Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sinus lift - la ce a folosit?

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Sinus lift - la ce a folosit?

Buna ziua,
    am facut trei implanturi dentare si un sinus lift, dar fara aditie de os/ PRF. Am fost surprinsa de faptul ca nu mi s-a facut si aditie de os. Este ceva obisnuit? As dori sa stiu daca exista efecte negative care sa derive dintr-un sinus lift facut degeaba.
    Cu stima,
    Patris
    Ultima editare de Patris; 31.mai.2018, 14:02.

Buna seara,

Exista mai multe timpuri de sinus lift (intern, extern) si nu intotdeauna implica aditie de os artificial. Reusita implantarii si a sinus lift-ului se observa dupa 6-8 luni printr-un control radiologic sau un CT, unde se verifica osteointegrarea implantelor.

Comentariu

Multumesc pentru raspuns.
      Citisem si de esecul osteo-integrarii implanturilor. Dupa aproape trei luni, nu ma simt bine deloc cu maxilarul din stanga sus, am o jena moderata, dar sesizabila pe parcursul zilei. Am vorbit cu alte persoane care au facut implanturi, mi-au spus ca au avut dureri doar cateva zile de la implanturi, dar nu si pe termen lung. Am facut CT, nu pare sa fie ceva in neregula. Cu toate acestea, durerile mele se accentueaza, uneori, in zona sinusului si a articulatiei stangi, nu stiu daca sa le interpretez ca firesti pentru o persoana "mai sensibila".

Comentariu

Procesare...
      X