Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Carcinom epidermoid microinvaziv la histerectomie totala dupa hsil la testul Papanicolau

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Carcinom epidermoid microinvaziv la histerectomie totala dupa hsil la testul Papanicolau

Buna ziua in urma acestui rezultat displazie cervicala H-Sil, am decis sa se intervina chirurgical, pe data de 21 10 2015 histerectomie totala cu anexectomie bilaterala.Dupa cele 6 saptamani, fiind ieri am primit rezultatul anatomo- patologic diagnostic CARCINOM EPIDERMOID MICROINVAZIV AL COLULUI UTERIN cod M/8076/3 std pT1a1NxMx polifibromatoza uterina examen macroscopic uter de 13/8/6cm cu fanta cervicala si submucosi cu diam intre 1cm si 4 cm.Examen microscopic cervicita cronica papilomatoasa cu specificatie bacteriana, acantoza, paracheratoza, displazie severa inclusiv in lumenul unor glande, suprajonctional.Cateva focare de microinvazie, sub 2 mm diametru, pe o extensie sub 7 mm.Emboli absenti.Fibroleiomioame uterine cod M 8890/0.Adenomioza.Trompe=usoara congestie, microchisturi vestigeale.Medicul ginecolog mi-a cerut sa duc lamele si blocul la un alt examen anotomo-patologic, am cancer de gr1 ce mai trebuie investigat dupa aceea revin la dansul cu rezultatul, ce pasi trebuie urmati?

Buna seara,

In mod normal diagnosticul pus de un anatomopatolog e definitiv, dar daca ginecologul tau are dubii e ok sa se ceara o a doua parere. Daca ramane acelasi diagnostic reprezinta o forma foarte incipienta de cancer cervical si nu necesita tratament suplimentar, doar urmarire postoperatorie. Tot tesutul bolnav a fost indepartat in timpul operatiei.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

Procesare...
    X