Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Fluid cloazonat postoperator

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Fluid cloazonat postoperator

    Bună ziua.
    Rezultatul la RMN spune ca exista fluid cloazonat postoperator lateropelvin dreapta de 25mm și stânga de 67/25mm.
    Doctorul care m-a operat zice ca ar trebui sa se resoarba. Dar doctorița radioterapeuta nu vrea sa înceapă tratamentul pt ca îi e frica sa nu se spargă în timpul procedurilor.
    Va rog cine mă poate ajuta cu o părere, sau a mai trecut prin aceeași situatie sa îmi dea un sfat.

  • #2
    Buna Nicoleta1, revino te rog cu detalii referitoare la operatie. Cand a avut loc, in ce a constat. Ce tratament urmeaza sa faci si de ce?
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu


    • #3
      Buna ziua. Multumesc pentru raspuns.
      Operatia a avut loc pe 31 iulie. Histerectomie cu anexectomie, diagnosticul este sarcom uterin T1a1. Am vrut sa incep radioterapia si chimioterapia dar nu pot din cauza acestui lichid cloazonat. Momentan nu fac niciun tratament. La RMN a iesit:
      fara adenopatii
      fara infiltratii ale grasimii viscerale
      minim fluid peritoneal la nivel pelvin
      vezica urinara, rect, vagin cu aspect normal
      fluid cloazonat postoperator lateropelvin dr de 25mm si lateropelvin st de 67/28mm.
      Acum astept o saptanana si am sa fac o ecografie sa vad ce s-a intamplat cu acest lichid.
      O zi frumoasa va doresc.

      Comentariu


      • #4
        Am inteles. In absenta febrei si eventual daca se verifica markerii inflamatorii (hemoleucograma si proteina C reactiva) confirmandu-se ca sunt in limite normale nu vad de ce nu ai putea incepe tratamentul. Colectiile fluide postoperatorii nu sunt extrem de rare, iar organismul le absoarbe fara tratament suplimentar de cele mai multe ori.
        Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

        Comentariu


        • #5
          Multumesc frumos pt sfaturi. M-ati mai linistit putin.

          Comentariu

          Procesare...
          X