Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Lipsa de fier - sideremie si feritina scazuta

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Lipsa de fier - sideremie si feritina scazuta

    Buna ziua, ma numesc Sorin si am 28 de ani.

    Nu am gasit sectiunea de hematologie pe forum, asa ca voi posta aici.

    Ok, ma lupt de multi ani cu o problema, si anume o lipsa de fier.
    Totul a inceput intr-o zi cand simteam un "nod in gat" si o stare generala confuza/letargie/oboseala.M-am dus la urgente, m-au vazut foarte palid/galben la fata si mi-au facut un set de analize.Surpriza! hemoglobina 6-7, nu mai tin minte exact, dar cu siguranta nu mai mare de 7.M-au internat pt mai multe investigatii.Dupa alte analize, endoscopie, colonoscopie, la care nu s-au descoperit hemoragii interne, mi-au descoperit sideremia 6! Concluzie, anemie feripriva.Doctorul imi spunea ca am avut hemoragie, iar eu ii spuneam ca CLAR nu am avut nicio hemoragie.Atunci pe unde s-a pierdut fierul ? Nimeni nu mi-a dat un raspuns clar! A ramas concluzia hemoragiei!
    Au urmat cateva perfuzii cu fier, apoi o luna de tratament cu fier oral, dupa care am refacut analizele si sideremia a revenit la normal, 126.La exact 1 an, adica in momentul de fata, surpriza sideremia 27! feritina 11! Sa-mi scada sideremia cand fac sport ? Unii mi-au spus si asta. Pt ca eu aceste analize le-am facute dupa 1 luna si jumatate de sport.. dar, daca ar fi asa, de ce la efort imi scade fierul ? Unde se duce ? Cum se elimina, cu atat mai ciudat in cazut unui barbat!


    Cei drept mi-a mai curs putin sange din nas, dar o data sau de doua ori si un interval de timp scurt si nu o cantitate prea mare.Din cate m-am documentat ca sa ajungi cu hemoglobina 6 si sideremia 6, trebuie sa fi pierdut cantitati serioase de sange, o banala hemoragie cum ar fi cand iti curge sange din nas cateva minute si putin, si se opreste imediat, nu poate sa scada atat de mult hemoglobina sau sideremia, nu ?

    Insa, eu cred ca totusi ar fi ceva, deoarece in copilarie in jurul varstei de 4-6 ani, mai ales vara si primavara cand era foarte cald aveam hemoragii nazale foarte, foarte severe.Nu imi aduc aminte exact ce si cum s-a intamplat, dar parintii mi-au povestit ca hemoragiile durau foarte multe ore, si cantitati masive de sange pierdeam, cateodata chiar vomitam sange!

    La fel, mi-au povestit parintii ca mi-au facut tot felul de analize doctorii atunci, si nu reuseau sa inteleaga de ce aveam acele hemoragii atat de severe.Mi-ar fi gasit timpii de coagulari mari, dar si vasele de sange din nas subtiri, si au mai spus ei, din cauza ca era cald si eu alergam la joaca, vasele se spargeau si sangerarea incepea.
    Concluzia: epistaxis, dar o data cu varsta vasele se vor intari si hemoragiile se vor opri.Drept sa spun asa a si fost, nu mai am hemorarii nazale.

    Un alt simptom, de data asta, estetic, al pielii, pe care il am de cand ma stiu e o tenta de alb/galben, si cand sunt obosit, dupa o noapte nedormita de exemplu, se accentuiaza culoare galbena, ceea ce ii inspaimanta pe doctori cand ma vad, vai ce palid esti!! Unii mi-au spus ca am tot felul de boli:siclemie, unii chiar leucemie, etc, etc, dar nici una din acestea nu s-a confirmat!

    Ok, o lipsa de fier, epistaxis in copilarie, anemie feripriva, ce sa fie ? Ce se intampla cu fierul din organismul meu ?


    Ce sa mai spun decat ca am facut tot felul de analize:ecografie, endoscopie, colonoscopie, numai ca sideremia si feritina sunt la un nivel foarte redus, ceea ce conduce la scaderea hemoglobinei si apoi la anemie feripriva.E foarte interesant ca pot avea feritina si sideremia scazute, insa FARA sa-mi scada hemoglobina,deci, nu e anemie, ci lipsa de fier, si fierul tot continua sa scada pana cand, probabil, nu mai e de ajuns pt sinteza hemoglobinei, dar cum pierd eu acest fier, aceasta e intrebarea la care eu nu am raspuns...

    Deoarece sunt putin confuz si acum pt ca, din nou, am sideremia scazuta, nu cred ca m-am exprimat foarte clar, dar daca aveti vreo intrebare va raspund cu drag, deoarece eu nu mai stiu unde sa caut.

    Ce tratament fac ?Iau fier + vitamina C.. si astept sa treaca o luna de zile ca sa-mi fac din nou analizele sa vad daca sideremia si feritina vor creste, la fel cum am facu si cu un 1 an in urma.
    Ultima editare de Sorin; 11.nov.2015, 12:53.

  • #2
    Salut Sorin,

    Desi nu e domeniul meu am sa-ti spun parerea mea.

    Sangerarile din copilarie nu au legatura cu situatia actuala, e prea mare distanta dintre ele.

    Ce se intampla cu fierul din organismul tau? Cred ca intrebarea corecta ar fi, ajunge fier in organism?

    Faptul ca nivelul sideremiei/feritinei este scazut cand ai doar aport oral, dar s-a imbunatatit cand ai luat fier injectabil, sugereaza ca exista o problema de absorbtie. Adica organismul tau nu preia fierul din alimente.

    Ai mentionat endoscopia si colonoscopia, ai la indemana informatii referitoare la nivelul pana la care a avansat endoscopia superioara (adica pana unde in intestinul subtire)? S-au facut biopsii ale mucoasei intestinale?
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu


    • #3
      Va multumesc de raspuns.

      Drept sa spun la asta m-am gandit si eu, e posibil sa fie o problema in absorbtia/metabolizarea fierului, pentru ca eu mananc si mancam mai ales atunci cand s-a intamplat problema, atunci faceam sport, foarte bine, din alimentatia mea nu lipsea:carne, oua, branza, nuci, fructe, peste, adica o alimentatie normala, nu diete de slabit, sau ceva de genul acesta.

      Cat despre fierul oral, deocamdata nu stiu daca imi este eficient sau nu, deoarece cand am iesit din spital aveam sideremia normala datorita perfuziilor cu fier, si am renuntat la oral dupa 3 saptamani.Asadar, saptamana viitoare urmeaza sa-mi fac, dupa 4 sapt de administrat fier oral + vitamina C, sa vad daca a crescut, mai ales feritina.Din cate m-am documentat am inteles ca e nevoie de o perioada mai lunga de timp de administrat orale pt a se reface depozitele de fier, undeva la 3-4 luni.

      Va citesc concluziile endoscopiei superioare:

      ESOFAGOSCOPIE - NORMALA

      GASTROSCOPIE - GASTRITA ANTRALA SI CORPOREALA USOARA, RARE EROZIUNI ANTRALE FRIABILE PE COAMA UNUI PLIU PREPILORIC, MUCOASA PREDOMINANT PALIDA
      - PLIURI SUPLE, PARALELE, LUMEN LIBER
      - PERISTALTICA VIE
      - PILOR PERMEABIL, LARG

      DUODENOSCOPIE - BULB FARA ULCER SI D2 NORMAL

      CONCLUZII: GASTROPATIE EROZIVA MIXTA

      Nu sau facut biopsii si la sfarsit doctorul mi-a spus ca anemia nu are cauza intestinala.


      M-am uitat putin si peste biletul de externare de atunci, am vazut ca scrie: Obs:trompopatie congenitala


      Intr-adevar numarul de trombocite sunt mai tot timpul la nivelul de jos, adica imi ies de obicei la analize intre:120.000 si 150.000.Mi-au iesit si 200.000 o data.

      Acum ma gandesc sa nu fi sangerat gastrointestinal putin cate putin si sa ajuns la anemie, poate din cauza sportului intens ??

      Interesant e ca, la externare, doctorul mi-a spus ca s-ar putea sa am nevoie sa o fac punctie medula, se gandea probabil la o problema a trombocitelor.

      Totusi cred ca mai pot face si alte analize pana la punctie.De exemplu, ma gandeam sa-mi fac odata cu fierul si un frontiu, daca trombocitele nu-s inregula ma gandesc ca se observa la microscop,

      Sa fie vreo boala rara, cum ar fi: https://en.wikipedia.org/wiki/Bernar...ulier_syndrome sau ceva asemanator ? Obersv ca e mentionat la simptome si epistaxis pe cre eu l-am avut in copilarie..

      Daca sa spunem ca sangeram gastro-intestinal fara simptome, acel sange nu trebuia sa iasa in scaun ?
      Ultima editare de Sorin; 12.nov.2015, 10:27.

      Comentariu


      • #4
        Exista cazuri de sangerare oculta, adica in cantitati foarte mici care nu sunt vizibile cu ochiul liber. Pentru aia se poate face test hemocult (dintr-o proba de scaun), dar trebuie sa fii in afara tratamentului cu fier si sa nu mananci carne rosie cateva zile inainte pentru a evita rezultatele fals pozitive.

        Nu cred ca trombocitele au legatura cu anemia in cazul tau, dar din nou, nu e domeniul meu.
        Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

        Comentariu


        • #5
          Buna ziua !!Am observat ca se vorbeste de anemie, lipsa de fier ...etc !! Ma numesc Alexandra si am 22 de ani. De 2 luni ma confrunt cu asa zisa anemie. Mi-am facut analizele si sideremia mi-a iesit ok, adică fierul din corp, numai feritina mi-a iesit scăzută...8 !! Am inceput sa iau pastile cu fier pentru ca asa mi s-a prescris, numai ca dupa ce am inceput sa le iau am inceput sa ma simt rau !! Si cel mai rau am inceput sa am palpitatii foarte urâte, care s-au lasat cu atacuri de panica si nopti nedormite ... Doamnele doctor dupa ambulanță mi-au zis sa numai iau pastilele cu fier pentru ca la mine fierul e ok , chiar si cardiologul care mi-a zis ca nu am nimic la inima,mi-a zis același lucru numai ca eu am luat in continuare si simptomele au inceput sa fie din ce in ce mai dese. Nu stiu daca sa mai iau sau nu !! Niste păreri ar fii bine venite. Multumesc!!

          Comentariu


          • #6
            nu sunt doctor, dar sa stii ca TIROIDA, iti da palpitatii destul de nasoale, iar simptomele tale sunt cam identice cu ale mele, si eu am probleme cu tiroida... Am 43 ani si sufar de probl cu tiroida de vreo 5-6 ani... incepand cu fierul scazut, palpitatii, oboseala, dureri de cap, etc etc... Asa ca, dute la un endocrinolog mai bine!

            Comentariu


            • #7
              Buna seara !
              Acum 2 luni mi-a venit mestruatie dar ma ținut doar o zi, iar următoarea mestruatie nu mi.a venit deloc asta fiind cam pe 9 dec am după 2 sap de la întârziere am facut 2 teste dar ambele mi.a iesit pozitiv dar cu a 2 a linie mai neclară, am repetat testul si la fel mi.a iesit după o lună de la repetare, am mai făcut unul dar .I.a iesit negativ, mi.e mestruatie nu imi este venit am simptome de gravidă. Dar as vrea sa stiu din ce cauza mi.a iesit negativ a 4 a oara ?

              Comentariu


              • #8
                Buna ziua am si eu o antrebare am 35 de ani am si o nastere. .dar de un an de zile ami vine mestruatia nui regulat ma tine cam o zi. ..Si an saptamana aia am dureri mari de cap stare de vomit greturi si dureri de abdomen

                Comentariu

                Procesare...
                X