Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Fibrom uterin

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Fibrom uterin

    Se recomandă operarea fibromului inainte de a incepe un protocol de fertilizare?
    Am făcut 3 FIV-uri cu PGD, fără succes, la UZ Brussel.
    Am 39 de ani și aș vrea să știu dacă această operație imi crește șanse ptr un FIV de succes.
    Si cam cat durează recuperarea după o asemenea intervenție? In cât timp după operație pot începe protocolul hormonal?
    Ultima editare de Mia; 27.iul.2017, 02:45.

  • #2
    Mia, depinde de caracteristicile fibromului: dimensiune, numar, localizare, relatia cu cavitatea uterina etc.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu


    • Mia
      Mia comentat
      Editarea unui comentariu
      În primul rând, vă mulțumesc ptr răspuns.
      Am un singur fibrom și dimensiunea este de 3,13/3,87cm și 3,39/2,91cm, antero - posterior, este pe peretele exterior al uterului. Sper să mă fi exprimat corect.
      Vă întreb despre recuperare ptr că sunt stresată din cauza vârstei mele. Oricum e "târziu", dar din motive obiective nu am putut mai devreme. Soțul meu a făcut transplant renal in 2008, stop in 2010, sângerări importante în 2011, 2012, iar în 2013 am mers la Brussel ptr a determina genetic mutația ptr PGD. Soțul fiind diagnosticat cu amiloidoză ereditară de tip lizozim. Din păcate suntem legați de UZ Brussel ptr că acolo a făcut TESE și sunt congelați acolo. Am inteles că sunt câteva clinici de excepție la Londra, ARGH și Lister, dar ar trebui să o luăm de la capăt cu cercetarea genetică ptr PGD.

    • Mia
      Mia comentat
      Editarea unui comentariu
      În primul rând, vă mulțumesc ptr răspuns.
      Am un singur fibrom și dimensiunea este de 3,13/3,87cm și 3,39/2,91cm, antero - posterior, este pe peretele exterior al uterului. Sper să mă fi exprimat corect.
      Vă întreb despre recuperare ptr că sunt stresată din cauza vârstei mele. Oricum e "târziu", dar din motive obiective nu am putut mai devreme. Soțul meu a făcut transplant renal in 2008, stop in 2010, sângerări importante în 2011, 2012, iar în 2013 am mers la Brussel ptr a determina genetic mutația ptr PGD. Soțul fiind diagnosticat cu amiloidoză ereditară de tip lizozim. Din păcate suntem legați de UZ Brussel ptr că acolo a făcut TESE și sunt congelați acolo. Am inteles că sunt câteva clinici de excepție la Londra, ARGH și Lister, dar ar trebui să o luăm de la capăt cu cercetarea genetică ptr PGD. Am atașat postării și 2 eco.

  • #3
    În primul rând, vă mulțumesc ptr răspuns.
    Am un singur fibrom și dimensiunea este de 3,13/3,87cm și 3,39/2,91cm, antero - posterior, este pe peretele exterior al uterului. Sper să mă fi exprimat corect.
    Vă întreb despre recuperare ptr că sunt stresată din cauza vârstei mele. Oricum e "târziu", dar din motive obiective nu am putut mai devreme. Soțul meu a făcut transplant renal in 2008, stop in 2010, sângerări importante în 2011, 2012, iar în 2013 am mers la Brussel ptr a determina genetic mutația ptr PGD. Soțul fiind diagnosticat cu amiloidoză ereditară de tip lizozim. Din păcate suntem legați de UZ Brussel ptr că acolo a făcut TESE și sunt congelați acolo. Am inteles că sunt câteva clinici de excepție la Londra, ARGH și Lister, dar ar trebui să o luăm de la capăt cu cercetarea genetică ptr PGD.
    Ultima editare de Mia; 27.iul.2017, 17:12.

    Comentariu


    • #4
      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170727_170232.jpg 
Afișări:	0 
Mărime:	140,0 KB 
ID:	15813

      Comentariu


      • #5
        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170727_170203.jpg 
Afișări:	0 
Mărime:	130,4 KB 
ID:	15815

        Comentariu


        • #6
          Mia, fibromul e mic si nu exista dovezi ca operarea lui ar aduce beneficii. Daca nu amprenteaza endometrul (ceea ce nu e cazul) nu interfereaza cu implantarea embrionului. Din pacate fertilizarea in vitro are sanse de reusita limitate, de multe ori fara sa existe o cauza diagnosticabila sau tratabila.
          Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

          Comentariu


          • #7
            Vă mulțumesc ptr răspuns.
            Exact așa am gândit și eu vis a vis de fibrom și am refuzat operația.
            Dr. a insistat ptr o biopsie endometrială. Acum aștept rezultatul in 14 zile.
            Dar din cauza tiroiditei Hashimoto, nu este posibil să am celulele nk mărite și alți anticorpi?
            Se poate face determinare de anticorpi din eșantionul de endometru?
            Specific faptul că în decursul a celor 4 ani in care am făcut 3 IVF cu PGD la UZ Brussel, timp in care cei de la Brussel nu mi-au cerut nici o investigație vis a vis de neimplantare. Am mers eu în România la 2 dr. ginecologi celebri, care fiecare mi-au făcut investigații de sânge, plus histerosalpingografie și hidrosalpinografie. Analizele de sânge nu au cuprins ceva legat de anticorpi.
            Am inteles că este o clinică ARGH, la Londra, care se ocupă special de problemele cu anticorpi. Și ar mai fi și clinica Serum.
            Aș vrea să fac ceva investigatii să știu dacă trebuie să mă axez pe treaba cu anticorpii, deoarece ar fi o mișcare de anvergură, ptr că sperma este înghețată la UZ Brussel și ptr că cercetarea genetică ptr amiloidoză ereditară de tip lizozim este făcută tot acolo.... deci complicat.
            Scuze ptr un mesaj atât de lung.

            Comentariu


            • #8
              Celulele NK din endometru sunt irelevante momentan, nu exista dovezi care sa confirme ca sunt utile sau din contra, problematice. Tot ce se cunoaste despre ele e doar la nivel experimental si nu ar trebui sa se taxeze analiza lor. Exista numeroase investigatii care se fac in unele centre, dar asta nu inseamna ca sunt utile.
              Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

              Comentariu


              • #9
                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20180227_104112.jpg 
Afișări:	0 
Mărime:	124,6 KB 
ID:	17145Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20180227_104015.jpg 
Afișări:	0 
Mărime:	124,4 KB 
ID:	17146Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20180227_104154.jpg 
Afișări:	0 
Mărime:	123,0 KB 
ID:	17147 Bună ziua!
                Revin cu un update, fibromul a mai crescut până la aprox 4,69 cm și ultimul eco arată amprentă asupra uterului. Ar fi trebuit să fac natural FET (frozen embryo transfer), dar dr de la UZ Brussel, crede că ar fi mai bine fac histeroscopie ptr a îmbunătății șansele implantării embriorilor. Sunt extrem de sceptică în privința operației laparoscopice. Adică nu știu când și dacă voi mai putea face FET? (am 40 de ani)
                O să atașez eco.
                Dacă aveți o sugestie ptr un medic, vă rog.
                (eu locuiesc in București)
                Vă mulțumesc anticipat!

                Comentariu


                • #10
                  Buna Mia , ti-am raspuns si pe blog, nu stiu un medic anume sa iti recomand in Bucuresti. Nu vad cum te-ar ajuta histeroscopia sa imbunatatesti sansa implantarii. Din imaginile atasate nu e clar ca fibromul amprenteaza cavitatea uterina si nu sunt convins ca inlaturarea lui va face vreo diferenta.
                  Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                  Comentariu


                  • #11
                    Buna ziua va rog mult sa ma ajutati si pe mine.In urma unei ecografi mi s-a gasit un nodul fibromatos localizat posterior si istmic de 4,37/2,9 CM.Ovar drept 3.03/1.86 cm cu aspect partial parenchimatos cu un folicul prezent,ovar stang 2.62/2.66 cm cu foliculi prezenti.Referitor la acel fibrom credeti ca din cauza lui este motivul pentru care nu obtin o sarcina de 5 luni de zile.Tin sa mentionez ca nu mi s- a dat tratament mi s-a spus sa mai incercam dar noua ne este frica sa nu fie din cauza acelui fibrom si sa tot asteptam sa treaca timpul nu obtinem nici sarcina si nu tratez nici fibromul.

                    Comentariu


                    • #12
                      Bună seara. V-aș fi recunoscătoare pentru un răspuns, fie el și scurt. Apreciez mult efortul dv de pe acest forum. Am 49 ani. Nu am născut. Acum 6 ani am fost diagnosticata cu hiperplazie de endometru, chiuretata, apoi m-am tratat timp de 4 ani cu Duphaston,ceea ce mi-a reglat bine ciclul.Apoi, am întrerupt tratamentul, deoarece nu mi-a venit ciclul nici cu el. Am mers la ginecolog, mi-a făcut analize hormonale, ecografie, papanicolau, toate bune. Am întrebat dacă e cazul să reiau Duphaston. Am rămas ușor nedumerită, deoarece răspunsul a fost că pot sa fac cum doresc, dacă nu mai iau voi intra încet la menopauza. Așa că nu am mai luat nimic. Asta a fost acum cca 18 luni. Între timp, am mai avut ciclu in martie 2018 și acum, săptămâna asta, deci după 9 luni. Durează deja de vreo săptămînă. Nu sunt chisturi. Ieri am avut și durerea specifică ciclului și am luat 2 nurofen, azi ma doare mult mai puțin. Am simțit de câteva ori o durere mica surdă in stanga jos, ....nu cred că sunt ipohondra 😬 Deja mi-e frică că nu se mai oprește ciclul și parcă regret că nu am luat în continuare Duphaston. Precizez ca încă din 2013 am fost și la ecografie pt.sân si am un mic nodul, am repetat eco si mamografie cu tomosinteza. Mi s-a spus că nu e grav, dar să revin anual la control, ca să vedem care e stadiul său. Am gânduri cam cenușii. Un sfat scurt, va rog. Mulțumesc!
                      Ultima editare de Alexandra 1969; 04.nov.2018, 00:09.

                      Comentariu

                      Procesare...
                      X