Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

histerosalpingografie dupa laparoscopie??

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• histerosalpingografie dupa laparoscopie??

buna ziua.. as dori sa ma lămuriți si pe mine pt ca sunt foarte derutată datorita parerilor total diferite a doi dintre medicii la care am fost..
    am ramas insarcinata in aprilie si dupa cateva zile am avut niste sangerari si s-a dovedit ca era extrauterina. medicul de atunci mi -a propus laparoscopie cu "salvarea " trompei uterine.. lucru care s-a si întâmplat. mi -a spus ca urmeaza la un interval de 2 luni sa fac o histerosalpingografie pt a vedea starea trompelor.. asta se intampla la privat..
    am inceput sa ma documentez in ceea ce priveste aceasta analiza si am vazut ca in timpul laparoscopiei era normal sa se fi verificat si starea trompelor fara a mai fi nevoie de o histerosalpingografie. m -am decis sa ma duc la alt medic pt a mai cere o părere pt ca am vazut si reactii adverse la acel gaz introdus la histerosalpingografie. acest medic mi -a spus sa nu o fac.. mai mult decat atat mi -a explicat ca in urma laparoscopiei trompa ce mi -a fost "salvată " nu imi va folosi la nimic si ca mai bine mi-o scotea pt ca ea nu se va vindeca niciodată si ca incizia ce a fost facuta va ramane acolo pt totdeauna crescandu-mi astfel sansele de extrauterina si mai rau daca embrionul va iesi afară prin aceasta incizie il vom căuta prin burta.. m-a speriat teribil. . mi -a spus sa nu mai fac nici o histerosalpingografie si sa ma apuc de treabă pt ca am 32 de ani ( si am mai pierdut o sarcina intrauterina cand aveam 27 de ani datorita unei forme de trombofilie ) ..
    ce ma sfătuiți sa fac? sfatul dumneavoastra care este? sa fac histerosalpingografia sau nu?

Bunaoana5639, imi pare rau pentru pierderea suferita.

Nici una dintre parerile mentionate nu este gresita, sunt doar 2 viziuni diferite.

Salpingotomia si nu salpingectomia, adica incizarea trompei si evacuarea sarcinii tubare, fara inlaturarea trompei este o optiune adecvata pentru femeile care au doar o trompa uterina (cea afectata de sarcina extrauterina) sau pentru cele care stiu sau au suspiciunea ca trompa opusa nu functioneaza (endometrioza severa, hidrosalpinx etc). In felul asta se pastreaza o mica sansa de a obtine o sarcina normala pe cale naturala.

Daca a fost cea mai buna optiune pentru tine sau nu, e discutabil. In marea majoritate a cazurilor se excizeaza trompa pentru ca daca exista o trompa functionala (cea opusa) ai toate sansele sa ramai insarcinata.

Trompa in care a fost localizata extrauterina are sanse mari sa nu fie functionala si exista un risc relativ mare sa se instaleze o noua sarcina extrauterina tot acolo.

Lap & dye, testul in cadrul caruia se injecteaza albastru de metil in uter pentru a vedea daca se exteriorizeaza prin trompe confirmand ca nu sunt blocate nu era o optiune la momentul laparoscopiei pentru sarcina ectopica.

Referitor la histerosalpingografie (HSG), poti sa o faci acum pentru a vedea care e starea trompelor, dar poti sa continui sa incerci sa ramai insarcinata si fara confirmarea adusa de HSG. Daca decizi sa n-o faci acum, probabil va fi indicata dupa 1 an de incercari daca nu reusesti sa obtii o sarcina pana atunci. Eu as face-o acum, decaleaza conceperea cu 1 luna doar, dar in cazul in care se confirma ca sunt blocate ambele trompe nu pierzi timpul cu incercat pe cale naturala.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

• oana5639
      oana5639 comentat
      Editarea unui comentariu
      eu ma gandesc sa incerc vreo 3 luni pe cale naturala dat fiind faptul ca celalalt ovar este foarte bun asa cum mi -a zis medicul din maternitate... frica mea este - e vreo sansa ca sa se formeze in aceeasi trompa operata alta sarcina ectopica? un alt medic mi -a zis ca daca am făcut laparoscopie asta inseamna ca pe trompa aia nu voi mai ramane niciodata însărcinată pt ca ovarul nu mai funcționează. .. exista riscul asta? de a avea o alta extrauterina pe aceeasi tronpa?

va mulțumesc din suflet pt ca va faceti timp sa ne răspundeți la întrebari noua celor ce ne aflăm in ceață. ..

Comentariu

Da Oana, o noua sarcina extrauterina pe aceeasi trompa e riscul esential care trebuie mentionat cand se incearca 'salvarea' trompei.
      Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

Procesare...
      X