Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sangerare vaginala minima dupa contact sexual

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sangerare vaginala minima dupa contact sexual

    dupa un contact sexual a existat o scurgere minima de sange si pete maronii; in contextul in care analizele recente de pap test, colposcopie, tipaj hpv, eco transvaginala sunt normale , care ar fi cauza? mentionez existenta unor tulburari usoare acum 6 luni in contextul premenopauzei

  • #2
    julia17 , in apropiere de menopauza endometrul nu se mai dezvolta normal, nu mai are aceeasi stabilitate structurala din cauza variatiei hormonilor. In cazul asta poate sangera mai usor din cauza mecanicii actului sexual, dar tinand cont de investigatiile mentionate nu e nevoie sa te ingrijorezi.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu


    • #3
      multumesc pt raspuns

      Comentariu


      • #4
        In acest context ce remedii exista???

        Comentariu


        • #5
          Sterilet Mirena sau ablatie endometriala.
          Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

          Comentariu


          • #6
            la nastere am avut ruptura de col si nu cred ca este posibila inserarea unui sterilet...deoarece colul s a vindecat neuniform. in ce consta ablatia endometriala? este vorba de rezectie de corp uterin? nu exista o metoda mai putin invaziva? momentan fac un tratament cu ovule Hyalosoft Feminelle si Viviflor...

            Comentariu


            • #7
              Atata timp cat sangele se poate evacua din uter inseamna ca ai un canal cervical functional, deci Mirena poate fi inserat.

              Ai mai jos un video cu ablatia endometriala.

              Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

              Comentariu


              • #8
                Procedeul din video cred ca este mai nou. Dar v as fi tare recunoscatoare daca l ati descrie pe scurt. Ramane si intrebarea daca ovulele pe care le iau pot sa remedieze acea sangerare minima?

                Comentariu


                • #9
                  julia17 , nu e nou. E un dispozitiv care se introduce in uter si se distruge endometrul prin energie termica (caldura). Sunt diferite dispozitive care fac lucrul asta, dar functioneaza pe acelasi principiu. Daca nu mai ai endometru nu mai sangerezi, simplu.
                  Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                  Comentariu


                  • #10
                    Acest procedeu nu are nicio contraindicatie? Nu este periculos? La ti recomanda ca prima alegere?
                    Ma scuzati ca insist.

                    Comentariu


                    • #11
                      julia17 , orice procedura medicala poate avea complicatii, iar in cazul asta exista riscul perforatiei uterine, dar cazurile sunt rare si nu sunt un motiv sa nu faci procedura. Contraindicatii sunt o cavitate uterina mare, dificil de acoperit cu un dispozitiv astandard, sau prezenta fibroamelor uterine mari care modifica anatomia uterului.

                      Atat Mirena cat si ablatia endometriala sunt optiuni viabile in cazul tau.
                      Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                      Comentariu


                      • #12
                        din cate stiu uterul meu este mic si are o usoara zona de fibroza. sa fiu sincera imi este frica de procedura...depinde de medicul de care ai parte, eu fiind din buc.Va multumesc pt precizari si mult respect pt perseverenta si promtitudinea cu care raspundeti.

                        Comentariu


                        • #13
                          Ati putea sa mi sugerati o clinica sau un medic, eventual dun buc., la care sa efectuez un consult in contextul unor sangerari viitoare?

                          Comentariu


                          • #14
                            julia17 , din pacate nu cunosc ginecologi in Bucuresti.
                            Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                            Comentariu

                            Procesare...
                            X