Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

multe ovocite putini embrioni

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• iustina
    a creat un topic multe ovocite putini embrioni

multe ovocite putini embrioni

Buna ziua Domnul Craciunas! Va rog sa ma ajutati cu o parere in legatura cu cazul nostru..eu si sotul meu dupa 3 inseminari esuate plecand de la o spermograma cu probleme(1 mil/ml in prima faza apoi ajungand la 8mil dupa operatie varicocel) am mers mai departe catre fiv .In urma tratamentului au rezultat 16 foliculi din care au fost extrase 13 ovocite s-au fecundat 6 din care doar 2 embrioni au ajuns la 72 ore si apoi congelati dupa care mi-au fost transferati pe ciclu natural la 2 luni de la punctie.La 14 zile dupa transfer beta 37,95 la 48 ore 96,19 apoi 118,3 si ultimul 41,99 dupa care am luat-o de la capat.La FIV 2 am avut 17 foliculi din care s-au extras 10 ovocite m2 (au mai fost inca 6 m1+gv)din care s-au fecundat 3 iar la 72 ore a ramas un singur embrion (8 celule A)care a ajuns la stadiul de blastocist A++ si vitrificat pt transfer pe ciclu natural. .In situatia data credeti ca am mai avea sanse la un nou FIV tinand cont de calitatea deficitara a ovulelor..?
    va multumesc anticipat,

• Laurentiu Craciunas
    a răspuns
    La primele 3 incercari de FIV rata de succes ramane constanta (de la un ciclu la altul), doar incepand cu ciclul 4 rata scade comparat cu primele 3. Depinde de tine si de resursele pe care le aveti pentru a incerca sau nu. O alternativa este folosirea de ovule/spermatozoizi donati, dar asta e o discutie prea delicata pentru internet.

Lasă un comentariu:

• iustina
    a răspuns
    Intr-adevar la primul Fiv am facut 9 zile de tratament cu punctia in ziua 12 iar in ziua 8 am avut endometru 8mm trilaminar, ovar dr.2F-17mm,1F-16mm,1F-15mm,2F-14mm,1F-13mm,2F-12mm,1F-11mm si 7-8 foarte mici iar pe ovar stg.1F-16mm,1F-15mm,2F-14mm,5F-12mm,3F-10mm si 3 mici.Credeti ca am avea sanse la nou ciclu fiv sau ar trebui sa ne impacam cu ideea ca eforturile sunt in zadar? va multumesc anticipat,

Lasă un comentariu:

• Laurentiu Craciunas
    a răspuns
    Cred ca gonadotropina a fost administrata prea devreme in Z9 daca in Z8 cel mai mare folicul avea 13 mm. O varianta acceptabila e macar 2 foliculi peste 16mm sau 1 peste 18mm. Asta poatye explica nr mic de ovule MII.

Lasă un comentariu:

• iustina
    a răspuns
    multumesc pt raspuns,
    Eu am 33 ani si sotul meu meu 34 ani.Am facut tratament de stimulare cu gonal 250 timp de 8 zile. In ziua 2 respectiv prima zi de tratament aveam endometru 3, ovar dr. 10 foliculi antrali,ovar stg.10 foliculi antrali,estradiol 35,lh 4,94,fsh 4,48,progesteron 0,23. In ziua 6 de tratament aveam endometru 6,5 schita trilaminar,ovar dr. 7F de 11mm,2F de 10mm si 3 mici. ovar stg. 2Fde 12mm, 5F de11mm si 2F de 10 mm.In ziua 8 aveam endometru 8,5 schita trilaminar ovar dr.5F de 13mm,4F de 12mm,3F de 11 mm si ovar stg. 5F de13 mm,2F de 12 mmsi 2F de 11mm.In ziua 9 am facut 2 fiole de gonapeptyl si in ziua 11 punctia. Cele doua fiv-uri au fost cu ICSI. Blastocistul a fost vitrificat pentru a fi transferat pe ciclu natural.(si la primul fiv trasnferul a fost facut cu embrioni de 3 zile la 2 luni dupa tratament pe ciclu natural).Inseminarea intr-adevar a fost inutila( am facut 3 inseminari)

Lasă un comentariu:

• Laurentiu Craciunas
    a răspuns
    Buna iustina, nu ai mentionat ce varsta ai.

Faptul ca din 17 foliculi s-au obtinut doar 10 ovocite MII nu are legatura neaparat cu calitatea lor, ci mai degraba cu procesul stimularii si planificarea punctiei. Fara sa stiu exact detalii referitor la doze si evolutia foliculilor la ecografie nu pot recomanda ceva concret.

Daca din 13 ovocite au fost fecundate doar 6 (respectiv 3 din 10 la ciclul 2) pare sa fie o problema si la nivelul asta. A fost FIV conventional sau ICSI? O spermograma cu 8 mil / ml cere ICSI fara discutii.

De ce a fost vitrificat blastocistul A++ si nu transferat imediat?

Inseminarea artificiala e complet inutila in cazul vostru.

Lasă un comentariu:

Procesare...
X