Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Histerectomie subtotala si anexectomie bilaterala pentru endometrioza

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Histerectomie subtotala si anexectomie bilaterala pentru endometrioza

Buna ziua! Am cinci saptamani de cand sunt operata clasic pe abdomen deschis de histerectomie subtotala cu anexetomie bilaterala cauza fiind endometrioza si fibrom uterin.Mentionez ca am 40 de ani. Inca mai ma simt rau dupa 5saptamani am avut doua zile dureri mai mici ca intensitate decat pana in operatie dar aceeasi stare de rau general ca inainte. Medicul meu mi a zis ca e posibil sa mai fi ramas mici focare de entometrioza care se reduc in timp. Va rog daca un medic poate sa confirme acest lucru sau daca cineva a trecut la fel si a fost bine in final. Multumesc mult!

Buna Marmar, histerectomia este o operatie majora, procesul de vindecare poate dura mai mult de 5 saptamani. Atata timp cat ovarele au fost indepartate si nu esti sub tratament de substitutie hormonala, focarele de endometrioza ar trebui sa fie complet inactive.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

• Marmar
      Marmar comentat
      Editarea unui comentariu
      Multumesc frumos domnul doctor! Timpul trece si este tot mai bine. Da sunt fara tratament de substitutie hormonala.
      Ultima editare de Marmar; 15.aug.2016, 14:46.

Buna ziua domnul doctor! Va rog,daca am avut endometriza si inca a ramas un chist pe rect,pot sa iau tratament cu fitoestrogeni? Medicul meu mi a recomandat remifemin. Eu nu contest decizia dansului numai ca mai vreau o parere. Multumesc mult si numai bine va doresc!

Comentariu

Poti incerca. Daca are vreun efect asupra endometriozei poti sa opresti oricand.
      Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

• Marmar
        Marmar comentat
        Editarea unui comentariu
        Buna seara domnul doctor! Am si eu o intebare:endometrioza se vindeca vreodata? Inca sunt sensibila la frig,apar dureri.Din cate stiu la menopauza se reduce dar nu stiu daca se si vindeca. Multumesc frumos!

• Laurentiu Craciunas
        Editarea unui comentariu
        Endometrioza e dependenta hormonal, la menopauza dispar simptomele, de asta o alternativa de tratament e inducerea menopauzei temporare, medicamentos. Frigul nu afecteaza endometrioza.

Multumesc mult. Am luat o saptamana,au reaparut durerile si am oprit medicatia.

Comentariu

Buna seara, Marmar! Ai luat tratament de tratament de substitutie hormonala?? Cum te simti??
        Ultima editare de tinita; 02.nov.2016, 17:07.

Comentariu

Buna Tinita! Am luat doar o saptamana Remifemin(este tratament cu fitoestrogeni) si am intrerupt avand endometrioza sunt sensibila la estrogeni si mai bine prefer bufeurile,pentru ca au reaparut durerile. Daca am oprit e mai bine pentru mine. Tu daca nu ai avut endometrioza poti sa iei dar la mine nu se poate. Oricum e suportabil bufeurile cateva zile pe luna e putin mai intens dar nu de speriat. Tu cum esti?Sanatate iti doresc!

Comentariu

Buna, Marmar!! Eu ma simt bine, am bufeuri care nu sun de speriat , sunt suportabile si la mine , nu am nicio durere, operatia s a prins bine, doctorul mi a recomandat Femoston, dar nu am luat pana acum. Am fost operata pe 1 august, o sa incerc si eu tratamentul , dupa sarbatori merg la control si atunci o sa iau o decizie impreuna cu medicul, imi este teama de efecte adverse sa nu apara .Sanatate si numai bine!!

Comentariu

Procesare...
            X