Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Amh - hormon antimullerian

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Amh - hormon antimullerian

Buna ziua! Am 34 de ani si rezultatul meu la Amh este 0.22. Anul trecut (acum 6 luni) valoarea era de 0.70. Mai am sanse sa raman insarcinata?
    Va multumesc pentru timpul acordat!

Buna Iulia L, dozarea AMH este foarte delicata si nu m-as baza doar pe valoarea AMH in estimarea rezervei ovariene. Depinde foarte mult de laborator de kit si de conditiile de procesare. Vezi articolul despre AMH si rezerva ovariana.

De cat timp incerci sa ramai insarcinata?
    Cum iti sunt ciclurile menstruale?
    Alte investigatii ai mai facut? Daca da, care si ce rezultate au avut?
    Sotul a facut o spermograma?
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

Am citit articolul pe care mi l-ati recomandat. De 2 ani incerc sa raman insarcinata. Ciclurile sunt regulate, intre 23-25 de zile. HSG am facut acum 2 ani si este buna, nu am probleme anatomice. Doar markeri endocrini am facut. Spermograma sotului este buna. LH in ziua a 14-a: 5,01 (mic din ce mi s-a spus in 2014). De vina cred ca sunt si ovocitele care ... nu prea sunt. Voi afla mai multe peste 2 luni la Clinica Gynera. Multumesc pentru raspuns!

Comentariu

Faptul ca ai cicluri regulate sugereaza ca ai ovulatii regulate, ceea ce este un aspect esential.
        Poti sa-mi dai mai multe detalii despre valorile hormonale si in ce zile ale ciclului au fost facute?

LH in ziua 14 nu are sens din mai multe motive.
        1. Ciclurile tale sunt mai scurte de 28 de zile, deci daca se incearca evaluarea peakului preovulator trebuie dozat mai repede.
        2. Este la intamplare sa dozezi doar o valoare pentru identificarea peakului, ar trebui zilnic, uneori de 2 ori pe zi.

LH se dozeaza in mod normal in Z3 la fel cu FSH si E2 pentru a avea o evaluare a functiei hipofizare (LH si FSH) si raspunsul ovarian (E2 secretat din foliculi).

De ce crezi ca nu sunt ovocite?

Nu ai mentionat de spermograma... 40% din cazurile de subfertilitate sunt de cauza masculina, deci e esential sa se faca spermograma.
        Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

Ciclurile sunt regulate dar citisem ca pot exista si menstruatii fara ovulatie...
          Ziua 3: testosteron 22,4, prolactina 22,8, TSH 1,29, estradiol 66,6, FSH 8,79, LH 4,49, progesteron 0,466.
          Ziua 14: LH 5,01, FSH 11,6.
          Ziua 21: estradiol 113, progesteron 9.54.
          Cred ca nu prea sunt ovocite pentru ca AMH este mic: 0,22.
          Spermograma: volum sperma 2,5 ml, aspect sperma - opaca, timp de fluidificare completa - mai mic de 30 min., ph sperma 8, numar spermatozoizi 43 mil/ml, mobilitate normala 85%, mobilitate redusa 10%, imobili 5%, forme aberante - mai mic de 10%, viabili (eozina/negrozina) 90%. Comentariu: leucocite relativ rare, hematii foarte rare, spermatozoizii imobili formeaza o retea laxa.
          ​Multumesc!

Comentariu

Buna ziua. Am 38 de ani, ciclu regulat si nicio sarcina pana in momentul de fata. Imi doresc un bebe si mi-am facut analizele in ziua a 2 de ciclu cu urmatoarele rezultate: AFC - ovar drept 5 foliculi, ovar stang 2 foliculi, AMH = 1,29, TSH = 1,05, Prolactina = 331, LH = 3,35, FSH = 6,43, Estradiol = 44,8. Pot obtine o sarcina pe cale naturala? Multumesc frumos.

Comentariu

Procesare...
            X