Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

menstruatie sau spotting?

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• menstruatie sau spotting?

Buna ziua Dle Doctor

Ciclul meu dureaza 26 zile, prima zi a menstruatiei a fost pe 5 ianuarie ( de obicei dureaza 3-4 zile, cateodata 5 in cantitati mai reduse).
    Am avut contact sexual neprotejat in data de 12 ianuarie fiind in perioada fertila, in aceasta saptamina am simtit o neobisnuita balonare si flatulenta, la inceputul urmatoarei saptamini sanii au devemit mai tensionati, sfarcurile si glandulele Montgomery mai sensibile, o usoara arsura la stomac de o saptmanina mai accentuata spre seara.
    Azi 1 februarie mi-a aparut o sangerare (ar fi perioada ciclului menstrual) dar nu am avut crampe premenstruale ca si in lunile anterioare iar sensibilitatea sanilor specifica menstruatiei dureaza deja de la perioada ovulatiei.
    Nu am facut inca test de sarcina, sa fie sarcina sau menstruatie?
    Va multumesc

Buna joana, sarcina ar fi prea incipienta pentru a fi cauza simptomelor. Asta nu inseamna ca nu poate exista o sarcina in paralel cu simptomele descrise cauzate de altceva.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

Buna ziua ! Am o mică intrebare . Am făcut sex neprotejat pe data de 28 ianuarie , menstruatia venindu-mi pe 9 ianuarie deci ziua ovulatiei ar fi putut fi pe 25 ianuarie . Luna asta menstruatia trebuia sa îmi vina pe 6 februarie , dar a venit cu intarziere de 2 zile (ca de obicei) cu flux foarte redus si a tinut o zi . De curand am fost la un control la ginecolog si am fost diagnosticata cu sindromul ovarelor polichistice. Din cate am inteles de pe internet acest sindrom nu ajuta ovulele sa ajunga la maturitate . Mentionez ca pe data de 28 prietenul meu a folosit metoda coitului intrerupt . As putea fi însărcinată ?

Comentariu

Am fost la ginecolog si mia prescris Premstop eu fiind in a 2 zi de menstruatie si mia zis sa il iau fara întrerupere 3 luni iar pe prospect scrie că din a 14 zi a menstruatie pot risca la ceva .ca rog raspundetimi si mie

Comentariu

Raspundetimi si mie

Comentariu

Buna Elena78910, daca ai avut o menstruatie dupa contactul respectiv e putin probabil sa fi ramas insarcinata. Poti face un test de sarcina daca vrei sa confirmi.

Georgiananita, nu poti adresa o intrebare si sa astepti raspuns in mai putin de 15 minute. Cum iti imaginezi ca functioneaza forumul, sta cineva conectat non stop sa raspunda? Intrebarea ta trebuie adresata medicului care ti-a recomandat tratamentul, ai pus o intrebare total scoasa din context.

Comentariu

Buna Dle.Doctor! Am si eu o mica problema, am avut menstruatia luna aceasta pe data de 3 pana pe 8(Menstruatie abundenta!), inainte sa imi vina menstruatia am avut o secretie maro timp de cateva zile,acum ca mi-a trecut menstruatia, tot continuie sa imi curga secretia maronie(pete).Sambata trecuta am avut o durere puternica de ovare,ce m-a tinut cam 2 zile(prima zi de durere,am simtit o taietura groaznica).Timp de 3 luni(daca nu,si mai mult timp) urinez frecvent!!!.Sunt ingrijorata pentru acea secretie maronie,pt ca si luna trecuta tot la fel mi s-a intamplat!Am pofte!!Mentionez ca am contact sexual zilnic cu aceeasi pers.!!VA ROG SA MA AJUTATI!! 😔
              Ultima editare de Elena21; 12.feb.2017, 03:44.

Comentariu

Buna seara!Am si eu cateva nelamuriri, daca ma puteti ajuta va rog!Am 33 ani, si am nascut acum 10 luni ntural un baietel perfect sanatos.Acum aproximativ 4 luni a inceput calvarul pentru mine.Am scurgeri maronii continue, nu f abundente(cateva pete) dar nu dispar niciodata.Am facut analize hormonale, au iesit bune, cu exceptia tsh care a iesit 7.18. testul babes papa nicolau bun, secretia vaginala buna, colposcopie buna, nu exista sarcinaa extrauterina, dar eu continui sa sangerez din interiorul uterului.Daca imi puteti da un sfat, orice, mi-ar fi de mare ajutor!Am facut tratament acum 2 luni, timp de o sapt, cu flamexin, zanocin si tegynan ovule.Uterul prezenta o inflamatie.O sapt am fost bn, dupa acea sapt de la terminarea tratamentului, a reaparut.Acum am inceput un nou tratament cu flamexin, cuminol si cervugid ovule pt ca domnul dr a zis ca ar putea fi bacterii care sunt rezistente la antibiotic, de asta nu s-a rez atunci problema.Mentionez ca acum uterul numai prezenta nici o inflamatie, dar sangerarea era acolo.Daca nu se rezolva sunt programata pentru biopsie.Imi puteti spune va rog frumos ce as mai putea sa fac, ce ar putea fi?Sunt f ingrijorata.Va multumesc!

Comentariu

Elena21, daca esti ingrijorata referitor la posibilitatea unei sarcini va trebui sa faci un test de sarcina. Altfel un examen si cultura din secretie poate sa iti spuna daca e infectie sau nu.

geooo33, prima data trebuie sa rezolvi functia tiroidiana si daca problema persista poti face investigatii suplimentare. Daca nu ai un diagnostic confirmat de infectie din examen/cultura secretiei vaginale e inutil sa iei antibiotice.

Comentariu

va multumesc din suflet pentru amabilitatea de a-mi raspunde!

Comentariu

Procesare...
                    X