Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Papillom val

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Papillom val

Buna ziua, sotul meu a fost diagnosticat in urma cu o luna la un control ORL cu o formatiune tumuroasa( papillom val stang). S-a realizat ablatia formatiunii tumoroase si biopsia. In urma biopsiei s-a confirmat ca formatiunea era de tip benign- papillom. Am mers mai departe si am facut determinarea si genotiparea HPV. Rezultatul HPV tulpina 16. Medicul ORL-ist recomanda preventia prin control ORL la 3-4 luni. Am mers si la medicul meu ginecolog care ne-a dat acelasi sfat preventie prin controale periodice ORL in cazul sotului si Papanicolau in cazul meu (mentionez ca efectuez testul papanicolau anual si nu am fost detectata cu nicio problema). Va rugam sa ne ajutati cu un sfat! Cum sa realizam cresterea imunitatii in cazul sotului? E necesara protectia in contactele sexuale (mentionez ca nu avem alti parteneri)? Se poate eradica acest virus din organism? Multumim anticipat!

Buna seara danik , HPV e eliminat in decurs de 2 ani in mare amajoritate a cazurilor fara nici un tratament. Nu exista nici un tratament eficient care sa grabeasca eliminarea virusului.

Un stil de viata sanatos, fara fumat, alcool, dulciuri excesive, cu miscare moderata etc e tot ce poate face.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

Imi cer scuze ca intervin. In ultima vreme ma gandesc si eu la aceat lucru, chiar daca eu in valul palatin nu am nimic. Banuiesc ca in palat s a gasit acel papilom. Totusi in caxul meu, mi se pare ca limba arata putin ciudat. Papilele gustative de pe linia mediala sunt unele cu structura de par parca si unele putin rotunde ...de asemenea sub limba parca ar avea niste puncte rosii micute. Care ar fi structura sau forma unui papilom? Limba e uneori incarcata iar la inghitire am senzatia de nod in gat ...

Comentariu

Procesare...
      X