Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Interventie chirurgicala obligatoriu

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Interventie chirurgicala obligatoriu

    Acum o luna am facut un papa nicolau o sa atasez rezultatul aici .Recomandarea a fost biopsie , am facut-o (medicul mi-a spus ca a si cauterizat rana .precizez ca medicul la care am fost este putin necomuncativ)La primirea rezultatului a biopsie medicul fara alte alternative a spus ,, interventie chirurgicala''fara alte precizari. As dori o parere nu exista alta solutie , mai putin invaziva?Am 45 ani 2 copii , nastere naturala , 2 intreruperi de sarcina
    Fișiere atașate

  • #2
    As dori un raspuns va rog , de la dl doctor Craciunas,Multumesc anticipat.

    Comentariu


    • #3
      Buna Gabi,

      La biopsie s-a identificat CIN 2-3, leziuni pre-canceroase. Nu stiu ce fel de biopsie a fost, prin ciupire sau excizie cu ansa?

      De asemenea, daca a fost prin excizie cu ansa/conizatie, rezultatul este incomplet pentru ca nu mentioneaza daca tesutul bolnav a fost excizat in intregime.

      Interventie chirurgicala e un plan foarte vag, ce anume a propus? Histerectomie sau...?
      Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

      Comentariu


      • Gabi
        Gabi comentat
        Editarea unui comentariu
        Multumesc pentru raspuns,
        Nu a fost conizatie , dupa ce mi-am revenit din anestezie medicul mi-a spus ca a facut cauterizare , am intrebat dupa rezultatul biopsiei ce va urma . Mi s-a spus ca la 3 luni test papa nicolau din ce a vazut dumnealui. Cand am fost cu rezultatul biopsiei raspunsul a venit sec,, Nu este cancer dar poate evolua ,luni dimineata ne vedem pentru operatie fara a mai intra in alte detali(nu stiu daca s-a referit la histerectomie , pot banui doar)i.I-am amintit ca m-a cauterizat si a mimat surprinderea.dar atat. Doresc o a doua parere vis-a vis de urmatorul pas pe care trebuie sa il fac, am cerut lamele si blocul de parafina de la laborator pentru o analiza imunohistochimica (sper ca am scris termenul corect).

    • #4
      Multumesc pentru raspuns,
      Nu a fost conizatie , dupa ce mi-am revenit din anestezie medicul mi-a spus ca a facut cauterizare , am intrebat dupa rezultatul biopsiei ce va urma . Mi s-a spus ca la 3 luni test papa nicolau din ce a vazut dumnealui. Cand am fost cu rezultatul biopsiei raspunsul a venit sec,, Nu este cancer dar poate evolua ,luni dimineata ne vedem pentru operatie fara a mai intra in alte detali(nu stiu daca s-a referit la histerectomie , pot banui doar)i.I-am amintit ca m-a cauterizat si a mimat surprinderea.dar atat. Doresc o a doua parere vis-a vis de urmatorul pas pe care trebuie sa il fac, am cerut lamele si blocul de parafina de la laborator pentru o analiza imunohistochimica (sper ca am scris termenul corect).

      Comentariu


      • #5
        CIN 2-3 sunt leziuni precanceroase, daca sunt excizate complet nu necesita alt tratament.

        Daca nu sunt excizate complet, ceea ce ar trebui raportat in rezultatul histopatologic, se poate repeta procedura prin excizia unei portiuni mai mari din cervix cu scopul de a indeparta tesutul bolnav in intregime.

        Fara sa am toate informatiile nu pot recomanda pasul urmator: nimic vs repetarea conizatiei. Histerectomia nu e indicata din ce mi-ai spus mai sus.

        Comunicarea e un aspect la fel de important ca si recomandarea unor tratamente, daca medicul tau esueaza la partea asta poate nu e o idee rea sa il schimbi. Nu e acceptabil sa planuiesti o operatie majora fara a discuta riscurile si detaliile operatiei.
        Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

        Comentariu


        • Gabi
          Gabi comentat
          Editarea unui comentariu
          Multumesc pentru raspuns.Da ,am contactat un alt medic pe 15 / voi merge la o consultatie la o clinica din Bucuresti. Sper sa gasesc alt tip de colaborare.Multumesc inca odata.

      • #6
        Buna ziua , revin cu alte investigatii . As dori , daca nu sunt prea insistenta sa va expuneti parerea vis -a vis de aceste rezultate,
        Fișiere atașate

        Comentariu


        • #7
          Nu mi-e clar ce operatie ai facut. Trebuie facuta conizatie/ERAD pentru indepartarea tesutului bolnav. Altceva nu conteaza acum.
          Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

          Comentariu


          • #8
            Buna ziua , revin cu noi informatii .Am facut intre timp genotiparea hpv, la rezultat a iesit 16, am facut ieri conizatia si medicul care a a facut aceasta interventie spune ca dupa ce se va vinde -ca (dupa o luna perioada in care vom avea si rezultatul piesei supuse biopsiei)va trebui sa recurga la extirparea uterului (riscul este de la acea tulpina 16 spune dumnealui). Se bazeaza pe faptul ca am 46ani si nu voi mai fi interesata de functia de reproducere. as vrea sa stiu daca asta ar fi calea corecta , ovarele sunt ok (nu vor fi scoase spune dumnealui), care vor fi implicatiile in functionarea organismului , (lipsa uter, lipsa col)

            Comentariu


            • #9
              Buna ziua , va rog dl doctor Craciunas , in masura in care puteti ,sa emiteti o parere. Multumesc anticipat

              Comentariu


              • #10
                Nu e nevoie de histerectomie daca tesutul bolnav e excizat complet la conizatie. Chiar daca nu mai ai nevoie de uter la 46 de ani, operatia e majora si nu e lipsita de riscuri.
                Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                Comentariu


                • #11
                  Buna ziua , am rezultatul la biopsia obtinuta in urma conizatiei , medicul insista in continuare pentru extirparea uterului. se poate face o comparatie intre prima biopsie si a doua ? ese nevoie de a doua interventien?. Multumesc anticipat.
                  Fișiere atașate

                  Comentariu


                  • #12
                    prima biopsie atasata este de fapt de la conizatie (ultima interventie)si cea de doua este prima cea prin ciupire.
                    9la prima rezultatul a fost CIN2-3 iar la a doua CIN 1 )

                    Comentariu


                    • #13
                      Buna Gabi, rezultatul este foarte sumar si nu e clar daca tesutul bolnav a fost excizat in totalitate sau nu, trebuia sa precizeze daca marginea piesei de rezectie continea tesut bolnav sau nu. Asta face diferenta intre un tratament complet (daca tesutul a fost excizat complet) sau necesitatea unei interventii suplimentare.
                      Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                      Comentariu


                      • #14
                        Buna ziua Dle Craciunas,

                        dupa un health screening facut in luna septembrie, testul PAP a iesit cu anomalii a celulelor epiteliale scuamoase ASC-H.In urma rezultatelor PAP mi s-a recomandat colposcopie ( a fost prin ciupire). Concluzia anatomopatologica a acesteia: tabloul histopatologic pe materialul examinat sugereaza diagnosticul leziune scuamoasa intraepiteliala cu displazie grad inalt (HSIL/CIN II, NEOS) pe fond de modificari inflamatorii cronice. WHO/ICD-O Code 8077/2. Chiar daca medicul anatomopatologic a recomandat spraveghere in dinamica, medicul ginecolog mi-a indicat interventia de conizatie.
                        Acum 8 zile am facut interventia de electro conizatie. Concluzia histopatologica fiind urmatoarea:
                        leziune intraepiteliala sguamocelulara de grad scazut (LGSIL=CINI/1), ICD-O-8077 (0) pe fond de endocervicoza partial epidermizata. Epiteliul sguamocelular stratificat cu acantoza si koilocitoza.
                        Ati putea sa-mi interpretati rezultatul biopsiei dupa conizatiei?Va fi suficienta monitorizarea prin testul PAP sau mai e nevoie si de alte interventii sau tratamente medicamentoase.
                        Tin sa va mentionez ca am 29 ani, nici o sarcina si nici avorturi. Sigur imi doresc un bebe cat mai curand.

                        Va multumesc mult. Astept rs Dvs.
                        ​​​​Cu respect,
                        Dorina
                        ​​

                        Comentariu


                        • #15
                          Buna Dorina, daca a fost doar CIN I e suficienta monitorizarea, nu e nevoie de o noua interventie acum.
                          Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                          Comentariu


                          • Dorina2211
                            Dorina2211 comentat
                            Editarea unui comentariu
                            Multumesc mult Dle Craciunas.
                        Procesare...
                        X