Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Carcinom renal papilar grad 3

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Carcinom renal papilar grad 3

Bună ziua am nevoie de ajutor ! În luna aprilie am fost operata de tumora renala dreapta. Rezultatul histopatologic a fost:Carcinom renal papilar grad 3 ( pT1b pNx pMx ) . Din informațiile culese de pe net am inteles ca ganglionii regionali nu au fost scosi si nu inteleg de ce daca e bine sau rău. Precizez ca interventia a fost de nefrectomie radicală cu excepția bazinetului renal. Nu am inteles mare lucru nu stiu daca e bine îmi e frica de o posibila recidiva . Nu stiu cat de agresiv este acest cancer papilar care se pare ca e mai rar... Va rog sa ma ajutati! Va multumesc anticipat!

buna ziua,
    Din cate imi dau seama a fost vorba despre o tumora in stadiu incipient la care s-a efectuat nefrectomie totala, ceea ce reprezinta tratamentul de electie in aceasta situatie. Nu se face limfadenectomie (nu se scot ganglionii). Intr-adevar este o histologie mai rara insa nu trebuie facut alt tratament, doar urmarire riguroasa. Tratamentul se va aplica doar in caz de recidiva sau metastaze. Tot ceea ce trebuie sa faceti dumneavoastra este sa mergeti la un medic oncolog care sa va ia in evidenta pentru a putea fi urmarita cat mai atent si riguros.

Comentariu

Procesare...
    X