Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

dureri pelvine

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• dureri pelvine

Buna, De aproximativ 2 saptamani, la scurt timp dupa terminarea menstruatiei care a tinut doar 2 zile,( in general menstruatia dureaza pana la 6 zile, dar de 2 luni cate 2, 3 zile ) am dureri abdomninale asemanatoare celor de la menstruatie doar ca sunt mai reduse si nu renunta la ibuprofen. Ma ajuta compresele calde. Secretile vaginale sunt transparente uneori de culoare alba dar fara miros,si rar senzatie de arsura in vagin. Urina este mai inchisa la culoare si miroase urat atat dimineata cat si in restul zilei. Uneori am intepaturi in zona ovarelor.
    De curand am fost la ginecolog, ecografia buna, la secretie nu a iesit nimic si rezultatul la testul Pap va veni intr-o saptamana, La cererea mea am facut analize pentru excluderea unei anexite de unde mi s-a recoltat sange. Rezultatele inca nu au ajuns,
    In urma consultatiei nu am primit nici un tratament sau medicamente pentru inlaturarea durerii.
    Anul trecut in luna octombrie am facut conizatie pe col uterin pentru carcinom in situ, rezultatul biopsiei bun cu margini libere.
    Intrebarea mea ingrijoratoare.... se poate sa fi recidivat in acest timp scurt ?
    Sau poate avea alta cauza aceste dureri si ce anume? Daca analizele sunt bune atunci care ar fi procedeul urmator tinand cont ca durerile persista ?
    As dorii sa-mi recomandati un tratament pentru dureri.

As dorii un raspuns de la Doctorul Laurentiu Craciunas. Multumesc.
    Ultima editare de simona27; 07.feb.2017, 19:00.

Comentariu

Astazi am primit rezultatele de la analizele de sange pentru anexita si se pare ca sunt bune.
      Acum astept testul PAP.... durerile inca persista...

Comentariu

Buna simona27, nu exista analize de sange specifice pentru anexita, ce anume ai facut?

Durerea poate avea numeroase cauze, multe fara legatura cu ginecologia.

Daca marginile de rezectie au fost libere e putin probabil sa fie vorba de o recidiva, dar testul Papanicolau va fi util in excluderea ei.

Fara a sti cauza durerilor nu pot sa-ti recomand un tratament specific, altceva decat antialgice (paracetamol, ibuprofen etc).

Daca durerea persista, o laparoscopie diagnostica poate confirma/infirma cauze de tipul endometriozei, congestie pelviana, anexita.
        Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

Buna ziua. Am sunat la cabinet rezultatul de la testul Pap va fi gata pe marti si vor veni acasa impreuna cu celelalte analize. Aceste dureri pelvine le-am mai avut si anterior si am observat ca trec daca iau anticonticioptionale. Eu luna aceasta am renuntat la ele si au aparut durerile.
          Problema am discutat-o si cu doctorul la care merg momentan... la ecografie se vede totul ar fi in regula si i-am explicat ca de 2 luni ciclul s-a redus cantitativ si nu tine mai mult de 2 zile.
          Mi-a raspuns ca mai multe controale imi va face peste 3 luni . Am schimbat deja 4 ginecologi, nimeni nu-mi da un raspuns sau macar sa-mi faca niste analize. Cel de aici ( Germania) a zis ca e normal ca menstratia sa dureze 2 zile iar cel de la Oncologie din Cluj ca nu stie cauza dar s-ar putea din cauza carcinomului sau e o dereglare hormonala.... Anul trecut am avut folicuri de 3 cm si din cauza durerilor am reluat anticonticioptionalele. Sunt dependenta de ele....imi doresc un copil si nu mai vreau sa le iau.
          Ce alte analize as putea sa fac inafara de laporoscopie pentru a afla cauza durerilor ?
          Doctorul a zis sa iau posibiltatea sa raman insarcinata imediat dupa cele 6 luni de la operatie pentru ca pe viitor acest carcinom va putea reaparea. HPV POZITIV 35, 38,31.
          Nu stiu daca are legatura dar de 3 zile am dureri de spate si cel mai mult in partea dreapta imediat dub coasta....
          Intre timp am luat ceai pentru tratamentul bolilor inflamatorii ale tractului urinar " Heumann vezicii urinare și rinichi Solubitrat Uro " si vitamina C. Durerile de spate sunt mai rare.
          Ultima editare de simona27; 11.feb.2017, 15:59.

Comentariu

In orice consult medical exista o secventa pentru a putea ajunge la un diagnostic: istoric (mi-ai spus cateva detalii), apoi examinare fizica si doar apoi analize. Fara sa te examinez nu iti pot recomanda investigatii pentru ca nu am cum sa ghicesc ce ai. Simptomele sunt nespecifice, nici macar nu sunt convins ca au legatura cu ginecologia (iar tu urmezi tratament pentru vezica urinara...).

Uneori e bine sa ai o a doua parere, dar cand deja schimbi 4 medici nu faci altceva decat sa induci confuzie si nimeni nu stie ce a facut celalalt (investigatii, tratamente, rezultate etc).

Nu cred ca te pot ajuta mai mult decat cineva care te vede in persoana.

Comentariu

Buna. Am luat acest ceai pe baza simptomelor recomandat de farmacista. Durerile sunt suportabile deaceea nu m-am prezentat la urgente iar doctorita mea lasa de dorit... Durerile pelvine nu le mai resimt dar aceasta durere de spate nu ma lasa sa dorm. Astept cu mare neliniste rezultatul Pap pentru a vedea ce fac mai departe.
              La cerere un rezultat la testul Pap nu se poate face mai repede ma refer la cateva zile? Eu astept de aproape 2 saptamani.
              Pentru aceste dureri o ecografie m-ar putea ajuta la identificarea cauzei. La ce sectie ar trebui sa merg ? Gastroenterologie, urologie, nefrologie?
              Odata cu acest diagnostic am devenit foarte sensibila si reactionez la orice simptom.
              Va multumesc din suflet pentru raspunsuri.

Comentariu

Raspuns Test Pap: 3D un rezultat anormal dupa conizatie a spus doctoru..pt dureri mi-a recomandat laparoscopia. Durerile nu au legatura cu papul a mai zis..... o sa refac un nou test pap in mediu lichid de data asta.
                Credeti ca operatia nu a fost efectuata in mod corespunzator sau poate fi o recidiva ?

Comentariu

Buna Simona, e putin probabil ca durerile sa aiba legatura cu testul/rezultatul Papanicolau.

Doar dupa examinare se poate face un diagnostic diferential in urma caruia sa se recomande alte investigatii (ecografie etc).

Repet, fara sa te vad nu te pot ajuta. Durerea poate avea prea multe cauze pentru a putea pune un diagnostic aici.

Comentariu

Buna. Dupa parerile diferite ale doctorilor am aflat ca am litiaza renala dupa o simpla ecografie. Am o infectie urinara ce persista de o luna jumate ( inca iau antibiotice ) durerile care le aveam au disparut.
                    Ce ma ingrijoreaza acum este ca dupa contactul sexual sangerez si putin ma doare burta. mai am de asteptat pana la urmatorul control.
                    E posibil o rana pe col sau din cauza cicatricilor ce au ramas dupa conizatie ?
                    E cazul sa ma ingrijorez tinand cont ca ultimul pap efectuat in februarie a fost pap 3d?
                    In urma acestui rezultat nu am primit nici un tratament.

Comentariu

In princiupiu colul uterin nu doare, cicatricea nu doare, singura legatura care ar fi cu colul e daca ar exista un acencer de col avansat, doar atunci apar dureri, deci cel mai probabil simptomele tale au alte cauze.

Comentariu

Buna simona27,la 1 an dupa 2 conizatii mi-a iesit si mie paptest-ul in 3d cu hpv pozitiv. La 3 luni si la 6 luni ieșise în 1. Pot sa te intreb ce ai facut pe urma? Multumesc

Comentariu

Procesare...
                        X