Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Menstruatie redusa

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Menstruatie redusa

Buna seara!Va rog mult sa ma lamuriti si pe mine.Am 28 de ani.De 9-10 luni menstruatia s-a redus destul de mult.In sensul ca in prima zi nu se umple nici macar un absorbant, a doua zi se vede doar pe hartia igienica iar apoi inca o zi, doua am ceva pete maronii.Am observat si destul de multe cheaghuri de sange.Am dureri de sani care incep cu 3 saptamani inainte de ciclu, sau cu o saptamana,este cand nu imi trec nici dupa ce imi vine ciclul.Ciclul e cat de cat regulat ,undeva intre 28-31 de zile,cu dureri de burta in prima zi, doar ca de cateva luni am observat ca imi vine si la 26 de zile ,apoi la 32, apoi iar la 24 de zile. Intr-o luna mi-a venit chiar la 22 de zile.Cam de 3-4 saptamani am si o senzatie de urinare frecventa,sau de presiune pe vezica.Am fost si la control urologic dar totul e ok.Mi-a spus ca s-ar putea sa am vezica hiperactiva.Luna aceasta mi-au venit doar niste pete maro inchis, spre negru cu chegulete.Am mers la ginecolog, mi-a zis ca am un chist pe ovarul stang de 31 mm si insuficienta progesteronica. Mi-a dat sa imi fac niste analize: bhcg, test clamydia, prolactina si ca 125.toate au iesit bune.Mi-a dat tratament cu dhupaston 4 zile, de 3 ori pe zi si pe urma sa iau anticonceptionale yasmin din prima zi de ciclu si dupa 3 luni sa merg la control.Dupa 3 zile mi-a venit menstruatia spre seara, am luat o tableta de yasmin, dureri de burta nu am avut decat foarte putin, iar urmatoarea zi am avut flux normal, mai mult decat aveam inainte, dar dupa ce am luat si a doua pastila de yasmin fluxul s-a redus la doar cateva pete maronii care au durat vreo 3 zile.Sincer nu am plecat foarte lamurita de la cabinet.Pot fii semne de menopauza precoce sau doar o dereglare hormonala?Sincer am tot citit pe internet si m-am cam speriat.Multumesc mult!
    Ultima editare de Ioana3; 23.ian.2017, 19:17.

Buna Ioana, volumul fluxului menstrual nu are legatura cu menopauza. Atata timp cat ai cicluri relativ regulate nu se pune problema menopauzei sau insuficientei ovariene premature (cand ti se 'termina' ovulele prematur).

Singura problema a unei menstruatii reduse e asocierea cu un endometru subtire (practic endometrul se desprinde la menstruatie, iar daca volumul e mic, probabil si endometrul e subtire). Asta poti verifica printr-o ecografie pelviana undeva la mijlocul ciclului, ziua 14-15-16. Singurul impediment al unui endometru subtire e ca e posibil sa fie mai dificila obtinerea unei sarcini, in rest nu e nici o problema.

Insuficienta progesteronica, sau de faza luteala e posibila, dar nu e un diagnostic foarte exact, nu descrie problema de baza. vezi articolul despre insuficienta luteala.

Poate nu ar fi rau sa faci un profil hormonal din sange: estradiol, FSH si LH in ziua 3, progesteron in ziua 21.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

Procesare...
    X