Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

interpretare rezultat anatomopatologic

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• interpretare rezultat anatomopatologic

Buna ziua ,
    Mama mea in varsta de 77 ani a fost diagnosticata cu tumora maligna capul pancreasului.A trecut operatia de duodenopancrectomie pe data de 16 ianuarie 2017.Analiza anatomopatologica s-a efectuat la insistentele mele abia pe 5 martie.Intrebarea mea este daca este normal sa se faca dupa asa mult timp?Pe rezultat scrie asa:
    Piesa de duodenopancreatectomie cefalica prezentand duoden cu 1-12 cm care extrinsec prezinta tesut pancreatic 5/5/2 cm care prezinta formatiune nodulara 2/1/1 cm cu aspect de adenocarcinom bine -moderat diferentiat G1-G2 cu invazie prevasculara si perineurala ;la nivelul ductelor pancreatice prezenta leziuni de neoplazie intrapancreatica IB ;limfoganglionii peritumorali recoltati prezinta aspect imunoreactiv.Carcinom ductal pancreatic bine moderat diferentiat G1-G2,LVI[+],pN[+].

pT1 pN0

VA ROG FRUMOS DACA PUTETI SA IMI SPUNETI SI MIE CARE E SITUATIA MAMEI MELE .VA MULTUMESC

Buna ziua
    Va raspund punctat: In general rezultatul HP dureaza mai mult deoarece necesita prelucrare si coloratii speciale care dureaza, iar toate acestea cumulat cu volumul de munca dintr-un spital de stat duc la acest rezultat intarziat.
    In al doilea rand, referitor la diagnosticul mamei dvs, este vorba de un cancer de pancreas in stadiul incipient, insa cu cativa factori de prognostic negativ, si anume: invazia limfovasculara (LVI) precum si categoria pN+ care este in discordanta cu concluzia care spune pN0, acest lucru referindu-se la ganglioni, in acelasi timp nu scrie nr de ggl excizati si analizati.
    In principiu, daca nu exista alte comorbiditati datorita varstei, ar fi necesar un tratament chimioterapic adjuvant cu Gemcitabina.

Comentariu

Procesare...
    X