Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Endometrioza cu hidrosalpinx stang

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Endometrioza cu hidrosalpinx stang

Buna seara,
    Am nevoie urgenta de o alta parere a unui medic ginecolog...istoria suferintei mele este mai lunga, dar o sa o scriu succint. La inceput au fost durerile menstruale (prin primavara anului 2015). Am facut un examen Rmn pelvin si am fost diagnosticata cu endometrioza (cate un endometriom la fiecare ovar, stanga 27 mm,dreapta 11 mm). Cu acest rezulat am fost la un dr. foarte cunoscut si mi-a zis ca ceea ce am vazut rmn-ul nu are cum sa fie si ca pot merge acasa sa fac copii linistita. Durerile au persistat, la fel si vizitele la medici care imi ziceau ca nu am nimic. Acum o sapt. m-am hotarat sa imi mai fac din nou un rmn si surpriza: am endometrioza si hidrosalpinx stang (dilatatie fallopiana de circa 6-7 mm diametru, fara continut hemoragic ce pledeaza pt hidrosalpimx). Am schimbat din nou ginecologul si am ales pe cineva care face si fertilizari. In aceeasi zi am fost si la dansul si ce mi-a recomandat pt mine a fost devastator: interventie laparoscopica cu ligatura de trompe/inlaturare, dupa care FIV. Ideea de a ramane fara trompe la 27 ani a fost socant pt mine. Atunci nu am mai avut cuvinte si nici nu am mai putut spune ceva. Acum insa am niste intrebari: pe trompa ramasa, care e ok, nu se poate incerca o stimulare cu inseminare? La trompa stanga cu hidrosalpinx nu se pot face ceva tratamente la inceput, nu stiu, ca eu zic ca aceasta dilatatie e acuta si nu e ff mare? Astept cu nerabdare parerea dvs si daca ma puteti sfatui la ce medici ma pot duce. Va multumesc

Vreau sa mai mentionez ca sunt deschisa si la ideea de a-mi ligatura trompa cu hidrosalpinx dar cealalta care nu are nimic, de ce sa o ligaturez? Poate d-nul dr. s-a gandit la o complicatie in timpul Fiv si la cealalta trompa care imi va impiedica fixarea sarcinii?
    Va mulțumesc pentru timpul acordat

Comentariu

Buna gabitza88, problema descrisa nu este o urgenta.

Ai abordat 2 aspecte: durerea si fertilitatea.

Pentru durere, endometrioza poate fi o cauza. Singurul mod de a o diagnostica fara dubii este laparoscopic si trimitand biopsie pentru evaluare histopatologica. La fel poti incerca tratament empiric, hormonal, care sa induca menopauza medicamentoasa 3-6 luni pentru a vedea daca durerea dispare.

Pentru fertilitate, trompa suspecta trebuie investigata printr-o histerosalpingograma sau daca alegi varianta laparoscopiei se poate injecta substanta de contrast intrauterin (via vagin) pentru a se vedea daca se elibereaza in pelvis prin trompe (confirmand sau infirmand permeabilitatea lor). Nu as recomanda legarea trompei stangi (inca) si cu siguranta nu pentru trompa sanatoasa. Tine cont ca daca trompa este dilatata si cel mai probabil nefunctionala exista riscul unei sarcini ectopice acolo.
      Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

Bună ziua. Ma aflu în aceeași situație, doar ca am 31 ani.. As vrea sa știu ce ai mai făcut.. Ai reușit sa ramai însărcinată?
        Mulțumesc

Comentariu

Procesare...
        X