Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sarcina fara embrion si fara vezicula vitelina?

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sarcina fara embrion si fara vezicula vitelina?

    Buna seara, stimate domn doctor Craciunas.

    In urma ecografiei transvaginale , s-a constatat existenta sacului amniotic corespunzator sarcinii de 7 saptamani, sac care este gol, fara vezicula vitelina si fara embrion. Se poate sa nu existe nici vezicula vitelina sau are dimensiunea prea mica atat ea cat si embrionul astfel incat sa devina vizibile in acest stadiu al sarcinii? Mentionez ca am in continuare simptomele specifice sarcinii. Va multumesc anticipat.
    Cu respect,
    Ninna

  • #2
    Buna Ninna, la 7 saptamani ar trebui sa se vada embrionul si activitatea inimii.

    Repeta ecografia peste o saptamana pentru a vedea ce se intampla.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu


    • Ninna
      Ninna comentat
      Editarea unui comentariu
      Buna ziua.
      Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
      Astazi mi-am facut analiza Beta HCG cu rezultatul 55004,43 si Val.norm./unit. 2-4 (negativ) mUI/ml avand in vedere ca astazi sarcina mea are 6 saptamani si 3 zile. Sunt foarte ingrijorata, ne dorim enorm acest copil. Va rog foarte mult sa interpretati acest rezultat.
      Ultima editare de Ninna; 15.nov.2016, 18:01.

  • #3
    Buna ziua.
    Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
    Astazi mi-am facut analiza Beta HCG cu rezultatul 55004,43 si Val.norm./unit. 2-4 (negativ) mUI/ml avand in vedere ca astazi sarcina mea are 6 saptamani si 3 zile.
    Sunt foarte ingrijorata, ne dorim enorm acest copil.
    Va rog foarte mult sa interpretati acest rezultat.

    Comentariu


    • #4
      Nivelul hCG e complet irelevant.
      Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

      Comentariu


      • #5
        Va multumesc din suflet pentru aceste raspunsuri si pentru promptitudine.Am sa va urmez sfatul si voi repeta ecografia peste o saptamana.Multa sanatate si numai bine.Cu respect,Ninna

        Comentariu


        • #6
          Buna ziua.
          Mi s-a facut ecografia transvaginala la 7 saptamani si 2 zile si nu se vede decat sacul embrionar. Mentionez ca am uter retrovers si simptome specifice sarcinii in continuare. Imi spuneti, va rog frumos, in cazul uterului retrovers exista dificultatea de a observa embrionul in aceasta saptamana a sarcinii? Multumesc mult.

          Comentariu


          • #7
            Buna Ninna, pozitia uterului nu face diferenta, din pacate rezltatele mentionate sugereaza o sarcina oprita in evolutie.
            Faptul ca ai simptome inca se datoreaza nivelului hCG care revine la normal dupa cateva saptamani de la oprirea sarcinii.
            Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

            Comentariu


            • #8
              Buna seara domnul doctor Craciunas. Am avut o sarcina de 5-6 saptamani dar era o sarcina fara embrion. De 2-3 zile am sangerat usor pana astazi cand am vazut ca a fost un cm cam abundent si mai inchis la culoare.. am fost la medic si mi sa spus ca sa eliminat singur saculetul si ca a mai ramas doar un cheag micut pe uter care se va elimina si el. Cat timp ma va tine acum aceasta sangerare care seamana cu menstruatia? Si durerile jos sunt suportabile. Specific ca azi la cintrol sa eliminat si saculetul stand pe scaun. Astept un raspuns urgent

              Comentariu


              • #9
                Buna Lory26 , imi pare rau pentru pierderea sarcinii. Nu astepta raspunsuri urgente pe internet...

                Sangerarea poate fi variabila acum, de la cateva zile la cateva saptamani in unele cazuri. Daca apar si alte simptome (durere, miros neplacut etc) va trebui sa te vada un ginecolog iar.
                Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                Comentariu


                • #10
                  Am cam o saptamana de cand sa oprit sangerarea. Dar de cand am pierdut sarcina am o durere la ambii sani. Este ceva grav? Mi-am mai facut masaj dar degeaba. Cand ma misc sau ma intorc de pe o parte pe alta am dureri de trebuie sa ii tin cu mana ca sa nu ma doara.

                  Comentariu


                  • #11
                    Lory26 , tensiunea in sani e variabila in functie de nivelele hormonale. Nu e ceva ingrijorator.
                    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                    Comentariu


                    • #12
                      Am inteles dar am aproape 3 sapt de cand am aceste dureri

                      Comentariu


                      • #13
                        Lory26 , e perioada de dupa pierderea sarcinii, corpul tau inca se recupereaza. Daca esti ingrijorata poti merge sa te vada medicul de familie.
                        Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                        Comentariu


                        • #14
                          Am mai vb cu cineva si mi-au spus sa merg la ginecolog... de ce?

                          Comentariu


                          • #15
                            Mi-am facut o programare la un ginecolog sa vad si starea de dupa pierdere daca sunt ok. Cand as putea sa incerc iar sa fiu mamica? Momentan eu ma protejez cu ovule. Contracept M. Nu stiu cat sunt de bune.

                            Comentariu

                            Procesare...
                            X