Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

ciclu dupa histerectomie subtotala

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• ciclu dupa histerectomie subtotala

Buna ziua.Am 49 de ani si am fost operata acum 3 luni.Mi s-a efectuat histerectomie subtotala cu pastrarea anexelor.Examenul histopatologi e bun,cito e bun.Am sangerare usoara cu simptome de ciclu menstrualpresiune in burta si sani tensionati).La control am fost,totul e ok.Intrebarea mea este daca pot sa mai am ciclu?

Buna meda, daca histerectomia a fost subtotala inseamna ca inca mai ai colul uterin (cervixul). Celulele din interiorul canalului cervical (care unea uterul cu vaginul) sunt similare celulelor din interiorul uterului care se desprind odata cu sangerarea menstruatiei. E posibil sa ai sangerari ciclice din canalul cervical, dar nu vor fi la fel de abundente. Asigura-te ca vei continua sa faci teste Papanicolau regulat.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

Bună ziua. Mă numesc Olga, am 28 ani și am și eu o întrebare: In urmă cu patru ani, am născut prin cezariana gemeni, din cauza hemoragiei mari mi s-a înlăturat uterul, doar uterul. Ca ciclul menstrual lunar aveam niște însemnări sau scurgeri micuțe în fiecare lună. Dar de acum două luni au încetat să mai apara. Am intrat in menopauză sau aș putea avea unele probleme?

Comentariu

Procesare...
      X