Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Rezultat anatomopatologic dupa histerectomie cancer col uterin

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Rezultat anatomopatologic dupa histerectomie cancer col uterin

Buna ziua! Mama a fost diagnosticata in primavara 2017 de cancer col uterin (in urma unui consult ginecologic pe fond de sangerare si a unui CT abdomen pelvis care a confirmat diagnosticul)-st 2B. Mai departe a urmat 28 sedinte radioterapie concomitent cu 4 sedinte cisplatin (1/saptamana) la indrumarea medicului Oncolog si a medicului Radioterapeut. Dupa o pauza de 1 luna si ceva a facut din nou un CT de abdomen si pelvis care indica reducerea semnificativa a formatiunii tumorale. Cu acest rezultat ne-am dus la un medic chirurg (in cadrul IRO Iasi au fost facute toate tratamentele). Acesta a decis si facut operatie de histerectomie totala cu anexetomie bilaterala cu scoaterea tuturor ganglionilor limfatici. Rezultatul anatomo-patologic:
    MACROSCOPIE: 53800- Col uterin de 3/4/2 cm, cu colerat vaginal circumferential de minim 0,7 cm(anterior), exocol cu relieful buzei posterioare sters, endocol impermeabil pentru stilet, cu chisturi gelatinoase si o arie galbuie de 1,6/0,6 cm situata la nivel posterior. Corp uterin de 5/4/3 cm, cu cavitate dilatata de 2,2 cm ce prezinta la nivelul planului anterior o formatiune polipoida cu baza larga de implantare cu axul lung de 2,2 cm, cu aspect spongios, culoare alb-sidefie.
    Anexa dreapta: salpinge de 5,5 cm cu chisturi paratubare si ovar de 2,5/1,3/0,8 cm.
    Anexa stanga: salpinge de 6 cm si ovar de 2,7/1,5/0,9 cm.
    53801- Multiple fragmente de tesut adipos ce insumeaza 6/6/2 cm.
    53802- Multiple fragmente de tesut adipos ce insumeaza 6/5/2 cm.
    53803- Multiple fragmente de tesut adipos ce insumeaza 4,5/4/1,5 cm.
    53804- Multiple fragmente de tesut adipos ce insumeaza 8/5/2,5 cm.
    53805- Multiple fragmente de tesut adipos ce insumeaza 5,5/3,5/2,5 cm.
    53806- Fragment de tesut adipos de 4/2,5/1 cm.
    53807- Fragment de tesut adipos de 3/2,5/1 cm.

MICROSCOPIE: 53800- Tumoara restanta post radioterapiei- Carcinom scuamocelular necheratinizat.
    La nivelul endocolului in stroma endocervicala se identifica o plaja de carcinom scuamocelular necheratinizat (0,5/0,4 cm). Aria tumoarala este dispusa intr-o plaja de macrofage spumoase cu reactie giganto-celulara la cristale de colesterol si arii de fibroza. Se remarca izolate imagini sugestive pentru embolii tumorale in spatii vasculo-limfatice.
    Exocervicita cronica acutizata cu ulceratii superficiale ale mucoasei si leziuni de LGSIL (CIN1).
    Colerat vaginal si transa vaginala fara infiltrare tumoarala, cu leziuni de LGSIL (CIN1).
    Parametre bilateral fara infiltrare tumorala.
    Endometru de tip atrofic. Adenopolip endometrial cu arii de necroza ischemica apicala.
    Ovare scleroatrofice. Mica tumora cu celule steroide pe ovarul stang. Salpinge bilateral cu scleroatrofia mucoasei si chisturi mezonefrice paratubare mai ales in salpingele drept.
    53801- 4 limfonoduli cu structura pastrata fara metastaze tumorale.
    53802- 8 limfonoduli cu structura pastrata fara metastaze tumorale.
    53803- 3 limfonoduli cu structura pastrata fara metastaze tumorale.
    53804- 3 limfonoduli cu structura pastrata fara metastaze tumorale.
    53805- 6 limfonoduli cu structura pastrata fara metastaze tumorale.
    53806- 4 limfonoduli cu structura pastrata fara metastaze tumorale.
    53807- Tesut conjunctivo-adipos fara infiltrare tumorala.

ypTmi N0 Gx

Am scris exact cum scrie pe rezultat. La venirea rezultatului, chirurgul a spus doar ca este un rezultat bun si sa ne prezentam cu el la oncolog. La oncolog am fost si acesta a spus la fel ca e un rezultat bun, ca tratamentul radio-chimio si-a facut efectul, astfel trebuie doar monitorizat- indicatia acestuia a fost CT abdomen-pelvis-torace la 6luni... si eventual ecografie abdominala la 3luni.. atat. Am intrebat de ce la T nu este trecuta clar o cifra (T1, T2, etc?!).. acesta mi-a raspuns pentru ca se vede doar o urma de celule canceroase ramase in urma tratamentului?? adica doar microscopic. Am intrebat si de acea "mica tumoare de pe ovar" si a spus ca nu sunt probleme.
    Ce parere aveti ?!

Buna Anon4 , nu au existat metastaze in ganglioni, deci tumora a fost diagnosticata si tratata in stadiu incipient, cu sansele cele mai mari de vindecare completa. Tumoarea de pe ovar nu ridica probleme, nu e cancer.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

Procesare...
    X