Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

ERAD dupa ASC-US si L-SIL la testul Papanicolau

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• ERAD dupa ASC-US si L-SIL la testul Papanicolau

Buna ziua,
    Am rana pe col de mai multi ani, cauza nu o stiu nici acum. tratament nu prea am urmat, de 2 ori ovule cervugid, ultima oara ( mai 2015) am avut reactie alergica dupa primul ovul si nu am mai continuat. La ultimele 4 PAP-uri a rezultat cand ASC-us cand L-SIL, ultimul fiind L-SIL in martie. ADN HPV genotipare negativ facut in 2014. Am gacut si colposcopie la finele lui martie si mi s-a recomandat ERAD. Am 29 ani, nici un bebe si as vrea sa stiu, pot astepta sa fac un bebe si apoi sa ma operez, sau mai bine fac operatia intai? bebe vreau in viitorul apropiat, mi s-a spus ca la 3-4 luni dupa ERAD pot face, nu e nici o problema si nici un risc, este adevarat? Vreau sa repet si HPV, ul, este ok recoltarea la 3-4 saptamani dupa PAP ( am avut menstra intre timp) ?
    Multumesc.

Buna anyya, ERAD are scopul de a obtine o proba de tesut pentru a fi evaluata sub microscop. Indicatia pentru ERAD se da cand exista suspiciuni ca aspectul vazut la colposcopie ar putea fi asociat unor leziuni de grad inalt / cancer cervical. E doar decizia ta daca poti sa astepti pana dupa o eventuala sarcina sau nu.

Poti citi mai multe despre ERAD si riscurile asociate in articolul despre conizatia prin ERAD.

Poti face testarea HPV oricand.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

Mi s-a spus ca este vorba despre o leziune de grad scazut, o portiune de 3 mm ce ar trebui inlatura prin ERAD

Comentariu

Buna ziua! Care ar fi pasii urmatori pe care trebuie sa-i fac in urma analizelor: papanicolau=ASC-H
        Scor Roma=HE4-65.22 CA125-8.8 Scor Roma=12.78
        colposcopie: col multipar orientat anterior, J.S.C.partial in canalul cervical tip3, la A.A. albire fina a epiteliului, iar pe B.A. ora 12 si B.P. ora 5 mai dens,vase de aspect normal, glande cu guleras plat la nivelul B.P.
        Lugol( imi cer scuze nu se intelege cuvantul clar)-zona oid negativa, corespunzatoare zonelor acetoalbe
        concluzie: aspect colposcopic asemanator ex citotest. opiniem pt investigarea zonelor iod negative
        Va multumesc!

Comentariu

Buna Genoveva, ai nevoie de ERAD/biopsie din zonele suspecte.

Comentariu

• Genoveva
            Genoveva comentat
            Editarea unui comentariu
            Buna ziua! Am efectuat ERAD-UL iar rezultatul este urmatorul:
            endometru:hiperplazie endometriala simpla cu dilatatii chistice
            endocol: cheaguri sanguine, fragmente glandulare
            buza superioara:displazie usoara si moderata, cervicita glandulo-chistica
            buza inferioara: displazie usoara, cervicita glandulo-chistica
            jonctiune scuamo-cilindrica: cervicita glandulo-chistica

La genotiparea HPV mi-a iesit pozitiv tulpina 16
            Ce ma sfatuiti sa fac in continuare? Va multumesc mult!

Va multumesc foarte mult!

Comentariu

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti care este procedura indicata , pentru aceste rezultate de la o biopsie efectuata in urma prezentei AGC la testul pap
            efectuat in luna mai 2016 (la testul pap din luna 12 2015 ASC-US)

1. Materialul examinat este reprezentat de 3 fragmente de mucoasa de jonctiune exo-endocol
            cu focare de metaplazie scuamoasa imatura.Pe doua dintre fragmente,la nivelul epiteliului scuamos
            se evidentiaza mai multe focare in care este tulburata polaritatea nucleara,se evidentiaza
            suprapuneri nucleare, iar celulele prezinta atipii nucleare reduse/moderate.
            p16 si ki-67 pozitiveaza in aceste zone in 1/3 respectiv 2/3 inferioare ale epiteliului.
            2. Materialul examinat este reprezentat de un raclat alcatuit din mase fibrono-hematice,structuri
            glandulare endocervicale de aspect normal si mici fragmente de epiteliu scuamos cu atipii
            nucleare reduse/moderate si tulburarea polaritatii nucleare in 1/3 inferioara a epiteliului.

Concluzie : Focare de neoplazie intraepiteliala scuamoase de grad redus (L-SIL) si
            de grad inalt (H-SIL,CIN2)

Mentionez ca este vorba de fiica mea de 27 ani.

Rezultat coposcopie

jsc vizibila in totalitate la ora 12, 1cm, aceto-alba iod negativa
            Ultima editare de Hundorf; 08.iun.2016, 18:42.

Comentariu

Buna Hundorf, daca a fost doar biopsie prin ciupire va trebui sa faca ERAD pentru a exciza tesutul bolnav in totalitate (CIN) si chiuretaj endocervical pentru investigarea AGC.

Comentariu

Va multumesc frumos pentru raspuns.

Am omis in primul post .Rezultatul complet al colposcopiei este :

JSC vizibila in totalitate, la nivelul orei 12 zona acetoalba,iodnegativa de apox 1 cm
                din care se preleveaza biopsie chiuretaj endocol.

Postez si rezultatul pentru determinarea HPV, facut in 23/12/2015

Determinarea HPV prim metoda Multiplex PCR System, cu ajutorul unei truse (kit) HPV4A ACE Screening(Seeplex) a avut urmatorul rezultat:

HPV- 16 = negativ

HPV- 18 = negativ

Grupa HPV High Risk ( 26,31,33,35,39,45,51,52,53,56,58,59,66,68,73,82) = pozitiv

HPV - 6/11 (Low Risk) = negativ

Concluzie :Infectie virala cervico-uterina cu una sau mai multe tulpini de HPV de risc crescut, altele decat HPV-16 sau HPV_18.

Ne puteti recomanda pe cineva in Cluj ?
                Ultima editare de Hundorf; 09.iun.2016, 21:23.

Comentariu

• Buna ziua! Am efectuat ERAD-UL iar rezultatul este urmatorul:
                      endometru:hiperplazie endometriala simpla cu dilatatii chistice
                      endocol: cheaguri sanguine, fragmente glandulare
                      buza superioara:displazie usoara si moderata, cervicita glandulo-chistica
                      buza inferioara: displazie usoara, cervicita glandulo-chistica
                      jonctiune scuamo-cilindrica: cervicita glandulo-chistica

La genotiparea HPV mi-a iesit pozitiv tulpina 16
                      Ce ma sfatuiti sa fac in continuare? Va multumesc mult!

• Editează
                      • Marchează

Comentariu

Hundorf, Conf Dr Clara Mironiuc de la Ginecologie 1 in Cluj.

Genoveva, sa mergi la medicul tau ginecolog pentru tratament cu progesteron pentru hiperplazia endometriala si urmarire.

Comentariu

Buna ziua,ieri am primit rezultatul de la testul Papanicolau pe lama(nu in mediu lichid) si rezultatul este -Frotiu citologic cu celule de tip intermediar si superficial cu nuclei intens hipercomi si hitertrofi,frecvent granulocite si ASC-US,mentionez am DIU montat de 2 ani si 3luni.Credeti ca este ceva grav?Multumesc.

Comentariu

Buna vali M, ASC-US nu e grav, dar in functie de rezultatele anterioare poti astepta (daca nu ai mai avut ASC-US repeti testul dupa 12 luni) sau trebuie sa faci colposcopie (daca ai avut ASC-US si ultima data).

Comentariu

Procesare...
                        X