Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Infertilitate primara?

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Infertilitate primara?

    Buna ziua!

    Din Iunie anul trecut (2015) incercam sa concepem un bebe cu partenerul de viata. 13 luni in total, cu o luna pauza. Eu 29 de ani, el 30. Eu am un ciclu menstrual regulat,de 26 de zile in mediu, si ovulez aproximativ in ziua 12-13. Contacte sexuale regulate, din 2-2 zi in jurul ovulatiei, inainte, la pozitivarea testului. Testele de ovulatie se pozitiveaza ziua 10-11, deobicei seara. Pe ecograf se vede ovulatia si sacul cu lichidul "Douglas" dupa. Am cicluri regulate, niciodata in viata mea nu am ratat menstruatia si nu a intarziat mai mult de 2-3 zile. Nu am fost niciodata insarcinata, si nici pierdere de sarcina nu am avut. Nu inteleg de ce nu se instealaza sarcina si am facut analizele de baza. prolactina un pic marita, peste limita, care a fost tratat cu Dostinex, cea mai mare valoare era de 29ng/ml. Am avut un an foarte stresant anul trecut. In afara de aceasta TSH, FT4, FSH, LH Progesteron si Estradiol, toate au iesit in limitele indicate de laborator. Toxoplasma, chlamydia IgG negativ. Spermograma partener, normala, normozoospermie. Am facut un sonohysterosalpingografie cu contrast iod si ecografie. Normal, permeabil, fara obsatcole, cicatrici, malformatii. Sunt sanatoasa, nu sunt supraponderala, nici slaba, facem miscare in fiecare zi, mancam sanatos, fara grasimi, zahar, etc. iau vitamine cu Acid Folic. Am incercat Branca Ursului, Ulei de luminita de seara, etc. Medicul ginecolog a zis ca de acum incolo toate analizele se complica la nivel celular. Ne-a recomandat un teste de supravietuire a spermatozoizilor, dar inca nu l-am facut. Am menstruatii abundente, dar normale de 5 zile. cateodata patez cu 1-2 zile inainte. Sunt absolut derutata, si nu mai stiu ce sa fac..... suntem sanatosi. Este normal sa dureze atat? Care ar fi pasul urmator?

    Multumesc pentru raspuns si pentru sfaturi

  • #2
    Buna Rachel, presupuinand ca toate analizele mentionate au intradevar rezultate normale, subfertilitatea pare sa fie inexplicabila, desi ar trebui sa vad exact rezultatele pentru a confirma.

    In mod normal 85% din cupluri obtin o sarcina in 12 luni de incercari si 95% obtin sarcina dupa 24 de luni de incercari.

    Daca nu mai vrei sa astepti inca 12 luni, ca optiune de tratament e doar inseminarea artificiala in ciclu cu stimulare ovariana (6 cicluri) sau fertilizarea in vitro.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu


    • #3
      Buna ziua,
      Va rog frumos sa imi spuneti daca mai pot face copii pe cale naturala avand in vedere urmatoarele rezultate ale spermogramei:
      Volum sperma: 5 ml
      Numar total de spermatozoizi: 7,5 milioane / ejaculat
      Concentratia spermatozoizilor:1,5 milioane / ml
      Vitalitate: 66% spermatozoizi vii
      Mobilitate tip A: 18%
      Mobilitate tip B: 3%
      Mobilitate tip C: 0%
      Mobilitate tip D: 79%
      Morfologie: 3% forme normale
      pH: 8
      Pe mediile de cultura nu s-a dezvoltat flora bacteriana
      Varsta: 37 ani

      Va multumesc frumos!
      Ultima editare de Andrei 13; 30.aug.2016, 09:38.

      Comentariu


      • #4
        Salut Andrei 13, este nevoie de 1 singur spermatozoid pentru a obtine o sarcina, dar in cazul spermogramelor cu valori suboptime (numar si mobilitate in cazul tau), sansa de a obtine o sarcina pe cale naturala este mai mica, desi nu imposibila. Singura optiune care mareste sansa unei sarcini este fertilizarea in vitro cu ICSI.
        Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

        Comentariu


        • #5
          Domnule Doctor,

          Referitor la rezultatele spermogramei mele de mai sus, avand in vedere faptul ca 97% din spermatozoizi prezinta anomalii, exista posibilitatea ca unul din acesti spermatozoizi cu anomalii sa fecundeze ovulul, rezultand un copil cu probleme de sanatate?

          Va multumesc anticipat pentru raspuns.

          Comentariu


          • #6
            Spermatozoizii cu anomalii nu ajung la ovul in timp util pentru ca cei normali sunt mult mai rapizi.
            Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

            Comentariu


            • #7
              Domnule Doctor,

              Am citit despre Ginkgo Biloba ca ajuta la sporirea fertilitatii masculine, dat exista si publicatii online care sustin ca de fapt Ginkgo Biloba afecteaza negativ fertilitatea masculina.
              Pana la urma, care este adevarul?
              Va multumesc anticipat!

              Comentariu


              • #8
                Andrei, nu exista nici o dovada ca ajuta, nu stiu daca e detrimental sau nu, dar in absenta unui beneficiu eu nu mi-as asuma riscul.
                Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                Comentariu


                • #9
                  Mulțumesc frumos

                  Comentariu

                  Procesare...
                  X