As dori o prima parere de la D-voastra. Va multumesc mult.

                              Comentariu

                              Procesare...
                              X