Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Interventie chirurgicala obligatoriu

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #16
    Buna ziua , va urez in primul rand Sarbatori fericite ,cu bucurii alaturi de cei dragi!.Am repetat examenul Papa Nicolau , recomandarea a fost control periodic in regim de screening citologic. Ma puteti lamuri mai exact ce inseamna? Multumesc anticipat.

    Comentariu


    • #17
      Buna Gabi , e vorba de teste Papanicolau regulat.
      Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

      Comentariu


      • #18
        Buna ziua , azi am primit rezultatul unui Pap, v-as ruga , pana ajung la medic(peste doua saptamani, medicul nu este in localitate)daca m-ati putea ajuta tinand cont de istoric(conizatie...).anexez primul examen din august si cel primit azi . din ce am citit au intervenit modificari
        Fișiere atașate

        Comentariu


        • #19
          Buna Gabi , nu s evede prea bine in poze. Unul e ASC-US si unul e NILM, in ce date au fost facute? Poti atasa poze mai mari?
          Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

          Comentariu


          • #20
            Buna ziua , reatasez ultimile doua rezultate la examanul Papanicolau primul a fost facut la sf. lui august , urmatorul in ianuarie . Multumesc anticipat.
            Fișiere atașate

            Comentariu


            • #21
              Anul trecut am facut test hpv si a iesit 16 , am citit ca este o tulpina cu risc marit oncogen.

              Comentariu


              • #22
                Gabi , care a fost ordinea lor ca nu e mentionata data pe rezultate? Ce rezultat a avut ultimul Papanicolau?
                Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                Comentariu


                • #23
                  Buna ziua,am atasat ultimul Papanicolau. Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	papa nicolau ianuarie 2018.jpg  Afișări:	2  Mărime:	138,8 KB  ID:	16898ASC-US
                  Ultima editare de Gabi; 07.feb.2018, 16:08.

                  Comentariu


                  • #24
                    Gabi , ASC-US in prezenta HPV 16 trebuie sa fie evaluat prin colposcopie. Cel mai probabil nu e nimic ingrijorator, dar colposcopia va oferi detalii care vor ghida conduita de acum: biopsie prin ciupire, o excizie sau urmarire cu teste Papanicolau.
                    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                    Comentariu


                    • #25
                      Multumesc pentru raspuns.

                      Comentariu


                      • #26
                        Buna ziua , am efectual colposcopia si am si rezultatul hpv . As dori si opinia dumneavoastra (ma ajuta in luarea unei decizii , mentionez ca recomandarea histerectomiei nu ma incanta , o decizie radicala , medicul spune asta tinand cont in principal de varsta 46 ani) Multumesc anticipat.
                        Fișiere atașate

                        Comentariu


                        • #27
                          Atasez rezultatul la colposcopie.
                          Fișiere atașate

                          Comentariu


                          • #28
                            Gabi , recomandarea e fara logica. Daca ar fi nevoie de histerectomie, de ce sa mai faci biopsie? Iar daca e sa faci histerectomie, de ce sa fie cu anexectomie bilaterala?

                            Daca la colposcopie se vad leziuni suspecte se face o biopsie, iar in urma biopsiei se poate indica o operatie. Doar dupa aspectul colului (fara biopsie) e absurd sa se recomande histerectomie.
                            Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                            Comentariu


                            • #29
                              D-le dr Craciunas imi puteti da un sfat si mie? Am avut un ovar polichistic cu evolutie f. rapida in 2015. Am avut atunci o inyervantie chirurgicala prin care mi-a fost extirpat ovarul cu pricina fiind deja torsionat. La anatomopatologie s-a dovedit ca sufar de endometrioza. Dupa interventie mi-a spus medicul ca nu a reusit sa curete peste tot si mi-au mai ramas multe cheaguri pe la colon si intercostal pe stanga. Am facut tratament cu zoladex primele luni postoperator.De un an au recifivat durerile tot in partea stanga de unde mi-a fost extirpat ovarul si la un control m-i s-a spus ca m-i s-a refacut chistul in stanga unde nu mai am ovar....si ca celalalt nu pare afectat....m-a tratat cu visanne 3 luni si m-am simtit iar bine. Am luat vreo 3 ture de tratament cu vissane dar la ultimul nu am luat decat 2 luni ca parca nu aveam suficient aer. Pe perioada tratamentului nu mai aveam ciclu mrnstr.iar urm.3 luni fara tratament imi revenea ciclul dar cu dureri mai ales laincepere si la sfarsit. Sunt in a 2-a luna de ciclu si ma doare f.tare in partea stanga.Toata p.stg inclusiv prin picior. Sa fie aderenta ....sa fie endometrioza? Ce crrdeti? Ar fi bine sa fac si eu histerectomie totala cu anexectomie totala?

                              Comentariu


                              • #30
                                Buna ziua tuturor, buna ziua domnule doctor, am 48 de ani . Sunt in premenopauza (sangerari neregulate de 2 ani ), am avut in ultimii ani endomentrul f ingrosat (14-19 mm) , un polip si trei fibroame. Am facut in fiecare an ecografii transvaginale si testul PAP care a iesit in regula, fara nici un fel de modificari. M-am prezentat la medic pentru sangerare prelungita dar de mica cantitate , scurgeri apoase, balonare . Mi s-a recomndat chiuretaj biopsic si il voi atasa aici . Mi s-a propus operatia de histerectomie totala si ar dori sa stiu daca operatia este oportuna? Mentionez ca nu am nascut, nu am reusit sa obtin o sarcina (am adoptat un copil acum 10 ani sunt ), sunt supraponderala, nu am diabet sau tensiune. Imi este foarte teama de operatie si de ce implicatii ar avea. Multumesc din suflet pentru raspunsuri sau pareri asupra biopsiei si operatiei.Spre sfarsitul acestei saptamani ar trebui sa ma internez .Cu stima !
                                Fișiere atașate

                                Comentariu

                                Procesare...
                                X