Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Eliminare bucata carne...

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Eliminare bucata carne...

    am 32 ani , o cezariana in urma cu 9 ani . Ciclu a fost normal , 3 zile fara dureri sau scurgeri abundente . De 3 ani am probleme .... dureri mari la ciclu , foarte abundente , 10 -12 zile apoi ramanea o scurgere usoara rosiatica pana la menstra urmatoare . Am fost la medic am primit maleat de ergometrina si clorocalcin care au ameliorat putin simptomele. dupa o perioada am fost iar si am primit orgametril 3 luni . Perioada in care am sangerat permanent dar putin , dureri difuze uneori . La ecograf totul se vede ok fara chisturi , sau alte probleme . In perioada de orgametril burta s-a umflat ca a unei gravide de 6 luni ( asa arat acum dupa 3 luni de orgametril ) pe care l-am oprit pe data de 5 ianuarie . Sangerarea a inceput sa fie tot mai abundenta iar pe data de 8 ianuarie durerii foarte mari in urma unor eforturi facute la curatenie cu sangerare foarte abundenta . la ora 2 noaptea dupa niste dureri foarte puternice ca niste contractii am eliminat o bucata de carne .... foarte ciudata . Am sunat la salvare si am fost la urgenta . M-a consultat medicul de garda , consult pe masa , ecografic abdominal si ecograf intravaginal . A studiat si carnea pe care am dus-o intr-un borcan. Din pacate nu m-a putut ajuta cu nimic deoarce a spus ca nu a mai vazut asa ceva si nu isi explica nici simptomele nici ce se intampla cu mine . In ultimii 3 ani simtindu-ma si fizic foarte rau ... Mi-a pus o bucata din acea carne in formol si am dus-o la laborator pt analiza . Durerile si sangerarile sunt foarte slabe dupa ce am eliminat acea ciudatenie .As vrea o parere daca se poate despre ce ar putea fi ....Sunt total derutata iar rezultatul il primesc peste 10 zile . va rog daca ma puteti ajuta cu o parere
    Fișiere atașate

  • #2
    Pare sa fie o placa de endometru dezlipita pe o suprafata mai mare (in loc sa fie eliminata in bucatele mici cum se intampla la majoritatea femeilor in majoritatea ciclurilor menstruale).

    O alternativa, mult mai putin probabila, e decidua (endometru modificat pentru sarcina) - ar fi fost interesant de facut un test de sarcina.

    Rezultatul histopatologic iti va spune exact ce e.

    Un sterilet Mirena iti va reduce semnificativ simptomele (volumul sangerarii si durerile).
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu


    • #3
      Buna seara,am avut un contact sexual neprotejat si aam luat peste citeva ore o pastila escapel ... am facut 2teste de sarcina sarci 4 zile dupa ce am baut pastila mi-a arătat ca nu sunt insarcinata ...in a 5 zi am avut singerari spre seara am observat pe absorbant citeva bucatele mici de carne de o culoare inchisa ... Poate fi un avort spontan ?
      Ultima editare de Dona.; 13.feb.2019, 22:20.

      Comentariu


      • #4
        In ianuarie nu am avut ciclu nu mam ingrijorat ca mi se mai intamplat si am inceput iara sa iau si pastile luna asta ieri seara si mie sa intamplat o ciudatenie cand am scos obul dupa dus si nu stiu ce poate sa fie incerc ca sa pun foto

        Comentariu

        Procesare...
        X