Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

interpretare examen colposcopic

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • interpretare examen colposcopic

    Buna seara !
    In urma unui test PAP a reiesit CELULE EPITELIALE ATIPICE-AGC-endocervicale bifate cu x si recomandarea de colposcopie.
    Am facut colposcopia iar rezultatul a fost urmatorul:
    col hipertrofic cu ectopie extinsa,atat la buza anterioara cat si posterioara, ce sangereaza usor la tamponare.Mici orificii glandulare pe buza anterioara.
    AA:Zona de EAA burjonat,pe buza anterioara in periferia zonei etopice,si pe buza posterioara la ora 5.
    Test Lugol-zona iod negativa corespunzatoare EAA.
    Doamna doctor nu mi-a dat prea multe lamuriri si va rog din suflet sa imi spuneti cum as putea interpreta acest rezultat . Este ceva grav?
    precizez ca mi sa dat ca recomandare sa fac genotipare HPV si chiuretaj de endocol si biopsie exocol

  • #2
    Buna alexandra stan , faptul ca exista celule glandulare atipice (AGC) inseamna ca modificarile sunt undeva in interiorul canalului cervical sau in interiorul uterului, iar colposcopia nu poate vedea zonele respective. Va trebui sa faci chiuretaj biopsiec atat din col cat si din interiorul uterului.

    E dificil de spus daca e grav sau nu pentru ca nu ai un diagnostic, pentru asta trebuie biopsia.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu


    • #3
      Multumesc pentru raspuns ! Am facut chiuretaj de endocol si biopsie exocol in data de 15.12 si astept rezultatul dupa data de 3 ian. Problema mea acum este alta .Dupa chiuretajul biopsic la aproximativ 3-4 zile mi-a venit menstruatie asa cum era normal la 28 de zile ,dar care nu s-a oprit pana in prezent adica dupa 9 zile . Nu este o sangerare masiva si nu este insotita de altceva (febra ,frisoane...) este o sangerare ca in ultimele zile de ciclu si nu stiu daca este normal sau nu,iar cu doctora pot vorbi abia dupa data de 3 ian . Ce ma sfatuiti sa fac ? Pot lua ceva pastile pt oprirea sangerarii? Precizez ca dupa chiuretajul biopsic am luat 7 zile de antibiotic si ovule Cicatridina 10 zile.Multumesc

      Comentariu


      • #4
        alexandra stan , probabil ai fost la consultul ginecologic de atunci. Nu e neobisnuit sa ai sangerare diferita dupa un chiuretaj.
        Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

        Comentariu

        Procesare...
        X